Potem ko se nezadržno približuje 23. oktober, dan, ko bomo v Sloveniji volili novega predsednika ali predsednico, smo na Maribor24 predstavili vseh sedem kandidatov, obenem pa jim posredovali vprašanja o prihodnosti Slovenije, viziji razvoja, ter predsedniški vlogi. Objavljamo odgovore na nekatere teme, ki so trenutno aktualne v slovenskem javnem prostoru.

Za ali proti?

Kandidatom in kandidatkam smo posredovali vprašanje, kakšno je njihovo mnenje o evtanaziji. Medtem ko Miha Kordiš, poslanec Levice, in Milan Brglez, evropski poslanec iz stranke Socialnih demokratov, podpirata evtanazijo, je ginekologinja Sabina Senčar, ki sicer kandidira s podporo stranke Resni.ca, jasno izpostavila, da medicinske pomoči pri umiranju ali samomoru ne podpira. “Ne zagovarjam evtanazije in ne predstavljam si, da bi brez ugovora razglasila tak zakon, vest mi tega ne dovoljuje. Nujno se moramo pogovoriti o bolj pomembni tematiki, in sicer, kako ob koncu njihovega življenja pacientom izboljšati kvaliteto le-tega (lajšanje bolečin in preprečevanje osamljenosti in odtujenosti),” je dejala. Tudi Janez Cigler Kralj, predstavnik NSi nasprotuje evtanaziji, vendar poudarja, da se zaveda stisk ljudi. “Spoštujem življenje od spočetja do naravne smrti, zato evtanazija in pomoč pri samomoru nista skladna z mojimi vrednotami. Kot družba ne moremo postavljati meje, ki določa, kdaj življenja ni več vredno živeti. Smrt nikoli ne more biti rešitev, zavzemam se za kulturo življenja.
Zavedam pa se stisk ljudi, ki se znajdejo v primežu bolečine in trpljenja ter so soočeni s težkimi odločitvami. Zato podpiram čim bolj dostopno in strokovno medicinsko pomoč za lajšanje bolečin ter tudi duhovno podporo ljudem v stiski. Ljudi v zadnjem obdobju njihovega življenja ne smemo pustiti samih. Človek naj ne umira zaradi sočloveka, ampak ob njem,” je povedal.

Kočevski župan Vladimir Prebilič možnosti evtanazije ne izključuje, a samo v ekstremnih primerih: “Sam možnost evtanazije dopuščam kot nek skrajni izhod v življenjskih situacijah, kjer je nedvoumno jasno, da ni izboljšanje stanja posameznika ni možno. Prepričan sem, da gre za izjemno težke okoliščine, ki posameznika privedejo do takšne stiske, da se pod vprašaj postavi smiselnost njegovega življenja. Neznosne bolečine, brez slehernega upanja na izboljšanje stanja in nezmožnost odločanja o svoji usodi so lahko tisti razlogi, ko se prevpraša vsak ali želi živeti tovrstno življenje. Seveda pa je potrebno mehanizem izdelati do takšne ravni, da so morebitne manipulacije praktično nemogoče.”

Nataša Pirc Musar, pravnica, sicer pa neodvisna kandidatka je o evtanaziji povedala: “Zagovarjam sprejem Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Vsak bi moral imeti pravico, da se dostojanstveno postara in da sam odloča, pod kakšnimi pogoji bo po svoji volji zapustil ta svet. Potrebno je poudariti, da predlog zakona uvaja tudi pristojnost predsednika republike, da imenuje člane komisije, ki bo sodelovala pri številnih postopkovnih dejanjih pri uveljavljanju pravice ter zagotavljala varnost pred zlorabami. S tem tudi predsednik države postane nekakšen branik zakonitosti in upravičenosti tovrstnih postopkov. Glede evtanazije, kjer volje posameznika ni več možno izvedeti, pa je še potrebna širša razprava.”

Da je o tako kompleksnem vprašanju, kot je evtanazija, pomemben dodaten premislek, je poudaril Anže Logar, poslanec državnega zbora in članu stranke SDS: “Preden sploh razmišljamo o tako občutljivem zakonskem predlogu na vladajoča koalicija najprej naredi vse za kakovostno paliativno oskrbo ter spodbudi razvoj hospicev. Na tem področju še močno zaostajamo za državami EU.”