Mariborska ministrica za digitalno preobrazbo, Emilija Stojmenova Duh bi digitalne bone preklicala, če bi to bilo mogoče. Po njenem mnenju ne bodo prispevali k digitalnem opismenjevanju mladih in starejših, ampak bodo povečali digitalni in socialni razkorak. Ocenjuje, da bo država za ukrep porabila 60 milijonov evrov, ob tem pa financirala opremo, ki je v večini narejena v tujini. Ob tem je delila še zapis, da mladi v Applovi trgovini kupujejo “airpods” – brezžične slušalke.
Applove slušalke so se takoj razprodale
Dodelitev digitalnih bonov je uredila vlada Janeza Janše, in sicer za digitalno opismenjevanje mladih in starejših. Od 15. junija jih lahko koristijo starejši osnovnošolci, dijaki in študentje. Boni so vredni 150 evrov, z njimi pa lahko kupijo novo, obnovljeno ali rabljeno računalniško opremo. Boni so sicer predvideni tudi za starejše od 55 let, toda za unovčitev se bodo morali udeležiti brezplačnega izobraževanja. Ta bi se naj začela avgusta.
Mariborska ministrica za digitalno preobrazbo, Emilija Stojmenova Duh, je ob začetku uveljavljanja digitalnih bonov komentirala, da je bon v večini namenjen financiranju opreme, ki je narejena v tujini, pri njenem razvoju slovenska podjetja niso imela nobene bistvene vloge ali koristi. Ocenila je, da bodo za digitalne bone namenili 60 milijonov evrov.
Veliko bonov je res šlo za Applove slušalke, saj so te v večini trgovin razprodane, nova dobava bi naj prišla prihodnji teden.
Svojega mnenja o digitalnih bonih ne spreminja, na Twitterju je včeraj delila zapis “Ponovno sem se nekaj novega naučila: Ovira pri plačevanju davkov se imenuje ‘razvojna kapica’. Argument za neodgovorno porabo javnega denarja pa ‘digitalna vključenost’. Človek se vse življenje uči.”
Ponovno sem se nekaj novega naučila:
Ovira pri plačevanju davkov se imenuje “razvojna kapica”.
Argument za neodgovorno porabo javnega denarja pa “digitalna vključenost”. Človek se vse življenje uči.— Emilija Stojmenova Duh (@emilija_st) June 18, 2022
Simič jo je okaral, da se naj ne ukvarja z davki
Na tvit ji je med drugimi odgovoril tudi bivši direktor Finančne uprave RS (FURS) Ivan Simič, ki jo je okaral, da se naj ne ukvarja z davki, saj to ni njeno področje. “Spoštovana ministrica, mi pričakujemo, da boste vi učili nas, ne pa, da se vi učite. Za to ni časa. Če ste prevzeli to funkcijo, potem ste verjetno top the top. Tako kot je bil Mark. Če niste, potem …” je odgovoril na njen zapis in dodal, da se z davki naj ne ukvarja, saj že njen zapis o “razvojni kapici” vse pove.
Dodatno je zapisal, da zmeraj spoštuje funkcijo ministra in osebo, ki zaseda ta položaj, “ravno zaradi tega od njega pričakujem popolno znanje. Veliko vem o davkih, toda ne bi si upal prevzeti položaj ministra za finance, saj sem suveren samo na področju davkov. O bančništvu, zavarovaln. ne vem veliko,” je ob tem poudaril.
Z dolgim zapisom je odreagiral tudi bivši minister za digitalno preobrazbo
Ministrici je sicer na njene prejšnje zapise odgovoril tudi bivši minister za digitalno preobrazbo, Mark Boris Andrijanič. Na Facebooku je objavil širok zapis in pojasnil, za kaj so digitalni boni potrebni in koristni. “Ta zakon, ki uvaja digitalne bone in brezplačne tečaje digitalnih veščin, je podprlo več kot 15 uglednih organizacij, vključno z osrednjimi slovenskimi univerzami in Zvezo društev upokojencev Slovenije. Pri njegovi pripravi so sodelovali številni strokovnjaki in predstavniki ranljivih skupin. Po zaslugi vključujoče in strokovne priprave zakona ga je Državni zbor sprejel brez glasu proti”, je med drugim omenil.
Poudaril je tudi, da ne drži, da je za digitalne bone za mlade namenjenih 60 milijonov evrov. Po njegovih besedah gre za znesek, ki je namenjen tako za digitalne bone kot tudi za subvencioniranje tečajev digitalnih veščin v letošnjem in naslednjem letu. To je nekajkrat več sredstev, kot jih je bilo na voljo kadarkoli prej.
V zapisu je dejal tudi, da ne drži, da so z zakonom pozabili na starejše, ker zakon predvideva največ ukrepov prav zanje. Večino brezplačnih tečajev za starejše bi naj načrtovali v prihodnjem letu, ker lahko priprava in izvedba javnih razpisov za subvencioniranje tečajev traja več kot pol leta.
Omenil je še, da ni res, da bodo imeli korist zgolj trgovci in proizvajalci računalniške opreme. “Največjo korist bod imeli prav mladi, ki jim bomo na ta način končno pomagali priti do moderne računalniške opreme, ki jo nujno potrebujejo za nemoteno šolanje. Tekom pandemije se je namreč izkazalo, da ogromno slovenskih družin, še posebej tistih z več otroki, nima dovolj zmogljive računalniške opreme. Poskrbeli smo, da z digitalnim bonom ni mogoče kupiti igralnih konzol ali druge opreme, ki ni povezana z izobraževanjem. Prepričan sem, da bo velika večina mladih izkoristila digitalne bone preudarno,” je ob tem zapisal.
Na koncu je namenil še nekaj besed novi ministrici: “Moja naslednica ima pred sabo štirikrat daljši mandat od mojega, zato bo imela dovolj priložnosti za izboljšanje obstoječega sistema. Njej in njeni ekipi želim pri tem kar največ uspeha,” je zaključil zapis.