Po neuradnih, ampak zanesljivih informacijah 24ur, bi naj bila pogodba za nakup deleža Save Turizma že podpisana. Gre za 43 odstotni delež Save, ki je bil predhodno v lasti sklada York. Opozicija je zahtevala sklic nujne seje parlamentarne komisije za nadzor javnih financ, tako bi poskušali zaustaviti postopek prodaje, od vlade pa zahtevali, da kot skupščina Slovenskega državnega holdinga (SDH) doseže uveljavitev predkupne pravice. Toda očitno je zmanjkalo časa.
Sklad v lasti Madžara iz krogov blizu premierja Orbana
Pogodba bi naj bila sklenjena s skladom Prestige, ki ga ima v lasti en izmed najbogatejših Madžarov iz krogov blizu madžarskega premierja Viktorja Orbana. Pogodba bo še uradno sklenjena po nakazilu denarja, kar bi naj trajalo nekaj dni. Sklad Prestige tako pridobi 43-odstotni delež v družbi Sava d. d., ki ima v lasti več kot 2500 hotelskih sob na Obali, Bledu, Ptuju, v Radencih in Moravskih Toplicah. S takšnim deležem je sicer Sava veljala kot glavni slovenski hotelir.
Po besedah Meire Hot iz Socialnih demokratov (SD) gre pri prodaji zaradi lastništva Save v turistični družbi Sava Turizem, ki upravlja s turističnimi objekti v Portorožu, na Bledu in v Pomurju, za prodajo celotne panoge, in za “potencialno uničenje več pomembnih strateških turističnih lokacij in destinacij“.
Sava Turizem je največja ponudnica turističnih storitev v Sloveniji
Slovensko turistično gospodarstvo k BDP-ju prispeva 13 odstotkov, posredno in neposredno zaposluje 12 odstotkov aktivne delovne populacije in predstavlja 40 odstotkov izvoza storitev. Velik del k temu prispeva prav Sava oziroma njihova hčerinska družba Sava Turizem, saj je največja ponudnica turističnih storitev v Sloveniji.
Sava upravlja hotele s približno 2600 sobami, apartmajska naselja, kampe, termalne in wellness centre ter tudi konferenčne dvorane in golf igrišče, in to na najboljših lokacijah po državi: na Bledu, Ptuju, v Moravskih Toplicah, Radencih, Portorožu, Izoli in Strunjanu, poroča 24ur.
Hotova je mnenja, da bi bila naloga države narediti vse za zaščito teh strateških destinacij, pričakovala bi tudi, da bo vlada sledila lastnim strateškim usmeritvam, torej strategiji trajnostne rasti slovenskega turizma, ki je sicer zdaj v postopku prenove, do zdaj pa je bil njen ključni del konsolidacija turističnih podjetij pod okriljem državnega lastništva v okviru turističnega holdinga, prestrukturiranje teh podjetij in nato iskanje novih lastnikov.
Zdaj se, tako Hotova, zdi, da so ključni akterji dopustili, da se je država znašla v položaju, ko ji grozi izguba poslovnega deleža v tej strateški družbi. Opozorila je tudi na “absurdno situacijo”, ko je na eni strani vlada turizem “dokapitalizirala” z več sto milijoni evrov davkoplačevalskega denarja za turistične bone, na drugi strani pa zdaj dopušča, da se pripravlja teren za prodajo okoli 43-odstotnega deleža sklada York v Savi.