Novostoječa sončna elektrarna v naši bližini, ki jo je zasnovala in zgradila družba STRABAG, se ponaša z izjemno strmo postavitvijo na 1.200 metrih nadmorske višine, kar jo uvršča med najstrmejše sončne elektrarne na svetu.

Napreden projekt 

Nova pridobitev podjetja Wien Energie je edinstvena sončna elektrarna, ki ne proizvaja le električne energije iz obnovljivih virov, temveč deluje tudi kot pašnik za ovce. Elektrarna z močjo 15 megavatov (MW) se razprostira na površini 15 hektarjev v občini Ratten, okrožje Weiz. Izziv postavitve solarnih panelov na tako strmem terenu, kjer naklon dosega do 85 odstotkov, je družba STRABAG uspešno premagala.

Kombinacija več virov energije

Novi fotonapetostni sistem je povezan z obstoječo vetrno elektrarno, kar ustvarja hibridni energetski sistem, ki združuje različne obnovljive vire energije za zanesljivo oskrbo z elektriko.

Ob tem nova sončna elektrarna služi tudi kot pašnik za ovce, ki delujejo kot »naravne kosilnice«. Ovce preprečujejo rast vegetacije med solarnimi moduli, kar omogoča nemoteno delovanje elektrarne. Poleg tega ovce prispevajo k povečevanju biodiverzitete in organsko gnojijo zemljo, kar dodatno prispeva k trajnostnemu delovanju.

Energetsko samozadostna skupnost

Ratten pri uporabi obnovljivih virov energije že več let uspešno sodeluje z Wien Energie. Leta 2005 so postavili 10 vetrnih turbin, leta 2014 pa so dodali še 11. Novi fotonapetostni sistem, povezan z vetrnimi elektrarnami, zagotavlja stabilno oskrbo z elektriko in letno prihrani do 57.000 ton CO2, s čimer se Ratten postavlja kot vzorčna skupnost na področju trajnostne energije.

Širitev obnovljivih virov energije na avstrijskem Štajerskem

Poleg projekta v Weizu Wien Energie širi fotonapetostne sisteme tudi v drugih delih Štajerske. Novi sistemi so bili postavljeni v Altenmarktu, Riegersdorfu in Gosdorfu, kar skupaj predstavlja več megavatov dodatne zmogljivosti. Do leta 2030 bo Wien Energie v širitev solarnih elektrarn na Štajerskem vložil približno 130 milijonov evrov.

Vir: Wien Energie

[[image_1_ge_623]]