Agencija Valicon je v raziskavi Politikon ugotovila, da je v nedeljo skoraj polovica udeležencev volitev volila taktično. Skoraj pol udeležencev torej naj ne bi volilo za svojo prvo izbiro, ampak so namesto tega volili za Gibanje Svoboda ali SDS, ker sta bila največja tekmeca za zmago. Tako so volili Gibanje Svoboda, da zmagovalec ne bi bil SDS in obratno.

Največ taktičnih glasov dobilo Gibanje Svoboda

Kot je agencija Valicon ugotovila v raziskavi Politikon, je največ taktičnih glasov pridobilo Gibanje Svoboda, sledi pa SDS. Izgubljale so praktično vse druge stranke. Če bi udeleženci volitev izbrali svojo prvo izbiro, bi bila sestava državnega zbora precej drugačna. Raziskava nakazuje, da bi bili v njemu še LMŠ, Povežimo Slovenijo, Resni.ca in Pirati.

Pri Valiconu so v nedeljo, po zaprtju volišč, opravili anketo, h kateri so povabili vse anketirance, ki so v zadnjem tednu pred volitvami odgovarjali na njihove ankete o volilni nameri, poroča N1. V raziskavi je sodelovalo 2960 anketirancev, njen namen pa je neposredna primerjava izražene volilne namere in dejanske izbire na voliščih.

Raziskava je nakazala, da je vsak sedmi udeleženec volitev odločitev o izbrani stranki sprejel na dan volitev (14 odstotkov), slaba polovica med njimi celo komaj ob izpolnjevanju volilnega lističa. Veliko ljudi (13 odstotkov) se je prav tako odločalo v zadnjih dneh. Vse skupaj je delež tistih, ki še teden dni pred volitvami niso bili povsem odločeni, dobra tretjina (36 odstotkov). Od tistih, ki so se odločali v zadnjih treh dneh, bi naj največ profitiralo Gibanje Svoboda, ki ji je uspelo privabiti za sedem odstotnih točk takih volivcev. Tudi, če so bili odločeni že prej, pa ne pomeni, da vseeno niso glasovali taktično.

Tako bi izgledal državni zbor

Skupaj je skoraj polovica udeležencev volitev (46 odstotkov) zatrdila, da so glasovali za stranko, ki ni njihova iskrena prva izbira, temveč so zaradi različnih vzgibov glasovali taktično. Gibanje Svoboda je dobila največ glasov tistih, katerih prva izbira je sicer ena od strank koalicije KUL, Resni.ca in NSi. SDS je prav tako dobila glasove, tistih, katerih prva izbira je sicer NSi. Toda bila je precej manj uspešna pri mobilizaciji taktičnih volivcev, NSi pa je tako edina stranka, ki je “podarila” volivce obema strankama.

Sodeč po raziskavi bi naj SD in Levica sicer več glasov izgubili na račun nerealizirane udeležbe.

Pri Valiconu so rezultate ankete preračunali v število mandatov, ki bi jih torej stranke imele, če bi volili za svojo prvo izbiro. Pri tem so naredili dva možna scenarija.

Sestava državnega zbora bi po prvem scenariju izgledala tako: Gibanje Svoboda bi imelo v njemu 27 poslancev, SDS 21, SD 14, NSi 11, Levica 9 in LMŠ 7. Po drugem scenariju bi imelo Gibanje Svoboda v državnem zboru 23 poslancev, SDS 18, SD 12, NSi 9, Levica 7, LMŠ 6, Povežimo Slovenijo, Resni.ca in Piratska stranka pa vsaka po 4 poslance.