Sredstva bodo namenjena spodbujanju obnovljivih virov energije, preoblikovanju sistemov daljinskega ogrevanja, razvoju brezogljičnega prometa in izboljšanju ravnanja z odpadki. Glavni del teh sredstev bo zagotovljen iz evropskih skladov, kar predstavlja ključni vir financiranja.
Obsežen načrt za financiranje trajnostnih projektov
Ministrstvo za varstvo okolja in zeleni prehod ter Sklad za varstvo okolja in učinkovitost rabe energije (FZOEU) sta predstavila okvirni načrt razpisov za dodelitev sredstev podjetjem, lokalnim skupnostim in gospodinjstvom. Od skupaj namenjenih sredstev bo večina, 526,8 milijona evrov, črpana iz evropskih programov, kot so Program za konkurenčnost in kohezijo, Načrt za okrevanje in odpornost ter Modernizacijski sklad EU. Preostanek v višini 125 milijonov evrov bo prispeval FZOEU, pri čemer bo iz nacionalnih virov prišlo 47 milijonov evrov.
Prioriteta: obnovljivi viri in daljinsko ogrevanje
Največ sredstev bo usmerjenih v proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, predvsem za potrebe komunalnih podjetij, ter v posodobitev in razogljičenje sistemov daljinskega ogrevanja. Za oba ukrepa je predvidenih po 80 milijonov evrov.
Spodbujanje brezogljičnega prometa
Na področju prometa je predvidenih 45 milijonov evrov za projekte brezogljičnega transporta. Ciljne skupine v tem segmentu so taksisti, podjetja z dostavnimi vozili ter ponudniki delitve avtomobilov in koles. Poleg tega bo na voljo 44 milijonov evrov za mikropodjetja, mala in srednje velika podjetja, ki želijo posodobiti svoje vozne parke z brezogljičnimi vozili.
Reševanje okoljskih problemov in ravnanje z odpadki
Za sanacijo okoljsko problematičnih lokacij bo namenjenih 30 milijonov evrov, pri čemer bo del sredstev porabljen za rehabilitacijo močno onesnažene jame Sovjak. Dodatnih 30 milijonov evrov bo namenjenih za izgradnjo in opremljanje obratov za reciklažo odpadkov, kar bo pripomoglo k izboljšanju sistema ravnanja z odpadki.
Gospodinjstva kot pomemben del prehoda
Paket financiranja vključuje tudi gospodinjstva, za katera je predvidenih 35 milijonov evrov. Od tega bo 10 milijonov evrov namenjenih za namestitev sončnih panelov, medtem ko bo 25 milijonov evrov usmerjenih v energetsko obnovo gospodinjstev, ki se soočajo z energetsko revščino.