Na rezultate vzporednih državnozborskih volitev se je že odzvala večina prvakov strank. Tudi aktualni premier in predsednik SDS Janez Janša se je na Facebooku in Twitterju že zahvalil volivcem. “Glas za SDS je glas za Slovenijo vseh svojih državljank in državljanov, brez razlik. Glas za slovensko družino, glas za slovenskega delavca in upokojenca, glas za naše otroke in za slovensko prihodnost,” je zapisal. Po vzporednih volitvah naj bi SDS dobila 22,5 odstotka glasov.

V stranki so napovedali, da bo Janša izjavo za medije dal ob 22. uri v medijskem središču v Cankarjevem domu.

SDS je na volitvah leta 2018 dosegla 24,9-odstotno podporo volivcev in osvojila 25 poslanskih mandatov, a ji kot relativni zmagovalki sprva ni uspelo sestaviti vlade. Ji je pa to uspelo po odstopu Marjana Šarca na polovici mandata. Koalicijo so sestavili z NSi, SMC in DeSUS, ki je pozneje koalicijo zapustila. Mandat SDS sicer zaključuje s 26 poslanci.

Fajonova z rezultatom zadovoljna, “zaveznikom” čestitala ob zmagi

Predsednica SD Tanja Fajon je z rezultatom, ki ga stranki kažejo vzporedne volitve (6,6 odstotka glasov oziroma 7 poslanskih sedežev), zadovoljna. V prvi izjavi za medije po objavi rezultatov vzporednih volitev se je volivcem zahvalila “za vsak glas, ki prinaša spremembe Sloveniji, in za vsak glas za SD”. Dejala je še, da so v stranki dali vse od sebe.

Fajonova je izpostavila izjemno volilno udeležbo. Po njeni oceni je to dobra popotnica novi in, kot kaže, levosredinski vladi.

Na državnozborskih volitvah 2018 je stranka SD dobila 9,9 odstotka glasov in s tem 10 poslancev v državnem zboru. Po oblikovanju nove vlade pod vodstvom Marjana Šarca in koalicijskih pogajanjih je stranka prevzela vodenje kulturnega, pravosodnega in šolskega ministrstva. Po odstopu Šarca pa je pristala v opoziciji, poroča STA. Najboljši rezultat so Socialni demokrati zabeležili pod vodstvom Boruta Pahorja na parlamentarnih volitvah leta 2008, ko je zanjo glasovalo 30,5 odstotkov volivcev.

Mesec priznal, da je rezultat slab

Levica je po vzporednih volitvah prejela 4,4 odstotka glasov in bi tako v parlamentu zasedla 5 sedežev. Koordinator stranke Levica Luka Mesec je dejal, da je rezultat Levice na državnozborskih volitvah slab in bistveno pod pričakovanji. Kljub temu bodo v stranki počakali še na uradne rezultate volitev.

“Pozdravljam splošen volilni rezultat, ki kaže, da se je Slovenija odločila, da ne gre po poti Madžarske, da bo ostala svobodna, odprta in demokratična družba, k čemur smo precejšen delež napora prispevali v Levici,” je dejal Mesec.

Levica se je v parlament uvrstila dvakrat. Leta 2014 kot koalicija več strank, ko so imeli šest poslancev. Leta 2018 pa je stranka Levica na volitvah prejela 9,3 odstotka glasov, s čimer je zasedla 9 poslanskih mest. Mandat sicer Levica končuje s šestimi poslanci. Poslansko skupino Levice sta za SD v tem mandatu zamenjala Željko Cigler in Franc Trček. Iz stranke je izstopila tudi Violeta Tomič, ki mandat končuje kot nepovezana poslanka.

Bratuškova vidno razočarana

Rezultati vzporednih volitev stranki SAB kažejo na 2,9 odstotka glasov, kar ne zadošča za vstop v državni zbor. “Dali smo vse od sebe,” je ob tej številki dejala vidno razočarana predsednica stranke Alenka Bratušek. A kot je dodala, je treba počakati na rezultate državne volilne komisije. Zahvalila se je vsem, ki so glasovali za SAB, poroča STA.

Bratuškova je poudarila, da so se v tej volilni kampanji borili za to, da so ljudem povedali, da je treba Slovenijo postaviti nazaj na pravo pot – na pot demokracije, svobode medijev, spoštovanja človekovih pravic. “In kot kažejo vzporedne volitve, nam je vsem skupaj to tudi uspelo, zato čestitke zmagovalcem,” je dejala.

SAB je na prejšnjih volitvah leta 2018 dobila 5,11 odstotka glasov in s tem 5 poslancev v državnem zboru, vendar med njimi ni bilo predsednice Bratušek. V poslanske klopi so sedli Marko Bandelli, Peter Jožef Česnik, Franc Kramar, Andrej Rajh in Vojko Starović. Česnik je nato v vladi Marjana Šarca prevzel vodenje urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, Kramar pa je februarja lani umrl. Prvega je zamenjala Maša Kociper, drugega Bratuškova, poroča STA.