V zadnjem desetletju smo priča naraščajoči skrbi zaradi izgorelosti, ki ni več le domena izkušenih profesionalcev, temveč se vse pogosteje pojavlja tudi pri mladih.

Čeprav se zdi, da so mladi zaposleni polni energije in ambicij, se pogosto srečujejo z občutkom, da jih stres in pritiski prevzemajo. Kako se lahko zaščitimo pred tem nevidnim sovražnikom, ki povsem ubije našo strast do dela? Kaj se skriva za to vse bolj perečo težavo in zakaj se mladi vse pogosteje soočajo z izgorelostjo?

Visoka pričakovanja in pritisk uspeha

V današnjem svetu, kjer uspeh pogosto prikazujejo kot nekaj samoumevnega, mladi nenehno čutijo pritisk, da morajo biti najboljši. Družbeni mediji so polni primerov uspešnih mladih podjetnikov in vplivnežev, kar lahko vodi do občutka, da je doseganje vrhunskih rezultatov edina možnost. Ta pritisk ne prihaja le od zunaj, ampak pogosto tudi iz lastnih pričakovanj in želje po hitrem uspehu.

Pomanjkanje izkušenj pri obvladovanju stresa

Mladi delavci se pogosto znajdejo v situaciji, kjer zaradi pomanjkanja izkušenj niso prepričani, kako obvladovati stresne situacije. Ko se prvič soočajo z zahtevami in pričakovanji, lahko naletijo na ovire, ki jih ne znajo premostiti. Ta občutek nekompetentnosti lahko hitro privede do izčrpanosti.

Neprestana povezanost zaradi tehnologije

Pametni telefoni in vedno prisotna povezava z delom so začeli vplivati na življenjski slog mnogih mladih. Tako kot vsak poklicni izziv, se tudi pomanjkanje jasnih meja med delovnim in osebnim življenjem pogosto spremeni v neprekinjeno delo, kar vodi do psihičnega in fizičnega izčrpanja. Odklop je lahko namreč v digitalni dobi precejšen izziv ...

Negotovost zaposlitvenega trga

Dodaten pritisk mladim predstavlja tudi sam trg dela, ki za ceno tako zelo opevane fleksibilnosti postaja vedno bolj negotov. Mnogi mladi se tako borijo za ohranjanje delovnih mest ali napredovanje v karieri, kar lahko vodi v nenehno skrb za prihodnost in občutek, da morajo biti vedno v pogonu.

Kako prepoznati simptome burnouta?

Čeprav lahko simptomi burnouta vplivajo na vsakogar nekoliko drugače, je nekaj skupnih znakov, na katere je dobro biti pozoren:

1. Čustvena izčrpanost

Če se počutite nenehno utrujeni tudi po dolgem spanju, je to lahko znak čustvene izčrpanosti. Mnogi mladi, ki trpijo za izgorelostjo, namreč poročajo o občutkih praznine in pomanjkanju motivacije.

2. Depersonalizacija in cinizem

Ko začnete delati z občutkom odtujenosti od svojega dela in sodelavcev, lahko to kaže na burnout. Ta občutek lahko vodi v cinizem in nezainteresiranost, kar dodatno povečuje občutek neuspeha.

3. Zmanjšana učinkovitost

Če naloge postanejo težje in vam njihovo opravljanje vzame več časa, lahko to kaže na zmanjšano produktivnost zaradi izgorelosti. Ta občutek lahko znova vodi do dodatnega stresa in frustracije.

4. Fizični simptomi

Burnout se lahko izrazi tudi fizično, z glavoboli, motnjami spanja in prebavnimi težavami. Kadar telo začne protestirati, je to pogosto znak, da je potrebno spremeniti način življenja in dela.

Kako se zaščititi pred izgorelostjo?

Zaščititi se pred izgorelostjo v današnjem času ni mačji kašelj … Ključno je namreč, da uspemo najti ravnotežje med delom in osebnim življenjem, pri tem pa se moramo posvetiti predvsem dobri organizaciji in upravljanju časa, jasnemu določanju mej, v primerih hude stiske pa tudi iskanju (strokovne) podpore.

Ob skrbi za mentalno zdravje pa je pri preprečevanju izgorelosti pomembna tudi skrb za fizično zdravje – posameznik, ki skrbi za redno telesno aktivnost, se zdravo prehranjuje in dovolj spi, se bo namreč veliko lažje soočal z izzivi, ki jih prinaša njegovo delovno mesto. Poleg vsega tega pa je pomembno tudi, da v svoje življenje vključite aktivnosti, ki vam prinašajo zadovoljstvo.

Burnout ni trend, ampak nevarnost 21. stoletja

Burnout ni nekaj, kar bi morali jemati zlahka, še posebej, ko gre za mlade, ki so šele na začetku svoje kariere. S pravilnim prepoznavanjem znakov, razumevanjem vzrokov in uvajanjem strategij za obvladovanje stresa, lahko mladi zaščitijo svojo duševno in fizično dobrobit ter ustvarijo uspešno in zadovoljivo poklicno življenje.

Vse to je možno, če se zavemo pomembnosti ravnotežja med delom in osebnim življenjem ter skrbimo za svoje zdravje in srečo.