Bralniki elektronskih knjig so uporabna zadeva, saj imamo na eni napravi shranjenih ogromno knjig, stripov, revij in še česa. In ker naprava nima zaslona LCD, OLED ali podobno energetsko požrešnega, drži baterija z enim polnjenjem tudi več tednov.
Vse skupaj je seveda praktično, a ker uporabniki nismo nikoli popolnoma zadovoljni, smo se tudi v primeru bralnikov pričeli pritoževati. Naše negodovanje se je najpogosteje nanašalo na to, da bralniki ne znajo prikazati barv in pa na to, da po njih ni mogoče pisati oziroma da odprtim dokumentom ne moremo dodati opazk, zaznamkov, si kaj podčrtati ali obkrožiti in podobno. Proizvajalci so nas seveda slišali in delajo na tem, da nam ustrežejo. Pri barvah stvari niso ravno preproste, kar zadeva pisanje pa je na trgu kar nekaj bralnikov, kot na primer reMarkable, Sony Digital Paper in Kobo Elipsa, ki podpirajo tudi pisanje.
Največja novost bralnika tudi funkcija pisanja
Kaj pa Amazon? Glede na to, da je bil na področju e-bralnikov pionir, bi mislili, da bo eden prvih, ki bo ponudil pisanje. A ni tako. No, ja, ni bilo. Tako. Pred kratkim je namreč prišel na trg Amazon Kindle Scribe, ki mu je priloženo tudi pisalo, s katerim je mogoče »čečekati« po zaslonu.
Kindle Scribe je večji od tipičnega Kindla, saj ima 10,2-palčni zaslon Paperwhite z velikim okvirjem na eni strani, ki naj bi olajšal držanje med branjem ali pisanjem na zaslonu. Okvir je »obojeročen«, saj je uporaben tako desničarjem kot tudi levičarjem, v praksi pa to pomeni, da je sliko pač mogoče zavrteti za 180 stopinj. Zaslon ima 16-stopenjski sivinski prikaz, gostoto pa 300 pik na palec, kar po trditvah podjetja omogoča zadovoljivo izkušnjo tako pri branju kot pisanju, saj lahko ohrani kontrast in jasnost, ki sta bila značilna za prejšnje Kindle, hkrati pa ponuja večji zaslon. Zaslon ima tudi premaz proti bleščanju in nastavljivo sprednjo osvetlitev, kar naj bi olajšalo uporabo ne glede na osvetlitev v okolju.
Največja novost bralnika je seveda funkcija pisanja. To je mogoče s priloženim pisalom, ki se z magnetom pritrdi na rob naprave. S pisalom lahko napravo uporabljate kot beležnico prostega formata in ustvarjate strani z zapiski po želji z izbranimi vnaprej naloženimi predlogami, kot so črtast ali karo papir, seznami in drugo. Prav tako lahko zapiske rišete neposredno na knjige formata AZW in AZW3 ter datoteke PDF, na druge podprte formate datotek pa dodajate le »samolepilne listke«, opombe pa niso mogoče tudi pri knjigah manga, revijah in časopisih.
Amazon Kindle Scribe za branje in pisanje samolepilnih zapiskov podpira formate elektronskih knjig ePub in nezaščiteni MOBI ter formate dokumentov, kot so DOCX, DOC, HTML, EPUB, TXT, RTF, JPEG, GIF, PNG in BMP, za tiste, ki imate radi zvočne knjige, pa naprava podpira tudi zvočne datoteke AAX, vključena pa je tudi funkcija VoiceView, ki omogoča pretvorbo besedila v govor, a le za angleščino.
Naprava je na voljo v treh modelih, ki se med seboj razlikujejo po količini pomnilnika – 16 GB, 32 GB in 64 GB, vgrajena baterija naj bi z enim polnjenjem vzdržala okoli 12 tednov, dejanski čas uporabe pa bo seveda odvisen od tega, kako pogosto berete ali pišete. Kindle Scribeima vgrajen dvopasovni Wi-Fi, v paketu pa dote tudi pet nadomestnih konic za pisalo in 9-vatni napajalnik USB-C, s katerim lahko napravo do konca napolnite v 2,5 urah.
Sliši se precej uporabno, ko pa pridemo do cene, stvari niso več tako rožnate. Amazon Kindle Scribe na nemškem Amazonu namreč stane med 400 in 450 €, odvisno od količine pomnilnika, kar je občutno dražje od konkurence. Je tudi boljše? O tem pa kmalu.
Vir: t3tech