A znanstveniki in raziskovalci se pri odkrivanju teh skrivnosti vse pogosteje zanašajo na napredne tehnologije, med katerimi imajo pomembno vlogo tudi laserske meritve.

Čeprav se je slovenski strokovnjak Tadej Tasič v svoji doktorski disertaciji posvetil predvsem uporabi laserjev v strojništvu, pa temeljna načela natančnosti laserskega merjenja najdejo presenetljive aplikacije tudi pri raziskovanju naših modrih globin.

Nove oči v oceanu

Tradicionalno se je za raziskovanje oceanov uporabljal predvsem sonar, ki s pomočjo zvočnih valov ustvarja podvodne slike. Vendar pa laserska tehnologija ponuja komplementarne in v nekaterih primerih celo superiorne možnosti za pridobivanje natančnih podatkov o podvodnem svetu.

Tadej Tasič: Poudarek na natančnosti, ki sega tudi pod gladino

V svoji doktorski disertaciji, ki jo je Tadej Tasič zagovarjal na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru, je avtor raziskoval integracijo laserskega interferometra in koordinatne merilne naprave za doseganje izjemno natančnih meritev dimenzij.

Čeprav se njegovo delo osredotoča na precizno strojništvo, pa poudarja univerzalni pomen natančnosti merjenja s svetlobo. Ta natančnost je ključna tudi pri uporabi laserskih tehnologij za raziskovanje oceanov.

Kako laserske meritve pomagajo raziskovati oceane?

Podvodno 3D skeniranje

Laserski skenerji, nameščeni na podvodnih plovilih (ROV-ih ali AUV-ih), lahko ustvarijo izjemno natančne tridimenzionalne modele morskega dna, koralnih grebenov, potopljenih ladij in drugih struktur. V primerjavi s sonarjem lahko laserji zagotovijo precej višjo ločljivost in natančnost pri merjenju manjših detajlov.

Merjenje prosojnosti vode

Laserski senzorji lahko natančno merijo prosojnost vode, kar je pomembno za razumevanje širjenja svetlobe v oceanu in vpliva na morske ekosisteme.

LIDAR za obalna območja

Letalski LiDAR (Light Detection and Ranging) sistemi, ki uporabljajo laserske impulze, lahko prodrejo skozi vodno gladino v plitvih obalnih območjih in ustvarijo natančne topografske karte morskega dna. To je uporabno za kartiranje koralnih grebenov, morskih travnikov in spremljanje sprememb obalne linije.

Merjenje velikosti in biomase planktona

Napredni laserski sistemi omogočajo natančno merjenje velikosti in koncentracije planktona v vodi, kar je ključno za razumevanje prehranjevalnih verig in zdravja oceanov.

Komunikacija pod vodo

Razvijajo se tudi tehnologije za podvodno lasersko komunikacijo, ki bi lahko ponudile hitrejšo in bolj zanesljivo izmenjavo podatkov med podvodnimi napravami in površjem.

Povezava z natančnostjo, ki jo poudarja Tadej Tasič

Uspešna uporaba laserskih tehnologij v oceanografiji je neposredno odvisna od natančnosti meritev. Tako kot je natančnost ključna pri integraciji laserskega interferometra in KMN, kot je raziskoval Tadej Tasič, je visoka natančnost nujna za pridobivanje zanesljivih podatkov o kompleksnem podvodnem okolju. Bolj natančni kot so laserski senzorji in merilni sistemi, boljše razumevanje oceanov lahko dosežemo.

Vpogled v morske globine

Laserske meritve predstavljajo pomembno orodje v arzenalu oceanografov in raziskovalcev morja, saj bomo lahko z vedno naprednejšimi laserskimi tehnologijami bomo lahko osvetlili še neodkrite kotičke morskih globin in bolje razumeli kompleksne procese, ki se tam odvijajo.