Volitve 2022

VIDEO: Kdo na cestah daje prednost pešcem in kolesarjem in kdo je pripeljal vodovod do Gornje Radgone

Uredništvo , 29.11.22 ob 03:40

V uredništvu spletnega medija Maribor24.si smo soočili aktualna tekmeca za županski stolček v Mariboru.

VIDEO: Kdo na cestah daje prednost pešcem in kolesarjem in kdo je pripeljal vodovod do Gornje Radgone

V tednu pred nedeljskim drugim krogom lokalnih volitev v Mariboru bomo vsak dan do začetka volilnega molka v našem mediju izpostavili eno področje, ki je pomembno za prihodnost Maribora. Področja smo izbrali skupaj z bralkami in bralci, na vprašanja, vezana na posamezne teme, pa bosta odgovarjala oba kandidata za naslednjega župana Mestne občine Maribor, aktualni župan Saša Arsenovič in Franc Kangler, ki je bil na čelu občine že dvakrat, drugič je odstopil po seriji ljudskih vstaj v mestu. Soočili smo ju v prostorih prenovljenega hotela Habakuk pod Pohorjem.

Bralci so kot najpomembnejše področje prepoznali enakomeren razvoj vseh mestnih četrti in krajevnih skupnosti v povezavi z gradnjo komunalne infrastrukture. Na vprašanje, ali bosta, če jima bodo volivci zaupali župansko funkcijo, v naslednjih štirih letih res vsem gospodinjstvom pripeljala pitno vodo iz javnega omrežja, uredila kanalizacijske priklope, poskrbela za urejene ceste brez lukenj, …, sta odgovorila:

Saša Arsenovič je uvodoma povedal, da se vsega ne da narediti v štirih letih, da pa vodovodno omrežje, tako kot je projektirano sedaj, še ni bilo nikoli. “Na mojo pobudo smo sklenili pogodbo o projektiranju največjega vodovodnega projekta v regiji – novi vodni vir Selnica, v okviru česar bomo lahko delali nove vodovodne priklope. V tem mandatu smo že naredili Razvanje 1, v letu 2023 je predvidena izvedba Razvanja 2. Zelo sem ponosen na to, da sem kot predsednik vzhodne kohezijske regije pripomogel k temu, da je v novi perspektivi voda še vedno tema, v ospredju so sedaj digitalizacija, zeleni prehod, … Je pa treba povedati, da imajo ljudje pitno vodo iz svojih zajetij, govorim samo o vodovodnem omrežju. Ne smemo pa pozabiti na te vodne vire, ki so se pokazali kot veliko nacionalno bogastvo.” Kot primer omenja Ukrajino, kjer je sovražnik razstrelil vodovodno omrežje. V tem primeru je, tako Arsenovič, dobro, če je na voljo vodovodno zajetje, za kar je potrebno skrbeti. Glede cest Arsenovič obljublja nov celovit program in dodaja, da so do sedaj obnovili rekordno veliko število cestnih odsekov: “Govorimo o obnovi cest skupaj z infrastrukturo in ne samo vozišč, kar je hitreje in ceneje, ampak ne vzdrži tako dolgo, kot bi si želeli. Skupaj z Javnim holdingom Maribor bomo poskrbeli za ceste. Glede na naše obiske po vseh mestnih četrteh in krajevnih skupnosti in njihove potrebe smo ugotovili, da imajo vsi prav. Dejstvo je, da te ceste žal niso bile obnovljene tudi v prejšnjim mandatih. Na skupnem sestanku predsednikov vseh mestnih četrti bomo morali postaviti prioritete glede obnov cest do leta 2026, glede na zagotovljeni denar v proračunu.” Kot dodaja aktualni mariborski župan, bodo prioritete ceste, ki so, kot priznava, marsikje v mestu v katastrofalnem stanju. “Veliko je bilo narejenega v okviru celovitih projektov, tako da upam, da so občani opazili, da ni več tako imenovanega flikanja cest tam, kjer so bile v preteklosti že narejene.

