V sedmi volilni enoti, v volilnem okraju Maribor V, se za mesto poslanke na listi stranke Vesna poteguje Petra Greiner. V zadnjem tednu pred državnozborskimi volitvami smo ji zastavili deset vprašanj. Enak seznam vprašanj smo posredovali kandidatom za poslance vseh strank in list, katerih kandidati se potegujejo za vstop v državni zbor. Omejili smo se na kandidate znotraj sedme in osme volilne enote.

Zakaj ste se poleg svoje zaposlitve odločili za kandidaturo poslanke?

Odkar ne prejemam dodatka ob izgubi dohodka, ki je bil nižji od minimalne plače, imam svoj s. p. Sodelovanje pri VESNI je bil naraven korak, saj smo sodelovali že na volitvah za Evropski parlament pod okriljem Povežimo se, kjer je bila prisotna Lista kolesarjev in pešcev, pri kateri sem bila že pri sami ustanovitvi. Zdi se mi, da je zdaj preprosto čas, da s svojimi prijatelji in tistimi, ki sodelujemo na neprofitnih ravneh, stopimo v politične čevlje. Za romantiko v teh alarmantnih časih žal ni več prostora. Dejstvo je namreč, da v politiki vsi skrbijo le zase, nas pa bo na stara leta pred otroki preprosto sram, če ne bomo poskusili narediti nekaj tudi na politično državnih ravneh.

V primeru, da boste izvoljeni, ali nameravate svoj čas v celoti nameniti poslanski funkciji?

Seveda, poslansko funkcijo nameravam opravljati resno in vestno, to je moja dolžnost do volivcev. Sicer pa se zdi, da me tega verjetno ne bi vprašali, če bi bila moški kandidat ali pa se vprašanje morda nanaša na delovanje znotraj neprofitnega Zavoda 13, kjer bom aktivna kot doslej.

Kako nameravate sodelovati z drugimi političnimi in strokovnimi deležniki?

V VESNI – zeleni stranki smo se povezali od spodaj navzgor. Izhajamo iz vrst aktivistov, nevladnih organizacij, iz civilne družbe, med nami so tudi razni strokovnjaki, raziskovalci, študentje, itd. Vsi z željo po spreminjanju stvari na bolje na podlagi naših izkušenj in znanj. In to smo želeli prenesti v politiko, ker smo skozi leta ugotovili, da naš srčen in entuziastičen aktivistični boj ni vedno dovolj in da če želimo delati resne spremembe, jih moramo it delat tja, kjer je srž problema, kjer se sprejemajo škodljive odločitve. Zato smo šli v politiko. A da bi delovali dobro, bomo zato tudi v nadalje sodelovali z vsemi za boljši jutri, za zeleno prihodnost. Seveda, sodelovali bomo tudi s političnimi deležniki, s tistimi, ki so nam primerljivi, s katerimi delimo vrednote in ki so pripravljeni iti resno v boj s podnebno krizo, za zeleno prihodnost.

Kakšen je vaš odnos z Univerzo v Mariboru in drugimi institucijami v Mariboru?

Prisotnost univerze v našem prostoru je velik kapital. Univerza v Mariboru skupaj z ostalimi institucijami kot so npr. Mestna občina Maribor, Regionalni RTV center, SNG Maribor, Štajerska gospodarska zbornica, nevladne organizacije, srednje in osnovne šole … pomeni velik potencial za družbeni razvoj in inovacije Vzhodne in ostale Slovenije. Želim si, da bi bilo sodelovanja med vsemi temi deležniki še več, saj bomo le tako izkoriščali svoje potenciale.

Koliko izkušenj imate z delom v politiki?

