Namestitev aplikacije #Ostanizdrav naj bi bila glede na zakonske določbe prostovoljna, so zapisali v sporočilu za javnost.
Aplikacija je prostovoljna
Kot navajajo, je informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik v preteklosti že večkrat opozorila, da prostovoljnost uporabe tovrstnih aplikacij zahtevajo veljavni predpisi v Sloveniji in Evropski uniji. Takšno je tudi mnenje Evropske komisije, Sveta Evrope, Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in Evropskega parlamenta. Ob sprejemanju zakonodaje je to v svojem mnenju poudarila zakonodajno pravna služba državnega zbora. Prostovoljnost uporabe oziroma nekaznovanje zaradi neuporabe sta kot pogoj določila tudi ponudnika zalednih storitev, na katerih temelji aplikacija Apple in Google, so spomnili v uradu informacijske pooblaščenke.
Janša: Aplikacija kot pogoj je predlog stroke
Premier Janez Janša je na Twitterju odgovoril na očitke o prostovoljnosti aplikacije s tem, da je tak ukrep predlagala stroka. “Epidemiološka situacija je zelo resna in prehod občinskih meja ob uporabi aplikacije #Ostanizdrav v 4 regijah je predlog stroke, ki meni, da je tako sprejeto tveganje še sprejemljivo. Če uporabo aplikacije izključimo, prehajanje občinskih meja tudi v teh regijah ne bo mogoče,” je zapisal.
Epidemiološka situacija je zelo resna in prehod občinskih meja ob uporabi aplikacije #OstaniZdrav v 4 regijah je predlog stroke, ki meni, da je tako sprejeto tveganje še sprejemljivo. Če uporabo aplikacije izključimo, prehajanje občinskih meja tudi v teh regijah ne bo mogoče. https://t.co/tPKlRosKM6
— Janez Janša (@JJansaSDS) December 14, 2020