Tudi županski kandidat Kangler je med ureditvami, ki bi jim bilo treba dati prednost, izpostavil skrb za urejeno vodovodno omrežje v občini, sanacijo cest in ureditev kanalizacije. Po njegovem mnenju kanalizacije sicer ni mogoče speljati v vsako gospodinjstvo, ampak je treba zagotoviti čim več enotam dostop do centralne čistilne naprave. Skupaj s komunalnim podjetjem Snaga bi, po Kanglerjevem mnenju, morali narediti seznam gospodinjstev, ki še koristijo greznico, tem pa omogočiti dostop do osebnih čistilnih naprav. Izpostavil je tudi sanacijo cest in predstavil dolg seznam cest, ki so jih občanke in občani izpostavili kot nujno potrebnih sanacije, tega pa bi v primeru nastopa mandata, pričel reševati. Tudi on si želi, da bi bile deležne celovite obnove. “Kar se tiče cest, je imel aktualni župan štiri leta časa, da bi svoje obljube realiziral in bodo torej ceste drugačne. Res je, da se ceste ne »flikajo«, a vseeno bi bilo dobro, da dokler se ne napravi nova cesta, da se torej cesta poflika, da lahko ljudje normalno vozijo v službo in domov in imajo normalno cestišče pred svojim pragom. Cest je veliko, napravili smo seznam glede na mnenje volivk in volivcev, kje si želijo sprememb,” je dejal Kangler. Predstavil je seznam dotrajanih cest v Mariboru.

Prednost dajeta ureditvi vodovodnega omrežja

Med prioritetami je Kangler izpostavil predvsem ureditev vodovodnega omrežja v občini: “Voda je prav gotovo tista, ki je najbolj pomembna pri človeku. Res je, da imajo nekateri prebivalci v občini svoje vodne vire, a nihče jim ne zagotavlja, da je ta voda takšna, kot iz naše pipe, ki jo dobavlja Mariborski vodovod. Mestna občina preko omenjenega podjetja skrbi za 16 občin in celovito oskrbo vode v SV delu države.” Izpostavil je nekatere uspešne projekte s področja komunale, ki so bili izpeljani v času njegovega županovanja, med drugim uspešno pridobljenih 40 milijonov evrov sredstev za obnovo vodnega vira in položitev cevi vse do Gornje Radgone. Obenem navaja, da tudi v prihodnje ostajajo možnosti za dodatne izboljšave na področju vodovoda, pri čemer se je strinjal z aktualnim županom Arsenovičem.

V selniškem potoku je treba zagotoviti rezervni vir, kot je dejal aktualni župan. Če namreč pade cisterna na Vrbanskem platoju ali Dravskem polju, kjer črpamo vodo, lahko takšno stanje za 50 let onesnaži naše vodne vire. Pomembno je tudi, da zagotovimo projekt Kozjak I in II, naslednje leto pa uredimo vodovodne napeljave za Bresternico in Gaj, območje, kjer sedaj nimajo vode. Verjamem, da bodo v Razvanju težave z vodo odpravili,” je dejal Kangler.

V repliki je Arsenovič opozoril, da je Kangler zavajal, da je imel že narejene projekte za vodovod: “Če bi bili ti projekti za vodovod, potem ne bi bilo potrebnih treh sestankov in dogovarjanj z ostalimi kolegi župani, solastniki Mariborskega vodovoda, da bo Regionalna razvojna agencija za Podravje – Maribor peljala ta projekt in izdelala idejno zasnovo. Govorim o projektu, vreden 50 milijonov evrov. Problem je ravno ta, da projektov prej ni bilo. 24 kilometrov, 3 tisoč novih priključkov novega kanalizacijskega omrežja se že gradi. Skoraj smo izgubili šest, sedem milijonov evrov evropskega denarja, v okviru tega pa obnavljamo tudi ceste. Prvič smo tudi naredili razpis za male čistilne naprave.” Kangler je Arsenovičevo repliko zavrnil in znova ponovil, da so v času mandata uspešno počrpali več kot 40 milijonov sredstev. “Vodovod smo peljali vse do Gornje Radgone preko Lenarta, izvajalec je bil komunala Slovenske gorice. To, da Arsenovič pravi, da ni bilo nobenega projekta narejenega, je laž. Faze dve nismo naredili, ker več nisem bil župan od leta 2012. Projekti so bili pripravljeni, faza ena pa je bila izpeljana. Moj naslednik bi moral izpeljati fazo dve, zakaj slednje ni bilo izpeljano, bi moral odgovarjati moj naslednik,” je dejal Kangler.

