V sedmi volilni enoti, v volilnem okraju Maribor VI, se za mesto poslanke na listi stranke Nova Slovenija poteguje dr. Alenka Šverc. V zadnjem tednu pred državnozborskimi volitvami smo ji zastavili deset vprašanj. Enak seznam vprašanj smo posredovali kandidatom za poslance vseh strank in list, katerih kandidati se potegujejo za vstop v državni zbor. Omejili smo se na kandidate znotraj sedme in osme volilne enote.

Zakaj ste se poleg svoje zaposlitve odločili za kandidaturo poslanke?

Biti poslanka pomeni, da v delo vložiš vse izkušnje in znanje iz različnih delovnih mest. Moje delovne izkušnje so zelo pestre od predavateljice na Teološki fakulteti, profesorice na Škofijski gimnaziji, državne sekretarke na ministrstvu za šolstvo, vodje medgeneracijske akademije na Zavodu Antona Martina Slomška, do svetovalke v kabinetu ministra Janeza Ciglerja Kralja.

V primeru, da boste izvoljeni, ali nameravate svoj čas v celoti nameniti poslanski funkciji?

Poslansko delo je zelo pestro, ker zakonodajno pokriva vsa področja življenja in zahteva maksimalno angažiranost in predanost.

Kako nameravate sodelovati z drugimi političnimi in strokovnimi deležniki?

Sodelovanje in iskanje konsenzov je v pluralni družbi nujno in vodi do dobrih rezultatov.

Kakšen je vaš odnos z Univerzo v Mariboru in drugimi institucijami v Mariboru?

Največ sodelujem z Fakulteto za naravoslovje, kjer že več let uspešno sodelujemo na različnih projektih povezanih z razvojem digitalnih kompetenc za učitelje. Z ministrom Matejem Toninom sva skupaj obiskala univerzo, kjer so predstavili projekt Innovum. Projekt je usmerjen v prihodnost novih tehnologij in močno povezan v mrežo različnih deležnikov.

Koliko izkušenj imate z delom v politiki?

V politiki aktivno sodelujem od ustanovitve stranke Nova Slovenija. Največ izkušenj sem si nabrala kot državna sekretarka na Ministrstvu za šolstvo in sedaj kot svetovalka v kabinetu na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Ali podpirate sprejetje posebnega zakona za razvoj Maribora kot središča V kohezijske regije?

Podpiram posebni zakon, ki bo imel izdelano strategijo za jasnimi rezultati.

Ali podpirate decentralizacijo in selitev sedežev nekaterih državnih institucij v Maribor?

Ljubljana se duši v prometu in dragih stanovanjih. Zadnji čas je, da razbremenimo Ljubljano in začnemo aktivno ustvarjati nova močna središča tudi tako, da določene institucije prenesemo iz središča.

Ali podpirate zdravstveno reformo, ki bo zagotovila javno objavo čakalnih vrst in bo v ospredje postavila pacienta?

Podpiram javno dostopno zdravstvo, ki bo uporabniku zagotovilo obravnavo, ko jo bo potreboval.

Ali podpirate energetsko neodvisnost Slovenije tudi za ceno povišanja cen energentov?

Zadnji čas je, da začne Slovenija in Evropa z večjo hitrostjo graditi energetsko neodvisnost, kar pa nujno ne pomeni dražjih energentov.

Ali podpirate reformo socialne zakonodaje z uvedbo enotnega temeljnega dohodka?

Podpiram takšno reformo socialne zakonodaje, ki bo prinesla preglednejše in enostavnejše postopke. Pri tem mora biti v središču aktivnost posameznika, da si sam zagotavlja preživetje, le v življenjskih situacijah, ko tega ni sposoben, pa mu na pomoč priskoči država.