Pregledovanje službene e-pošte med dopustom je dilema, s katero se sooča veliko zaposlenih v današnjem digitalnem svetu. Zakaj e-pošto pregledovati in zakaj ne?
Včasih je bolje »malo po malo«
Za mnoge zaposlene, zlasti tiste na vodilnih položajih, je težko popolnoma izklopiti službo, ko gredo na dopust.
Tako jim redno preverjanje e-pošte omogoča, da ostanejo na tekočem z dogajanjem v pisarni in se hitro odzovejo na morebitne nujne zadeve. S tem lahko preprečijo, da bi se po vrnitvi soočili s kupom nerešenih težav.
Čeprav je dopust čas za sprostitev, mnogi zaposleni občutijo tesnobo ob misli na goro neprebrane e-pošte, ki jih bo pričakala ob vrnitvi.
S preverjanjem e-pošte lahko sproti urejajo manjše zadeve in se izognejo stresu, ki bi ga prinesel povratek v kaotično delovno okolje. Saj si predstavljate, kakšna kepa bi se vam ustvarila v grlu, ko bi se po dveh tednih vrnili v službo in naleteli na več kot 50 neprebranih sporočil, kajne?
Odklop je pomemben
Pa vendar se kljub tem razlogom, ki so sicer povsem razumljivi in relevantni, pregledovanja službene e-pošte med našim dopustom skušajmo posluževati v čim manjši meri.
Raziskave kažejo, da je za resnično obnovo energije in duševno zdravje ključnega pomena, da se zaposleni popolnoma odklopijo od delovnega okolja. Če se med dopustom nenehno ukvarjajo s službenimi zadevami, lahko to zmanjša pozitivne učinke dopusta.
Popoln odklop omogoča, da se vrnejo v službo sveži, motivirani in produktivni, kar je navsezadnje tudi v interesu delodajalca – četudi bo v času odsotnosti zaposlenega katera od nalog neopravljena.
Obenem naj bi bil dopust čas za družino, prijatelje in osebno sprostitev. Če zaposleni ves čas preverja službeno e-pošto, lahko to negativno vpliva na odnose in kakovost prostega časa. Pomembno je, da se znamo izklopiti in uživati v trenutkih z najbližjimi – navsezadnje so prav oni tisti, ki so stalnica našega življenja, medtem ko je službeno okolje le njegov delček.
Kaj pravi zakonodaja?
Naj vas že takoj pomirimo – zakonodaja je jasna. Letni dopust je pravica delavca, namenjena popolni sprostitvi in odklopu od dela. Med dopustom vam torej ni treba odgovarjati na službene klice ali e-pošto. Enako velja za bolniško odsotnost in vikende.
Vendar pa obstajajo izjeme. Če vaše delo vključuje stalno pripravljenost ali če imate v pogodbi opredeljeno, da morate biti na voljo tudi izven delovnega časa, se morate temu ustrezno odzvati. V takih primerih je pomembno, da so pogoji jasno dogovorjeni in da za to prejmete ustrezno nadomestilo.
Kako to urejajo v tujini?
V nekaterih državah, kot so Nemčija in Francija, je zakonodaja še strožja. Tam zaposleni po koncu delovnega časa niso dolžni odgovarjati na službene klice ali e-pošto.
To pomeni, da lahko po koncu delovnega dne brez slabe vesti izklopijo službeni telefon in zaprejo računalnik. Čeprav v Sloveniji še nimamo takšne zakonodaje, se trendi iz tujine kažejo, da bi se to lahko v prihodnosti spremenilo.
Ste tudi vi delodajalec? Morda ste iz zanimanja prebrali ta članek, da bi videli, kako ravnati s svojimi zaposlenimi med dopustom. Naj bo to namig, da jim to poletje omogočite popoln odklop in zaslužen počitek. Verjemite, da se bodo vrnili bolj zadovoljni in motivirani, kar bo dolgoročno koristilo tudi vašemu podjetju.