Oba sta se zahvalila volivcem, ki so množično odšli na volišča, rezultati volitev pa po njunem mnenju kažejo, da si ljudje želijo drugačno vlado.
“Mislim, da je odločitev jasna, da ljudje želijo drugačno vlado. Tisti, ki smo prej sodelovali pri tem, bomo sodelovali še naprej,” je ocenil evropski poslanec iz vrst SD Milan Brglez.
Ključno, da koalicijski partnerji čimprej sedejo za skupno mizo
Poudaril je tudi pomen političnih izkušenj: “Dejstvo je, da bomo morali tisti, ki vemo, kako potekajo zadeve znotraj, verjetno narediti še kak korak več, kot tisti, ki imajo sicer najboljši rezultat. Zadeve je treba le spraviti skozi parlamentarno in ostalo proceduro.”
Levanič pa je prepričan, da lahko Socialni demokrati skupaj s stranko Gibanje Svoboda sestavijo močno levosredinsko vlado in dosežejo, kar so si skupaj zadali; in sicer, da se “konča vladavina trenutne vlade”.
Kot ključno ocenjuje tudi, da se potencialni koalicijski partnerji čim prej usedejo za skupno mizo, z jasnimi načrti, kako čim prej do nove vlade. “Tukaj ni veliko za čakati, ampak se usesti in dogovoriti,” je dejal. Meni tudi, da mora tisti, ki bo dobil mandat za sestavo vlade, narediti prvi korak in povabiti stranke, s katerimi namerava sestaviti vlado, to pa storiti čim prej.
Volivci so Socialnim demokratom na tokratnih parlamentarnih volitvah namenili 6,65 odstotka glasov, kar je stranki prineslo sedem poslanskih mandatov. Rezultat stranke je tako precej slabši kot na zadnjih državnozborskih volitvah leta 2018, ko je stranka zabeležila 9,9 odstotka glasov in s tem 10 poslancev v DZ.
STA