Sodeč po zakonodaji imajo stranke, ki na volitvah dosežejo vsaj en odstotek glasov, pravico do sredstev iz državnega proračuna. Tako bo po novem do tega denarja upravičenih 15 strank, med njimi torej 5 parlamentarnih in 10 neparlamentarnih. Četrtina denarja, ki je namenjen za financiranje političnih strank, se razdeli vsem v enakem znesku, tri četrtine pa glede na število prejetih glasov.

Manjšim strankam ta denar običajno zagotovi, da lahko še naprej delujejo

Manjše stranke se trudijo na volitvah doseči najmanj en odstotek glasov, saj to pomeni, da dobijo denar iz državnega proračuna, ki zadostuje za njihovo minimalno delovanje. Ta denar porabijo za obratovalne stroške in za plače profesionalnih strankarskih operativcev, se pravi, da jim omogoča, da nadaljujejo z delovanjem.

V zadnjih letih je bilo za financiranje političnih strank namenjenih 2,5 milijona evrov. To pomeni, da bo vaš glas stranki, za katero ste volili (če je presegla odstotek glasov) prinesel 1,65 evra na leto.

V zadnjih letih je bilo za financiranje političnih strank namenjenih 2,5 milijona evrov. To pomeni, da bo vaš glas stranki, za katero ste volili (če je presegla odstotek glasov) prinesel 1,65 evra na leto, poroča Žurnal24. Stranke, ki so prišle v parlament, so prav tako upravičene do povračila stroškov kampanje, za vsak glas lahko dobijo 33 centov, toda ne morejo dobiti več, kot so bili dejanski stroški kampanje.

Stranke bodo sedaj prejele manj denarja

V zadnjih štirih letih so bile do denarja iz državnega proračuna upravičene še štiri stranke, ki niso bile v parlamentu, in sicer SLS, Piratska stranka, Dobra država in Zeleni Slovenije. Ob tem je 101.084,27 evra lansko leto prejela SLS, Piratska stranka 91.788,59 evra, Dobra država 79.141,80 evra in Zeleni Slovenije 70.552,20 evra, poroča Delo.

Neuradni rezultati kažejo na to, da bo sedaj seznam precej daljši. To pomeni, da se bo proračun bolj razdelil in bodo stranke prejele manj denarja. Številne manjše stranke, kot na primer Vesna in Resni.ca so namreč uspele prepričati volivce toliko, da so prejele vsaj en odstotek glasov.

Stranka Gibanja Svoboda bo prejela več kot 713 tisoč evrov. SDS bo prejel okoli 499 tisoč evrov, NSi 175 tisoč evrov in Levica okrog 127 tisoč evrov. Letni prihod SDS se tako na primer zmanjša za kar 48 tisoč evrov.

Neparlamentarne stranke LMŠ, Povežimo Slovenijo, Resnica in SAB bodo letno prejeli okoli 100 tisoč evrov, Zdrava družba ter Naša prihodnost in Dobra država pa okoli 75 tisoč evrov. Piratska stranka, Naša dežela Aleksandre Pivec, SNS in Vesna bodo medtem na leto prejele okoli 70 tisoč evrov.

Manjše stranke so večinoma zadovoljne

Po poročanju Dela je Uroš Macerl iz stranke Vesna, z rezultati zadovoljen. Stranka je komaj letos stopila v politiko, sredstva pa jim niso nepomembna in jim bodo v veliko pomoč pri delu. Zadovoljni so tudi v stranki Naša prihodnost in Dobra država, kjer napovedujejo, da bodo svoj program uresničevali še naprej. Podobnega mnenja je predsednik stranke Resni.ca Zoran Stevanović, ki je dejal, da so šele začeli in napoveduje, da bo na naslednjih volitvah rezultat bistveno boljši.

Nad rezultati volitev so pa razočarani v Piratski stranki Slovenije. Njen predsednik, Boštjan Tavčar, je dejal, da upa, da njihov čas še prihaja. Ob tem so izpostavili še razočaranje nad tem, da v ospredju volilne kampanje ni bila vsebina, ampak so bile po njihovem to volitve “proti”.