V Hotelu Habakuk v Mariboru je 23. novembra 2023 potekala delavnica “Izzivi in priložnosti uporabe zelenega vodika,” ki sta jo skupaj organizirala ENERGAP in Energetika Maribor. Osnovna ideja dogodka je bila pridobiti vpogled v razmišljanja vseh deležnikov na lokalnem in državnem nivoju glede uvajanja in uporabe zelenega vodika. Razpravljalo se je o širokem spektru področij uporabe, vključno z mobilnostjo, industrijo, vojsko in ogrevanjem.

Vodik, z latinskim imenom hydrogenium, je kemični element, ki ga označuje simbol H. Gre za najlažji element v periodnem sistemu elementov. V svojem enoatomnem stanju predstavlja najpogostejšo kemično snov v vesolju. Na Zemlji se večina vodika veže z drugimi nekovinskimi elementi, najpogostejša vez je v vodi in organskih spojinah. Pri standardni temperaturi in tlaku se pojavlja kot brezbarven, lahko vnetljiv, nestrupen plin brez vonja in okusa.

Vodik kot čista in učinkovita rešitev za ogrevanje

Večina svetovne proizvodnje vodika izvira iz parnega reforminga naravnega plina, čeprav je manj pogosta in energijsko bolj potratna metoda elektroliza vode. Večina proizvedenega vodika se porabi na mestu pridobivanja, predvsem za obdelavo fosilnih goriv, hidrokrekiranje, proizvodnjo amonijaka za umetna gnojila, polnjenje balonov, ter v zadnjem času kot vir energije v gorivnih celicah. V metalurgiji se vodik ne uporablja pogosto, saj povzroča krhkost mnogih kovin in predstavlja izziv pri gradnji cevovodov ter cistern za shranjevanje.

V Evropski uniji trenutno obratuje okrog 14 milijonov plinskih kotlov, ki večinoma delujejo na zemeljski plin. V industriji in domači rabi v EU je danes prevladujoča uporaba zemeljskega plina, vendar narašča povpraševanje po rešitvah z obnovljivimi viri energije. V tem kontekstu postaja zgorevanje vodika v plinskih kondenzacijskih kotlih čista in učinkovita rešitev za ogrevanje ter pripravo sanitarne tople vode. Po besedah združenja European Heating Industry bo od leta 2026 vsak kotel na zemeljski plin za domačo uporabo (do 45 kW) moral biti pripravljen na uporabo vodika.

Sedanje razmere kažejo na obetavno vodikovo prihodnost, ki bo odvisna od nadaljnjih velikih naložb v temeljne raziskave, razvoj tehnologij in infrastrukturo. Vlaganja v te ključne dejavnike bodo igrala ključno vlogo pri oblikovanju vodikovega sektorja, ki se lahko razvije v večjem ali manjšem obsegu.

Projekt AMETHYST

V okviru prizadevanj za trajnostni razvoj in prehod v podnebno nevtralnost v Alpah, ima zeleni vodik ključno vlogo. Z uporabo električne energije iz obnovljivih virov energije bo zeleni vodik omogočal dekarbonizacijo mobilnosti, stavb, proizvodnje in storitev.

ENERGAP aktivno sodeluje v EU projektu, kjer skupaj s partnerji iz Francije, Italije, Avstrije, Nemčije in Švice pridobivajo znanja in informacije o uporabi zelenega vodika v transportu in drugih sistemih, kar prispeva k usmerjanju regije proti brezogljični prihodnosti. Glavni cilj projekta Amethyst je podpreti uvedbo zelenih vodikovih ekosistemov v Alpskem prostoru, s čimer želi pomagati lokalnim skupnostim na poti v brezogljičen način življenja.