Bližnji Dunaj vse bolj dosega naziv zelena prestolnica. Tokrat so zapuščeno betonsko površino v Donavskem kanalu spremenili v pravo zeleno oazo, ki je polepšala pusti del mesta, »plavajoči« vrtovi pa bodo v času poletne vročine hkrati poskrbeli za povsem naravno hlajenje.

Vrtovi, nastali v zapuščenem kanalu dunajske Donave. Foto: Facebook/Ulli Sima

Vrtovi, nastali v zapuščenem kanalu dunajske Donave. Foto: Facebook/Ulli Sima

Vrtovi, nastali v zapuščenem kanalu dunajske Donave. Foto: Facebook/Ulli Sima

Vrtovi, nastali v zapuščenem kanalu dunajske Donave. Foto: Facebook/Ulli Sima

Vodstvo Dunaja je v svojem projektu sledilo ideji plavajočih vrtov na pariški Seni, pri čemer so želeli tako turistom kot svojim meščanom kar sredi mesta podariti košček narave, namenjen sprostitvi (in poleti osvežitvi). »Zeleni« urad dunajske občine je plavajoče vrtove otvoril pred kratkim, Dunajčani pa že čakajo na poletje, ko bodo lahko v hladu vrtov malce posedeli ali si na posebnih ležalnikih privoščili tudi kratek dremež.

Ob vrtovih nad Donavo tudi “hladilni” park

»Novi plavajoči vrtovi so polepšali Donavski kanal, ob ozelenitvi mesta pa so prinesli tudi več svežega zraka,« je otvoritev z besedami pospremila Ulli Sima, članica zelenega urada. »Trudimo se urediti čim več zapuščenih javnih površin,« je še povedala. Zelena oaza na Donavi obsega kar 1500 kvadratnih metrov, tri mesece trajajoči projekt pa je bil zahteven tudi z gradbenega vidika, saj je postavljanje posebnih konstrukcij potekalo kar nad vodo. Ne le to, del kanala, nad katerim se vzpenjajo vrtovi, je tudi spomeniško zaščiten, zato je bilo delo ponekod zelo delikatno in strogo nadzorovano. Vrata jeklene komore, stopnice in deli stare ograje ob vrtovih so tako ostali nedotaknjeni in v povsem takem stanju, kot so bili v času svojega nastanka leta 1904.

Na isti dan kot plavajoči vrtovi se je otvoril tudi Cooling park, »hladilni« park v središču mesta, ki je pravzaprav štiri metre visoka konstrukcija, povsem prekrita z zelenjem in opremljena s posebnimi šobami, ki razpršujejo vodno meglico – ta izpareva in posledično vpija toploto iz okolice.

V jesen pa so Dunajčani vstopili s še enim zelenim projektom – na isti dan kot plavajoči vrtovi se je otvoril tudi Cooling park, »hladilni« park v središču mesta, ki je pravzaprav štiri metre visoka konstrukcija, povsem prekrita z zelenjem in opremljena s posebnimi šobami, ki razpršujejo vodno meglico – ta izpareva in posledično vpija toploto iz okolice. Kot je ob otvoritvi pojasnilo vodstvo, si Dunaj prizadeva ostati »cool«, s čimer bistro ciljajo na angleško besedo »cool«, ki lahko pomeni »kul« ali »hladno«.

Vir: Ekovjesnik