Po desetih mesecih tega leta je povprečna globalna temperatura dosegla mejo 1,65 ºC nad predindustrijsko ravnijo, kar pomeni, da je bilo 15 od zadnjih 16 mesecev toplih nad mejo, določeno v Pariškem sporazumu. Oktobra 2024 je bila povprečna temperatura površja zraka 15,25 ºC, kar je 0,80 ºC nad povprečjem za obdobje 1991–2002 in druga najtoplejša oktobrska vrednost doslej.

Evropa v primežu ekstremov

V Evropi je bil oktober 2024 peti najtoplejši doslej, s povprečno temperaturo 10,83 ºC, kar je 1,23 ºC nad povprečjem za obdobje 1991–2022. Hkrati so hude padavine povzročile katastrofalne poplave v številnih regijah. Najbolj tragična je bila ujma v španski Valencii, kjer je 29. oktobra življenje izgubilo več kot 200 ljudi. Podobno so se spopadali z uničujočimi posledicami poplav v italijanski Emiliji-Romanji.

V širšem evropskem prostoru so nadpovprečne padavine zabeležili na Pirenejskem polotoku, v Franciji, severni Italiji, na Norveškem in Švedskem ter vzhodno od Črnega morja. Globalno so se padavinski ekstremi nadaljevali tudi na Kitajskem, Tajvanu in Floridi, kjer sta tropski vihar Kong-rey in orkan Milton povzročila hude poplave.

Suša in taljenje ledu

Na drugi strani sveta pa sušna območja postavljajo nove rekorde. ZDA se še vedno spopadajo z najhujšo sušo v zgodovini, podobne razmere pa vladajo v osrednji Avstraliji, južni Afriki in delih Južne Amerike. Taljenje ledu na obeh polih ostaja pereč problem. V oktobru 2024 je obseg antarktičnega morskega ledu dosegel drugo najnižjo vrednost v zadnjih 46 letih, medtem ko je v Arktiki zabeležen četrti najnižji oktobrski obseg.

Leto 2024 potrjuje trend, ki nakazuje, da podnebne spremembe niso več prihodnost, temveč realnost ...

Vir: Climate Copernicus