Študentsko delo je lahko marsikaj: odskočna deska, nuja ali zabavna avantura. Mladi danes namreč ne opravljajo le običajnih del, temveč pogosto posegajo po nenavadnih izkušnjah, hkrati pa sanjajo o nadvse zanimivih poklicih …

Kaj pa si zares želijo na trgu dela? Na e-Študentskem servisu so v posebni anketi zbrali zelo zanimive in povedne odgovore.

Božanje psov, kopanje grmov in čakanje ob treh zjutraj

Na e-Študentskem servisu so zbrali nekaj najbolj nenavadnih del, ki so jih opravljali dijaki in študenti. Mednje spadajo:

  • božanje psov (ja, prav ste prebrali – nekdo je bil plačan, da crklja kosmatince),
  • iskanje voluharjev,
  • kopanje grmov,
  • čakanje v vrsti pred upravno enoto ob 3. uri zjutraj, da je nato nekdo drug lahko uredil dokumente,
  • prenos dvoživk in popis tujerodnih vrst za naravovarstvene raziskave,
  • in celo sodelovanje pri raziskavi na 3375 m nadmorske višine.

Ti primeri kažejo, da študentsko delo ni vedno rutina – včasih je lahko tudi pustolovščina,” pravijo na e-Študentskem servisu in morda se prav v teh nevsakdanjih izkušnjah skrivajo prvi utrinki poklicnih sanj.

Sanjski poklici mladih

Pa karierne želje? Ko mladi sanjajo o prihodnosti, se ne omejujejo na to, kar je dostopno, temveč razmišljajo drzno. Med najbolj izpostavljenimi sanjskimi poklici, ki so jih zbrali na e-Študentskem servisu, izstopajo štiri zanimiva področja:

1. Zdravstvo in pomoč ljudem

Poklici, kot sta babica in gorska reševalka, kažejo na željo po neposredni pomoči in osmišljeni karieri. “Spodbudno je, da se mladi še vedno z veseljem vidijo v poklicih, kjer pomagajo ljudem,” pravijo na e-Študentskem servisu, saj Slovenija prav na teh področjih občuti pomanjkanje kadrov.

2. Znanost, raziskovanje in prihodnost

Mladi si želijo postati astronavti, biologi na Severnem polu ali inženirji podatkovne znanosti za avtonomno vožnjo. STEM poklici so med najbolj iskanimi na svetu in mladi očitno že gledajo v prihodnost.

3. Mehanika, hitrost in inovacije

Kaže se tudi zanimanje za tehnične in inženirske izzive, saj si mladi želijo postati serviserji letal, delati za ekipo Formule 1

4. Življenjski slog in tradicija

Nekateri mladi pa sanjajo o bolj umirjenem in drugačnem življenju – kot gospodinje v samooskrbnem gospodinjstvu ali celo kot butlerji. “Tradicionalne vloge in visoko specializirane storitve dobivajo nov pomen,” pravijo na e-ŠS.

Kaj pa realnost? Mladi razmišljajo podjetno, a želijo stabilnost

V aprilski anketi »Mladi in trg dela«, v kateri je sodelovalo več kot 7.500 mladih, so na e-Študentskem servisu zaznali jasne trende:

1. Podjetniška miselnost

Kar 17,3 % mladih si želi imeti svoje podjetje takoj po koncu študija, dodatnih 32,6 % pa si to želi v prihodnosti. Generacija Z očitno ne želi le delati, ampak želi ustvarjati.

2. Stabilnost ostaja pomembna

Kljub podjetniški naravnanosti si več kot polovica (54 %) še vedno želi pogodbo za nedoločen čas, kar kaže, da varnost ostaja pomembna vrednota.

3. Javna uprava ali gospodarstvo?

Večina (17,3 %) mladih se vidi v gospodarstvu, a tudi javna uprava in nevladni sektor ostajata zanimivi možnosti.

4. Delo od doma ni prva izbira

Presenetljivo je, da bi le 5 % mladih rado delalo popolnoma na daljavo. Večina si želi dela na lokaciji ali hibridne oblike, torej kombinacijo strukturiranega okolja in nekaj svobode.

5. Klasičen delovnik – za zdaj še vedno prevladujoč

Skoraj polovica (46,3 %) preferira klasičen 8-urni delovnik, a zanimanje za skrajšane ure in projektno delo narašča, fleksibilnost pa tako postaja pomembna vrednota.

Študentsko delo kot odskočna deska

Ne smemo pozabiti, da kar 62 % mladih po koncu študija nadaljuje svojo poklicno pot tam, kjer so prej opravljali študentsko delo. 90,3 % mladih uspešno preide na trg dela, pogosto prav zaradi izkušenj, pridobljenih s študentskim delom, poudarjajo na servisu.

Povprečno dijaki in študenti opravijo 2,5 meseca dela na leto, kar jim prinese tudi pokojninsko dobo in zaslužek v višini 3.000 evrov na leto. Od 1. julija dalje delodajalci za polnoletne študente sicer plačujejo tudi 1 % prispevek za dolgotrajno oskrbo, a ta na neto izplačilo ne vpliva.