Ena izmed najbolj enostavnih in hkrati zelo pomembnih odločitev je lahko tudi prehod na veganstvo, vsaj za en mesec. Tukaj nastopi Veganuary, svetovna akcija, ki ljudi spodbuja, da v januarju poskusijo veganski način prehrane.
Kaj je "Veganuary"?
Veganuary ni le nov trend, ampak globalna pobuda, ki je v zadnjih letih pridobila velik zagon. Gre za izziv, kjer se ljudje odločijo, da bodo v januarju poskusili veganstvo ter se prehranjevali brez mesa, mleka, jajc in drugih živalskih proizvodov.
Za mnoge to ni le prehranska izbira, ampak tudi priložnost, da preizkusijo, kako lahko njihov vsakdan vpliva na svet okoli njih.
Zmanjšanje vpliva na okolje
Da ima prehrana na naš planet res ogromen vpliv, že vemo. Jasno nam je, da je živinoreja odgovorna za velik del emisij toplogrednih plinov, ki prispevajo k globalnemu segrevanju. Ko se odločimo za rastlinsko prehrano, tako neposredno prispevamo k zmanjšanju tega vpliva. Rastlinska živila namreč zahtevajo manj naravnih virov: manj vode, manj zemlje in manj energije. V primerjavi z živalskimi proizvodi, seveda …
Čeprav to zveni kot majhen korak, lahko, če to stori dovolj ljudi, resnično pripomoremo k zmanjšanju obremenitve za planet.
Za boljše zdravje in počutje
Mnogi, ki preizkusijo veganstvo, so presenečeni nad tem, kako dobro se počutijo. Prehrana, bogata z rastlinskimi sestavinami, vlakninami, vitamini in minerali, je lahko prava odskočna deska za boljše zdravje.
Pomaga lahko pri uravnavanju telesne teže, znižanju ravni holesterola in izboljšanju prebave. Za mnoge je to tudi priložnost, da se osredotočijo na bolj sveže in naravne sestavine, ki niso obdelane ali predelana živila, ki pogosto preplavijo naš vsakdan.
Zmanjšanje vpliva na naravo in živali
Zavedanje, da s prehodom na rastlinsko prehrano neposredno pripomoremo k zaščiti narave, je še en velik motivator. Živinoreja, še posebej tista, ki poteka v industrializiranih kmetijah, prispeva k uničevanju gozdov in ekosistemov, ki so ključni za naše okolje. Krčenje gozdov, kot na primer v Amazoniji, kjer se izsekavajo drevesa za gojenje krme za živali, pomeni uničevanje habitatov, ki so dom mnogim vrstam.
S tem, ko preidemo na rastlinsko prehrano, tudi zmanjšamo povpraševanje po tovrstnih industrijah, kar pomeni manj izsekavanja gozdov in manj škode za naravo. Tudi če to pomeni le en mesec v letu, lahko z majhnimi spremembami prispevamo k večji zaščiti našega planeta.
Se boste letos »veganuarju« pridružili tudi sami?