Ureditev kolesarske steze v Kamnici – želja krajanov ali napaka oblasti?

Po Kanglerjevem mnenju lahko ureditev cest in kolesarskih stez sovpada, saj je v koheziji: “Pripravili smo finančno perspektivo za obdobje med leti 2021 – 2027, kjer so zajeti zeleni prehodi, kolesarske steze in infrastruktura. Če znaš dobro pripraviti projekt, lahko nekatere ceste tudi potopiš v projekt. V petih ali štirih letih lahko delaš kolesarsko cesto, obenem pa urediš tudi drugo cesto.” Arsenovič je v nadaljevanju zavrnil Kanglerja, ki je omenil, da je obnova cest v koheziji, glede kolesark, ki bi jih gradili ob cestah, pa dodal, da nimajo zemljišč in predhodno pripravljenih projektov. “Naša politika je, da umirjamo promet, gremo v deljen prostor med kolesarji in ostalim prometom, kar smo letos v dolžini 30 kilometrov že naredili. Prišli smo npr. že do Kungote in gremo v tem tempu naprej. Tega nam Evropa zagotovo ne plačala.

Kangler je na tem mestu izpostavil primer Kamnice kot neuspeh aktualne mestne oblasti, kar je nedolgo tega razburilo tudi krajane Kamnice. Spomnimo, na enosmerni cesti so tako uredili kolesarsko stezo in območje umirjenega prometa, kjer se lahko igrajo tudi otroci, hitrost vožnje na cesti skozi Kamnico proti Kungoti, za katero je Kangler v času mandata počrpal sredstva iz Evrope, pa je odslej omejena na 30 kilometrov na uro. “Za cesto, ki povezuje Kamnico s Kungoto, smo v mojem mandatu iz regionalnih razvojnih programov dobili tri in pol milijone evrov iz Evrope. Omejitev hitrosti na 30 kilometrov na uro se v takšnem naselju ne dela, prav tako tudi ne v enosmerni ulici urediti kolesarsko stezo. Mislim, da je v Mariboru dovolj prometnih strokovnjakov, in če se celotna Kamnica pritožuje nad takšno odločitvijo, bi morali na občini slediti Krajevni skupnosti, kaj si želijo glede kolesarske steze in kje se ta naj spelje,” je povedal Kangler.

Glede Kamnice je Arsenovič odgovoril, da si je del naselja želel takšno prometno ureditev in da bomo morali enkrat odgovoriti na vprašanje, ali bomo večno dajali prednost tovornjakom in avtomobilom ali tistim, ki so na kolesu, ali peš: “Če bi vsi upoštevali cestno-prometne predpise, potem tudi s tem zavijanjem ne bi bilo težav. To je bila volilna igrica, kot je bila pred tem v Bresternici (OPN + voda + ceste), torej tam, kjer je gospod lovec in dela slabo voljo med ljudmi. Tista rešitev pa je bila povsem pravilna. Cesta, ki je dovolj široka, se lahko uporablja za vse. Tisti, ki je v avtu, se lahko vozi 30 kilometrov na uro, saj po njem ne dežuje, ima ves čas tega sveta in razlika med 30 ali 50 kilometri na uro v dolžini 100 metrov je, mislim, da dve sekundi. Toliko časa pa bo verjetno en meščan dal na voljo drugemu, da ga ne bo spravljal v življenjsko nevarnost.”

Predlagam gospodu Arsenoviču, da vzame kolo in se pelje od Kamnice v Kungoto in bo videl, če v dveh sekundah prevozi omenjeno razdaljo,” pa se je na repliko odzval Kangler.