Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) je v sodelovanju z Mladinskim svetom Slovenije (MSS) z veseljem sporočilo, da bo v letu 2025 vlogo mladinskega podnebnega delegata opravljal Jan Zupan, študent politologije na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani. Ta pomembna funkcija, vzpostavljena leta 2023, omogoča mladim, da aktivno sooblikujejo mednarodne podnebne politike, se opolnomočijo na področju podnebnih sprememb ter širijo znanje med svojimi vrstniki.
Jan Zupan prevzema vlogo pred COP30
Jan Zupan bo v prihodnjih mesecih intenzivno vključen v vse faze mednarodnega podnebnega procesa pod okriljem Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (UNFCCC). Njegovo delo bo obsegalo priprave na ključno Konferenco pogodbenic (COP30), aktivno sodelovanje na samih pogajanjih, ki bodo med 10. in 21. novembrom 2025 potekala v brazilskem mestu Belém, ter nadaljnje aktivnosti po zaključku konference.
Na COP30 bo Zupan deloval kot pomemben člen slovenske delegacije. Njegove naloge bodo vključevale spremljanje kompleksnih pogajalskih procesov, udeležbo na številnih stranskih dogodkih, ki obogatijo osrednje dogajanje, ter vzpostavljanje stikov z mladinsko konstituenco UNFCCC (YOUNGO) ter drugimi mladinskimi podnebnimi delegati iz Evropske unije in tretjih držav. To mu bo omogočilo izmenjavo mnenj, izkušenj in dobrih praks ter krepitev globalne mladinske podnebne mreže.
Kako prihodnost vidi mladi delegat?
Izbira Jana Zupana ni naključna. Svoje bogate izkušnje z mladinskim delom, zagovorništvom in organizacijo projektov je pridobival skozi aktivno delovanje v mladinski politiki ter sodelovanje v interdisciplinarnih projektih med študijem. Njegovo globoko in dolgotrajno zanimanje za podnebno politiko, s posebnim poudarkom na politični ekologiji, zagotavlja, da bo to pomembno vlogo opravljal z zavzetostjo in strokovnostjo.
Ob imenovanju je Jan Zupan poudaril svojo vizijo in pričakovanja: "Verjamem, da je čas, da sodelovanje mladih preseže svetovalne okvire in preide v odločevalske procese – tako na nacionalni kot mednarodni ravni." Njegova izjava odraža naraščajoče zavedanje o nujnosti vključevanja mladih v oblikovanje prihodnosti, ki bo trajnostna in pravična.
Slovenija krepi vlogo mladih v podnebni politiki
Z nadaljevanjem instituta mladinskega podnebnega delegata Slovenija ponovno dokazuje svojo zavezanost vključevanju mladih v iskanje rešitev za kompleksne podnebne izzive. Ta pobuda ne le opolnomoča mlade posameznike, temveč tudi bogati nacionalni in mednarodni dialog z novimi perspektivami in inovativnimi idejami. Aktivna vloga Jana Zupana na COP30 bo zagotovo prispevala k močnejšemu glasu mladih v globalnih podnebnih pogajanjih in utrdila pozicijo Slovenije kot države, ki ceni prispevek mlade generacije k boljši prihodnosti.
Vir: MOPE