Čeprav ima jedrska energija številna potencialna tveganja ter nerešena vprašanja, pa trenutno ob obnovljivih virih energije kot so sonce, voda, veter in podobno, predstavlja najboljšo možno alternativo uporabi fosilnih goriv. Z novim rekordom se eno vprašanje vsaj delno razrešuje, jedrska energija pa postaja še bolj varna in primerna za širšo rabo. O kakem rekordu govorimo?
Pred kratkim je ekipa skoraj 5000 raziskovalcev iz celotne Evrope, ki skupaj sestavljajo konzorcij EUROfusion, financiran s strani Evropske komisije, dosegla rekord pri količini sproščene jedrske energije, ki je hkrati varna, trajnostna ter nizkoogljična – sproščenih je bilo kar 59 megadžulov energije! Poskus je potekal v JETu, tj. Joint European Torus, v napravi, ki doseže 10-krat višje temperature od temperatur v jedru Sonca. JET se uporablja kot testna naprava za preizkušanje mednarodnega termonuklearnega reaktorja ITER, ki velja za enega od največjih mednarodnih znanstvenih projektov v zgodovini. ITER se gradi na ozemlju južne Francije, za projektom pa stojijo Kitajska, Evropska unija, Japonska, Južna Koreja, Indija, ZDA in Rusija.
Dosežek konzorcija EUROfusion, ki je bil zaznan v JETu, je tako le napovednik tega, kar nam bo prinesel ITER v bližnji prihodnosti. Količina sproščene energije v roku petih sekund je bila celo dvakrat večja od vrednosti, ki so se ji znanstveniki uspeli približati v letu 1997 ter je takrat veljala za rekord. Po izjemnem dosežku so tako združeni znanstveniki gotovi, da je prihodnost jedrske energije svetla in izjemno obetavna.
Dosežek petih sekund spremeni vse
Ob naznanitvi rekorda je direktor nastajajočega reaktorja ITER, Bernard Bigot, povedal: »Ta dosežek je rezultat dolgoletnih priprav skupine raziskovalcev iz konzorcija EUROfusion po vsej Evropi. Rekord, ki smo ga postavili, še pomembneje pa vse, kar smo se naučili o fuziji v teh razmerah, gre v celoti v prid našim napovedim in kaže, da smo na pravi poti pri ustvarjanju globalne prihodnosti, ki temelji na fuzijski energiji. Če lahko fuzijo vzdržujemo pet sekund, jo lahko vzdržujemo pet minut, nato pa jo lahko povečamo na pet dni, hkrati pa povečamo zmogljivost naprav, ki jih bomo uporabljali.«
Če vas tehnični dosežek zanima še nekoliko podrobneje, poročilo konzorcija preberite na naslednji povezavi.
Vodja konzorcija, Tony Donné je zaključil še: »To je odličen trenutek za vsakega od nas in celotno fuzijsko skupnost. Najpomembneje je, da nam operativne izkušnje, ki smo si jih pridobili v realnih razmerah, dajejo veliko zaupanje za naslednjo fazo eksperimentov v ITER in evropski demonstracijski elektrarni DEMO, ki je zasnovana za uvajanje električne energije v omrežje.«
Vsakršen napredek na področju jedrske energije je nujno vzeti kot izjemno pozitivno novico, ki naznanja hitrejši prehod v nizkoogljično, če ne celo brezogljično družbo, ki je ključna za naš boj proti podnebnim spremembam. Tveganja in vprašanja pri uporabi jedrske energije kljub vsemu ostajajo, a kot so optimistični znanstveniki, prihodnost ostaja obetavna.
Vir: EUROfusion, Ekovjesnik