Prepoznavanje tovrstnih razmer in pravočasen umik sta temeljnega pomena za ohranjanje duševnega in fizičnega zdravja. Toda kdaj je resnično čas za odhod in kako se varno prebiti iz spon takšnega okolja?
Znaki, ki jih ne smete ignorirati
Mnogi posamezniki so tako vpeti v vsakodnevne obveznosti, da spregledajo opozorilne znake toksičnega delovnega okolja. Ti se pogosto začnejo subtilno, nato pa se stopnjujejo. Ključno je biti pozoren na naslednje točke, ki so:
- Nenehna kritika in poniževanje,
- Pomanjkanje podpore in spoštovanja,
- Intrigiranje in trači,
- Nerealne zahteve in preobremenjenost,
- Agresivno ali pasivno-agresivno vedenje.
- Občutek strahu in tesnobe.
Če se prepoznate v večini teh znakov, je verjetno, da ste ujeti v toksičnem okolju, česar pa res nikakor ne gre podcenjevati, saj lahko ima vsakdanje gibanje v takem vzdušju destruktiven vpliv na vaše zdravje in počutje.
Kdaj potegniti črto?
Odločitev za odhod ni nikoli lahka. Pogosto nas vežejo finančne obveznosti, strah pred neznanim ali občutek zvestobe do podjetja. Vendar obstajajo prelomne točke, ko je jasno, da je odhod edina smiselna rešitev, kar vam bo najbolj jasno povedalo prav vaše zdravje. Znaki so lahko vse od nespečnosti, glavobolov, prebavnih težav, pa tja do poslabšanja duševnih težav.
Če ste dosegli stopnjo izgorelosti, ko preprosto ne morete več funkcionirati, je to že kritična točka, zato si padec do te ravni, če se le da, preprečite.
Kako se varno umakniti?
Ko se odločite za odhod, je pomembno, da to storite premišljeno in varno, da zaščitite sebe in svojo karierno pot. Preden podate odpoved, si vzemite čas za pripravo. Posodobite svoj življenjepis, poiščite potencialne delodajalce, vzpostavite stike v svoji industriji in se pripravite na razgovore. Idealno je, da imate zagotovljeno novo delovno mesto, preden zapustite sedanjega.
Poskrbite tudi za finančno plat. Prihranite dovolj denarja, da pokrijete stroške nekaj mesecev, če iskanje nove zaposlitve traja dlje, kot pričakujete.
Če ste bili žrtev mobinga, diskriminacije ali drugih neprimernih ravnanj, zberite vso relevantno dokumentacijo (elektronska sporočila, datume dogodkov, imena prič), saj vam lahko vse to pride zelo prav, če bo potrebno pravno ukrepanje.
Kljub vsem slabim izkušnjam, ohranite profesionalnost do konca. Podajte odpoved v pisni obliki, upoštevajte odpovedni rok in zaključite vse svoje naloge po najboljših močeh, saj bo to vam osebno pomagalo ohraniti dobro referenco in strokovni ugled.
Četudi odhod ne bo najlažji, pa vedite, da odhod iz toksičnega delovnega okolja ni znak šibkosti, temveč znak moči in samozaščite ter v resnici velika investicija v vaše duševno zdravje, dobrobit in prihodnost.