Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je danes do 10. ure prejela pet obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka. Za dve zadevi so na inšpektoratu za notranje zadeve že ugotovili, da ne gre za kršitve, tri pa še obravnavajo, so sporočili z ministrstva.

V vseh zadevah gre za domnevno sporne objave na televiziji

Volilna kampanja pred današnjim prvim krogom volitev predsednika republike se je iztekla v petek in v soboto opolnoči je začel veljati volilni molk. Spoštovati ga je treba do danes do 19. ure, ko se bodo zaprla vsa volišča po državi. V času volilnega molka je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala k takšnemu ali drugačnemu glasovanju.

Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka do danes do 10. ure prejela skupaj deset obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka. Za sedem obvestil je bilo že ugotovljeno, da ne gre za kršitev volilnega molka. Preostale tri zadeve, za katere obstaja sum kršitve volilnega molka, inšpektorat za notranje zadeve še obravnava. V vseh zadevah gre za domnevno sporne objave v času volilnega molka na televiziji, so navedli na ministrstvu za notranje zadeve.

Prijave domnevnih kršitev volilnega molka sprejema dežurna služba na telefonski številki 080 21 13.

Za kršitve volilnega molka so predvidene globe od 800 do 3000 evrov za organizatorja volilne kampanje, od 300 do 600 evrov za odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje, od 250 do 500 evrov za pravno osebo ali samostojnega podjetnika ter od 150 do 250 evrov za posameznika.

STA