Kaj naj bi bila politika delo kot takšno? Jaz tega ne doživljam kot nekaj, česar se je potrebno treba posebej učiti preden si izvoljen, saj je zelo jasno, kdo sem in za čem stojim. Moje izkušnje in vrednote so dovolj trden temelj, na katerem tudi sproti gradim, ne glede na to, kaj počnem trenutno. Predvsem pa si svoje prakse ne mislim jemati od politikov, ki so nas pripeljali v trenutno stanje – katerega je naš sopredsednik Uroš lepo opisal kot “greznica”. Eden od pomembnejših ciljev VESNE je tudi spremeniti politični diskurz in v delovanje politike ponovno pripeljati spoštovanje, čast ter temelje demokratične vrednote, ki so še posebej v “COVID krizi” prišle na udar. Posebno strašljivo je namreč dejstvo, da izvoljeni predstavniki ljudstva izkoriščajo zdravstveno situacijo, da de-montirajo državo in si podrejajo naše institucije – to je preprosto abotno. Seveda pa ne želimo vračati zadev nazaj v stare tirnice, ampak kot aktivni državljani izkoristiti slabe in dobre izkušnje, da izgradimo boljšo skupnost in državo za vse.

Ali podpirate sprejetje posebnega zakona za razvoj Maribora kot središča V kohezijske regije?

Ideja po sebi ni slaba, saj bi tak zakon odprl več sistemskih možnosti za financiranje razvojnih in infrastrukturnih projektov za celotno regijo. Sam zakon pa še ne naredi nič, če ne vemo zelo jasno, na kakšen način želimo razvoj Vzhodne regije peljati in na katerih področjih bomo postavili prioritete. Samooskrba z energijo in hrano ter industrija, ki temelji na trajnostnem modelu in krožnem gospodarstvu, vsekakor morajo biti na vrhu.

Ali podpirate decentralizacijo in selitev sedežev nekaterih državnih institucij v Maribor?

Seveda, nujno je razširiti državne funkcije tudi v vzhodno regijo. Kot se je v zadnjem času pokazalo, se z digitalizacijo državnih institucij da rešiti vse težave, ki so bile v preteklosti povezane predvsem z dnevnimi migracijami ter medresorsko komunikacijo.

Ali podpirate zdravstveno reformo, ki bo zagotovila javno objavo čakalnih vrst in bo v ospredje postavila pacienta?

Vsekakor. V Sloveniji prepogosto opažamo, kako pacient ni v ospredju. Sistem sem dodobra spoznala kot starš zelo prizadetega otroka ali na drugi strani kot fizioterapevtka, ki je delala v javnih institucijah. Že samo na mojem področju se zgrozim, ko ugotavljam, da na terapije čakajo mesece, poiščejo nato druge, tudi alternativne pomoči, ali pa pod vplivom analgetikov otopijo. Prostor imamo v preventivi, sramotno dejstvo pa je, da kar 130.000 ljudi v Sloveniji nima svojega zdravnika, imamo pomanjkanje družinskih zdravnikov, pediatrov, ginekologov, zobozdravnikov. In da se nujne posege prestavlja v privatne ambulante, ker je v javnih tako dolgo čakanje. Zato se ti zdi nujno, da se objavi čakalne vrste in se poskrbi, da se to področje uredi. V VESNI – zeleni stranki imamo tako v svojem programu tudi predlagan ukrep, da se zmanjša birokracijo v slovenskem zdravstvu, ki je tudi kriva za čakalne vrste ter da se posodobi informacijske sisteme, predlagamo pa tudi ukrepe spodbud (že med študijem, predvsem pa v času specializacije) za mlade zdravnice in zdravnike, da bi ostali v Sloveniji.

Ali podpirate energetsko neodvisnost Slovenije tudi za ceno povišanja cen energentov?

Nujno moramo narediti prvi korak v smeri energetske neodvisnosti Slovenije. Energenti se bodo na začetku povišali, a je nujno, da cene regulira tudi država. Rešitev so obnovljivi viri: sonce, geotermalna energija in biomasa, ker pa prehod iz 3% energije iz obnovljivih virov na vsaj 30% ne more biti čez noč, je potrebno nemudoma začeti intenzivno delati na zelenih rešitvah.

Ali podpirate reformo socialne zakonodaje z uvedbo enotnega temeljnega dohodka?

Če s tem mislite univerzalni temeljni dohodek, absolutno. VESNA ima tudi v svojem programu predvideno iskanje optimalne verzije univerzalnega temeljnega dohodka za Slovenijo in če bi se izkazalo po izračunih, da bi bilo smiselno, potem tudi na liniji med dohodkom in temeljnimi dobrinami ali storitvami.