Franc Kangler se je rodil 8. julija leta 1965 v Mariboru, odraščal je v Dupleku, kjer je obiskoval tudi osnovno šolo, in nato izobraževanje nadaljeval na Srednji kadetski šoli v Tacnu. Do leta 1995 je deloval kot kriminalist, po opravljeni diplomi iz prava pa se je zaposlil kot tajnik na Občini Duplek. V letih 1996, 2000 in 2004 je bil izvoljen za poslanca. Bil je tudi član komisije za nadzor obveščevalno-varnostnih služb (KNOVS) in je tako kot poslanec nadziral delo SOVE. Marsikdo se spominja njegove pobude iz leta 2001, ko je skupaj s 56 poslanskimi kolegi pozval vlado, naj ne proda Uniona belgijskemu koncernu Interbrew, saj se zavzemajo za oblikovanje slovenskega holdinga proizvajalcev pijač.
Leta 2006 je uspešno kandidiral za župana Mestne občine Maribor, ko je v drugem krogu premagal Gregorja Pivca. V tistem času se je uspešno lotil več projektov, od oživitve mariborskega letališča do Evropske prestolnice kulture. Uspeh je ponovil tudi na lokalnih volitvah leta 2010, ko je za las zmagal že v prvem krogu. A njegovo županje ni trajalo dolgo. Ob izvolitvi v državni svet in mariborskih radarjih so se jeseni 2012 zgodili množični protesti oziroma tako imenovane Mariborske vstaje. Protestniki so mu poleg postavitve radarjev, ki naj bi služili zgolj za pobiranje denarja, očitali korupcijo in klientalizem. Z mesta župana je uradno odstopil 31. decembra 2012.
V letih 2012 in 2017 je bil izvoljen v Državni svet Republike Slovenije. Za župana je znova kandidiral leta 2014, ko ga je v drugem krogu premagal Andrej Fištravec. Leta 2015 je našel novo zaposlitev, in sicer v ptujski medijski družbi Radio Tednik Ptuj, kjer je bil zadolžen za organizacijo prireditev in evropske projekte.
Leta 2018 je v drugem krogu lokalnih volitev moral priznati premoč aktualnemu mariborskemu županu Saši Arsenoviču. V tretji vladi Janeza Janše je zasedal mesto državnega sekretarja na notranjem ministrstvu, še pred tem je odstopil z mesta državnega in mestnega svetnika.
Je lastnik kmetije v Zimici v Slovenskih goricah, kjer je v preteklosti vzgajal divje svinje, ovce, koze, sušil je seno in prodajal bale. Prideloval je tudi koruzo, zelje, šparglje, lubenice. Očitali so mu, da je s kmetijsko dejavnostjo zaslužil 250.000 evrov. Je ločen, ima eno hčerko. Je lastnik nepremičnin na in pod Pohorjem. Marsikdo ne ve, da je vnet lovec ter zaprisežen kinolog. Že polnih 30 let je član slovenske zelene bratovščine, lovec v Lovskih družinah Duplek in Gaj nad Mariborom.
Afere in škandali
Očitali so mu nastavljanje nekdanjih sokrajanov iz Dupleka na odgovorna mesta v mestni upravi in v javnih podjetjih ter urejanje zaposlitev prijateljem ali sorodnikom. V aferi vedeževalka so ga obsodili na sedem mesecev zapora, sodbo so nato na vrhovnem sodišču razveljavili, podobno je bilo pri domnevnem nezakonitem posredovanju pri zaposlitvi nekdanje podžupanje Astrid Bah. Bremenile so ga tudi kazenske ovadbe s področja korupcije in gospodarskega kriminala v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi pri gradbenih projektih v Mariboru ter obtožbe o odgovornosti za propadlo zimsko univerzijado v Mariboru. Na sodišču se je med drugim moral zagovarjati zaradi nakupa 37 let starega traktorja, zaradi očitkov o prejemanju podkupnine pri projektu Pohorske livade. Vseh 26 primerov ovadb se je končalo v Kanglerjevo korist. Nekateri pravijo, da so ovadbe padle zaradi procesnih napak oziroma Kanglerjevih odličnih odvetnikov, sam pa je večkrat ponovil, da mu je bila grobo in zavestno kršena pravica do nepristranskega in neodvisnega sojenja.
Zaradi očitkov, da je prepisoval diplomo, mu je senat Fakultete za uporabne poslovne in družbene študije DOBA odvzel strokovni naslov diplomirani ekonomist. Strokovno pregled je, trdi Kangler, pokazal, da ne gre za plagiat, na Dobi pa so vztrajali pri odvzemu naziva.