Raziskave potrjujejo, da prav ti kratki odmori omogočajo, da se možgani osvežijo, zberejo in ponovno osredotočijo na naloge, zaradi česar lahko dejansko opravimo več v krajšem času.

Kako lahko kratek odmor vpliva na našo produktivnost, kaj pravi znanost o pogostosti odmorov in katere vrste odmorov so najučinkovitejše?

Psihološki in fiziološki učinki kratkih odmorov

Naši možgani niso zasnovani za dolgotrajno, neprekinjeno osredotočenost. Ko dlje časa opravljamo isto nalogo, se naša pozornost postopoma zmanjšuje, postajamo bolj raztreseni, mentalno utrujeni in občutek izčrpanosti začne prevevati naše misli. Kratki odmori omogočajo, da se ta cikel prekine, možgani pa si opomorejo od dolgotrajne koncentracije.

Fiziološko kratki odmori zmanjšajo raven kortizola, stresnega hormona, in nam pomagajo obnoviti energijo. Celo nekaj minut, namenjenih globokemu dihanju, sprostitvenim vajam ali preprosti spremembi okolja, lahko izboljša sposobnost za fokusirano delo.

Raziskave kažejo, da so ljudje po kratkih odmorih bolj pozorni, manj nagnjeni k napakam in se lažje osredotočajo na zahtevne naloge.

Pomembnost »pravih« kratkih odmorov

Vendar pa vsi odmori niso enako koristni. Da bi povečali produktivnost, moramo premisliti, kaj med temi odmori počnemo.

Kratki odmori, ki vključujejo fizično aktivnost (na primer kratek sprehod, raztezanje ali nekaj vaj za hrbtenico), imajo pogosto večji vpliv na povečanje produktivnosti kot pasivni počitek, kot je brskanje po telefonu.

Raziskave so pokazale, da je tudi narava odlična zaveznica za ponovno polnjenje energije. Če imate možnost, izkoristite kratek odmor za nekaj minut zunaj – tudi kratek stik z naravo ali pogled na zelenje skozi okno lahko znatno prispeva k izboljšanju razpoloženja in produktivnosti.

Kako pogosto bi morali vzeti odmor?

Priljubljena metoda za načrtovanje odmorov je t.i. Pomodoro tehnika, kjer po vsakih 25 minutah dela sledi 5-minutni odmor. Vsake štiri »pomodore« (po dveh urah dela) pa sledi daljši, 15- do 30-minutni odmor. Metoda spodbuja redne premore, ki omogočajo svežo osredotočenost, zmanjšujejo stres in pomagajo preprečiti izgorelost.

Učinkovitost kratkih odmorov v primerjavi z daljšimi premori

Kratki odmori so učinkoviti, ker ne prekinejo popolnoma delovnega toka. Po krajšem počitku se lahko hitro vrnete k delu in ohranite občutek osredotočenosti.

Nasprotno pa lahko predolgi odmori, kot so na primer 1- ali 2-urne pavze, prekinjajo miselni tok, zato lahko traja več časa, da se ponovno osredotočimo na nalogo.

Po drugi strani pa nekoliko daljši (a ne predolgi) odmori, kot je na primer kosilo ali daljši sprehod, pripomorejo k celoviti regeneraciji.

Če ste v delovnem ritmu, ki omogoča kombinacijo obojih, torej kratkih, pogostih odmorov in enega daljšega premora, boste verjetno ugotovili, da je to najbolj učinkovit način dela, ki prinaša ravnovesje med osredotočenostjo in sprostitvijo.

Odmori zmanjšujejo tveganje za izgorelost

V današnji kulturi »storilnosti« je izgorelost vse pogostejša težava. Mnogi zaposleni namreč dosegajo stanje kronične izčrpanosti zaradi nenehnega pritiska, da morajo biti produktivni in izpolnjevati cilje, ne da bi si vzeli čas za počitek.

Kratki odmori so eden od učinkovitih načinov, kako to preprečiti, saj zmanjšujejo psihološko obremenitev in omogočajo, da delo opravljamo z večjo lahkotnostjo.

Raziskave so pokazale, da redni, kratki odmori zmanjšajo tveganje za izčrpanost in omogočajo, da si lažje povrnemo moč po napornem delu. S tem pa postanemo bolj odporni na stres in lažje ohranjamo motivacijo.

Kako vključiti kratke odmore v vsakdanje delo?

Morda se zdi, da v natrpanem urniku preprosto ni časa za kratke odmore, vendar je prav vsak posameznik tisti, ki mora poiskati svoj način, kako jih umestiti v dan.

Če nimate veliko priložnosti za odmor, poskusite začeti z majhnimi spremembami – vsakih nekaj ur vstanite in se sprehodite po prostoru, naredite nekaj razteznih vaj ali pa si vzemite 5 minut, da zaprete oči in se osredotočite na dihanje.

Če delate v ekipi, poskusite tudi svojim sodelavcem predstaviti prednosti kratkih odmorov, da boste lahko skupaj vzpostavili bolj zdravo delovno okolje.

Kratki odmori so manjša naložba z velikim donosom

Kratki odmori so več kot le trenutek predaha. So namreč investicija v vaše zdravje, koncentracijo in produktivnost.

Čeprav se morda na prvi pogled (ali s stališča koga od nadrejenih) zdijo kot »izgubljen« čas, so pravzaprav najboljši način, kako izboljšati svoj delovni ritem in opraviti več z manj napora.

Naslednjič, ko se boste počutili izčrpano, si vzemite kratek trenutek za počitek, saj vam bodo vaši možgani, telo in delo hvaležni za to odločitev.