V svetu natančno izrisanih življenjepisov lahko luknje v življenjepisu delujejo moteče, saj vzbujajo dvome o kandidatovi predanosti ali usposobljenosti.Pa vendar, so lahko luknje priložnost za rast ali pogled iz nekoliko drugačne perspektive?
Žal še vedno velja, da delodajalci ob pregledu življenjepisa preverijo predvsem »datume« in »letnice«. Koliko časa ste »zdržali« pri katerem od delodajalcev? Koliko mesecev ste bili brez dela? Zakaj je med letoma 2018 in 2019 pri vas praznina?
Imam luknjo. Kaj sedaj?
Vse to lahko predstavlja potencialno temo, ki jo bo vaš bodoči delodajalec na razgovoru za prosto delovno mesto gotovo odprl. Kako odgovoriti na vprašanja o luknjah v življenjepisu?
Prvi korak je iskrenost. Prikrivanje ne bo prineslo nič dobrega. Vprašanjem se lahko namreč izognemo že, če pojasnilo za »luknjo« umestimo v sam življenjepis – v življenjepisu na kratko navedemo razlog za premor.
Če nas delodajalec o tem vseeno povpraša, pa izpostavimo pozitivne plati »premora« - obdobje brezposelnosti je bilo lahko priložnost za izobraževanje in usvojitev novih znanj. Hitra sprememba kariere nakazuje, da smo predani svoji delovni etiki in ostajamo zvesti svojim vrednotam ter smo zapustili nespodbudno delovno okolje. Potovanje pa je lahko utrdilo komunikacijske sposobnosti in kulturno razgledanost ...
Seveda je treba pri tem paziti na mero. Razlogi naj bodo jedrnati in osredotočeni na poklicno relevantne vidike. Potovanje po Južni Ameriki je lahko odlična izkušnja, a delodajalca bolj zanima, če ste v tem času morda opravljali prostovoljno delo ali izboljšali španščino.
Primeri pojasnil za luknjo v življenjepisu:
Brezposelnost: »Aktivno sem iskal/a zaposlitev na področju X. V tem času sem se udeležil/a nekaj tečajev in izobraževanj, da bi nadgradil/a svoje znanje.«
Sprememba kariere: »Po nekaj letih dela v panogi Y sem se odločil/a za preusmeritev v panogo X. Uspešno sem zaključil/a izobraževanje in pridobil/a potrebna znanja za novo kariero.«
Potovanja: »Odpravil/a sem se na potovanje po svetu, kjer sem pridobil/a dragocena življenjska izkustva in se naučil/a samostojnosti in prilagodljivosti.«
Družinski razlogi: »Posvetil/a sem se skrbi za družinskega člana, ki je potreboval/a mojo pomoč. V tem času sem se naučil/a potrpežljivosti in odgovornosti.«
Luknja kot potencial, da vas bodoči delodajalec bolje spozna
Luknja v življenjepisu ni nujno šibka točka, ampak potencialna prednost. Pokaže lahko, da kandidat ni ujet v rutino, temveč je pripravljen na spremembe in učenje.
V razgovoru za zaposlitev pa je luknja priložnost za pogovor o strasteh in ambicijah, ki morda niso razvidne iz golih dejstev na papirju. Pomembno je namreč pokazati, da kljub premoru nismo mirovali, ampak smo aktivno oblikovali svojo pot.
Tako je ključno predvsem to, da ob luknji v življenjepisu ne obmolknemo, ampak jo skušamo obrniti v svojo prednost.