Zaradi ugodnih vremenskih razmer so hidroelektrarne na reki Dravi zabeležile tretje najboljše obdobje hidroloških razmer od rekordnega leta 2014. Do začetka septembra so v DEM uspeli preseči načrtovano proizvodnjo za kar 35 odstotkov, kar kaže na učinkovito izkoriščanje naravnih virov in usmeritev v trajnostno energijo.

Načrtovana proizvodnja presežena za 30 odstotkov

Če se bo trend ugodnih hidroloških razmer nadaljeval tudi v prihodnjih mesecih, bo letna proizvodnja Dravskih elektrarn Maribor dosegla okoli 3100 gigavatnih ur, kar bi predstavljalo približno 30-odstotno preseganje načrtovanih ciljev. To bi hkrati preseglo tudi lansko nadpovprečno proizvodnjo, ki je znašala 3008 gigavatnih ur, so za Slovensko tiskovno agencijo (STA) sporočili iz podjetja.

Skoraj 80 odstotkov energije v DEM proizvedejo hidroelektrarne na reki Dravi s pritoki, kjer deluje osem velikih in pet malih hidroelektrarn, ter pet sončnih elektrarn. Hidroelektrarne na Dravi tako že desetletja predstavljajo hrbtenico obnovljive proizvodnje električne energije v Sloveniji, letos pa so k uspehu ponovno prispevale tudi ugodne vremenske razmere, ki so omogočile nadpovprečno izkoriščenost zmogljivosti.

Lansko leto polno izzivov, a uspešno zaključeno

Minulo leto je DEM, ki je del Holdinga Slovenske elektrarne, zaključil s 14,9 milijona evrov čistega dobička. To je rezultat učinkovitega poslovanja kljub večkratnim visokim vodam in izrednim vremenskim razmeram, ki so se pokazale predvsem v lanskem avgustu z obilnimi padavinami.

V DEM so takrat kar 22 dni obratovali v skladu s pravilnikom o ukrepanju pri visokih vodah in nevarnostih rušenja pregrad, a kljub temu so načrtovano količino proizvedene električne energije dosegli že 2. novembra.

»Leto 2023 s poslovnega vidika ocenjujemo kot zelo uspešno, saj smo dosegli oziroma presegli tudi ostale cilje. Čisti prihodki so znašali dobrih 80 milijonov evrov, investicijam pa smo namenili skoraj 30 milijonov evrov,« je lansko poslovanje v letnem poročilu ocenil generalni direktor DEM Damjan Seme, poroča STA.

[[image_1_ge_646]]