V zadnjem desetletju se je morska gladina že dvignila za več kot 10 centimetrov, kar ima resne posledice za obalna območja in življenje ljudi, ki tam živijo … Toda, zakaj je tema rasti morske gladine tako pomembna prav zdaj?

Leto 2024 je prelomno, saj je Generalna skupščina Združenih narodov 25. septembra prvič organizirala posebno srečanje o rasti morske gladine. Srečanje je vključevalo več tematskih razprav, ki so osvetlile pravne, finančne, socialno-ekonomske in znanstvene vidike tega vprašanja.

Kako merimo morsko gladino?

Do nedavnega so se nivoji morja merili z valovitimi merilnimi napravami, pritrjenimi na pomole. Danes pa to nalogo opravljajo sateliti, ki s pomočjo radarskih signalov merijo višino površine morja. Ker lokalni vremenski pogoji lahko vplivajo na rezultate, se podatki zbirajo na globalni ravni, na podlagi slednjih pa se nato računa povprečja.

Nazadnje so znanstveniki odkrili tako imenovan "prstni odtis" rasti morske gladine, ki izhaja iz Grenlandskega ledenega pokrova, ki potrjuje strahove glede stopnje taljenja ledu. Grenlandski ledeni pokrov namreč izgubi približno 30 milijonov ton ledu na uro, kar je alarmantno.

Kaj povzroča rast morske gladine?

Rast morske gladine je posledica dveh glavnih dejavnikov: taljenja ledu z ledenikov in širjenja morske vode zaradi naraščanja globalnih temperatur. Znanstveniki ocenjujejo, da Grenlandija in Antarktika skupaj izgubita okoli 420 milijard ton ledu na leto.

Kdo bo najbolj prizadet?

Po podatkih Združenih narodov so države, kot so Bangladeš, Kitajska, Indija in Nizozemska, med najbolj ogroženimi, saj skoraj 900 milijonov ljudi živi v nizko ležečih obalnih območjih. Tudi skupnosti v Tihih oceanih, kot so Kiribati in Tuvalu, so še posebej ranljive zaradi pogostih tropskih ciklonov in visoke občutljivosti na spremembe morske gladine.

V Evropi naj bi se morska gladina do leta 2050 dvignila za več kot 10 centimetrov. To pomeni, da so obalne skupnosti, ki se lahko spoprijemajo z mesečnimi poplavami, v nevarnosti, da postanejo neprimerne za življenje v dveh do treh desetletjih.

Kako se prilagajamo rastočim morskim gladinam?

Adaptacija je ključnega pomena, vendar so trenutni napori pogosto premalo ambiciozni, opozarjajo številni strokovnjaki, ki se ukvarjajo s preučevanjem vpliva podnebnih sprememb na dvig gladine morij, zato lahko le upamo, da so bili letošnji pogovori Generalne skupščine ZN plodni in bodo na omenjeno področje prinesli želene spremembe in rešitve.

[[image_1_ge_652]]