Podatki za leto 2022 kažejo, da je 16 držav članic doseglo svoje cilje za zmanjšanje emisij, določene z Direktivo o nacionalnih zavezah za zmanjšanje emisij (NECD), za pet glavnih onesnaževal (dušikovi oksidi, nemetanske hlapne organske spojine, amoniak, žveplov dioksid in drobni delci). Kljub temu je enajst držav članic vsaj za eno od teh onesnaževal ni uspelo doseči ciljev.

Poročilo EEA temelji na podatkih, ki so jih države članice posredovale leta 2024 za leto 2022. Poročilo analizira napredek pri zmanjševanju emisij petih glavnih onesnaževal, urejenih z direktivo, in ocenjuje, kako uspešne so bile države članice pri doseganju ciljev za obdobje 2020-2029 ter kako napredujejo proti ambicioznejšim ciljem, ki bodo veljali od leta 2030 dalje.

Težave pri zmanjševanju emisij amonijaka

Zmanjšanje emisij amonijaka tako še naprej ostaja največji izziv. Devet držav članic mora zmanjšati emisije iz leta 2022, da bi doseglo svoje cilje za obdobje 2020-2029. Ob tem je kmetijski sektor kot pričakovano glavni vir emisij amonijaka, saj je odgovoren za 93 % celotnih emisij. Od leta 2005 so se emisije amoniaka v številnih državah članicah le rahlo zmanjšale, v nekaterih primerih pa celo povečale.

Doseganje nadaljnjih zmanjšanj do leta 2030 bo tako zahtevno za skoraj vse države EU in za večino onesnaževal. Zmanjševanje emisij nekaterih onesnaževal se namreč žal upočasnjuje, pri čemer je izjema le žveplov dioksid, pri katerem je 22 držav članic že doseglo cilje za leto 2030.

Vir: EEA

[[image_1_ge_624]]