Letošnji dan, ki ga na pobudo Združenih narodov obeležujemo 30. marca, poteka na temo zero waste v modni in tekstilni industriji.

Župan občine Bled, Anton Mežan, je v nagovoru izpostavil enega od problemov hitre mode: "Oblačila so včasih prehajala iz roda v rod, danes pa smo tarča posmeha že, če ne nosimo uveljavljenih znamk." Peter Torkar, župan občine Gorje, na terenu opaža vedno več odpadkov, zato so zero waste načela, v skladu s katerimi smo včasih že živeli, toliko bolj pomembna. 

"Na Bledu letno zberemo 40 ton odpadnega tekstila, veliko oblačil med odpadki je popolnoma novih," poudarja direktor Infrastrukture Bled Janez Resman, ki se je dogodka udeležil v 45 let stari jakni, ki jo je rešil pred odlaganjem oz. sežigom. "Med odpadki najdemo tudi neuporabljeno posteljnino in brisače," je ob tem še opozoril na povezavo s turizmom. Da se moda spreminja enako hitro kot trendi v turizmu, pa dodaja Blaž Veber, direktor javnega zavoda Turizem Bled, ki bo poleg naštetih prav tako aktivno vključen v izvajanje projekta.   

[[image_1_ge_687]]

Aktivnosti projekta, ki se bodo v prihodnjih letih poleg Bleda in Gorja odvijale tudi v belgijskem Bruslju in estonskem Sakuju, je predstavila predsednica Ekologov brez meja, Katja Sreš"Projekt "Krepitev izvajanja krožnih strategij za tekstil v EU" (STICT), ki ga vodi Zero Waste Europe, bo občinam pomagal pri vzpostavitvi dobrih praks za zmanjšanje tekstilnih odpadkov ter razvoju podatkovno podprtega sistema za njihovo upravljanje."

V letošnjem letu se bo na Bledu tako poleg grajenja konsenza o proizvajalčevi razširjeni odgovornosti za tekstil odvilo več izmenjevalnic, popravljalnic in izobraževanj, pa tudi tradicionalni Festival ponovne uporabe. Na današnjem uvodnem dogodku so se zbrali tudi predstavniki javnih zavodov in civilne družbe, ki so prispevali ideje za realizacijo ciljev evropskega projekta. Ta se bo nadaljeval 23. aprila z obeleževanjem letošnjega Dneva v rabljenih oblačilih