Tehnologija

Mlako pri Kranju spremenili v pametno sosesko

Uredništvo , 23.09.20 ob 05:15

Naselje Mlaka je postalo pametna soseska, pilotni projekt, v okviru katerega so na območju namestili pametne merilce, senzorje in števce, ki spremljajo stanje vodovodnega sistema, plinovoda, javne razsvetljave in zbiralnic odpadkov.

Sodelovanje Mestne občine Kranj in sedmih podjetij je porodilo pilotni projekt Pametna Mlaka. Vzpostavljene pametne rešitve v soseski Mlaka pri Kranju bodo omogočale zbiranje in analizo podatkov iz pametnih števcev in senzorjev ter bodo služile tudi kot učni model za ostala naselja.

Kot so sporočili iz Mestne občine Kranj, je vodenje projekta, ki s praktičnimi rešitvami pospešuje digitalizacijo mesta in okolice, prevzelo podjetje Riko, priključila pa so se mu lokalna podjetja 3fs, Iskraemeco, Komunala Kranj, Domplan, Elektro Gorenjska in Vigred, elektroinstalacije.

Podatki o (skoraj) vsem

Za pilotno območje digitalizacije mesta so izbrali naselje Mlaka pri Kranju, saj se na tem območju v okviru projekta Gorki 2 ureja komunalna infrastruktura. Ob tem so lahko namestili okoljske senzorje, pametne števce za vodo in plin, elektriko in promet ter vse potrebno za tako imenovano pametno ureditev telekomunikacijske infrastrukture. Omenjene naprave lahko neomejeno beležijo podatke, nadaljnja obdelava pa omogoča njihovo prikazovanje in analizo na uporabniku prijazen način.

Ob tem so lahko namestili okoljske senzorje, pametne števce za vodo in plin, elektriko in promet ter vse potrebno za tako imenovano pametno ureditev telekomunikacijske infrastrukture. Omenjene naprave lahko neomejeno beležijo podatke, nadaljnja obdelava pa omogoča njihovo prikazovanje in analizo na uporabniku prijazen način.

Sodelujoča podjetja so vodstvu Mestne občine Kranj ter članom Strateškega sveta za pametno mesto in pametno skupnost v ponedeljek uradno predstavila uporabniške aplikacije, ki so jih za številna področja razvila v okviru Pametne Mlake. Aplikacije se bodo po dokončni vzpostavitvi projekta prikazovale na zaslonih mobilnikov in tablic občanov, če si jih bodo naložili, ter na nadzorni plošči občine.

Od podatkov o porabi energije do informacij o kakovosti zraka

Med rešitvami je pametna razsvetljava s preračunavanjem porabe električne energije in ogljičnega odtisa, ki bo prilagajala moč osvetlitve glede na zunanje pogoje in dejanske potrebe ter bo zato manj moteča za prebivalce. V okviru rešitve Pametno okolje pa bodo imeli občani neodvisen vpogled v podatke o kakovosti zraka. Prejemali bodo tudi opozorila o morebitnih nevarnostih zaradi onesnaženosti zraka in vremena.

Pametni promet omogoča primerjavo med podatki o prometu za izbrana časovna obdobja, kar bo omogočilo lažje načrtovanje organov, ki skrbijo za varnost v prometu. Na ta način bo možno upravljati tudi s prometno signalizacijo in v primeru nujnih voženj intervencijskim vozilom zagotoviti zeleni val.

Med rešitvami so še Pametni jaški, ki med drugim zaznavajo odpiranje jaškov za javno razsvetljavo in gibanje glodalcev v njih, ter Pametna kolesa, ki omogočajo preračunavanje števila kolesarjev na določenem področju in napovedovanje trenda v prihodnje.

Pametna energija in voda prinašata preračunavanje porabe vode, električne energije, plina in ogljičnega odtisa za posamezno geografsko področje s primerjavo za posamezna obdobja. Ob nepričakovani povečani porabi, ki lahko nakazuje uhajanje vode ali plina zaradi okvare v hiši ali na omrežju, bo lahko podjetje ali gospodinjstvo nemudoma ukrepalo, s čimer se ob prihrankih poveča tudi javna varnost. Med rešitvami so še Pametni jaški, ki med drugim zaznavajo odpiranje jaškov za javno razsvetljavo in gibanje glodalcev v njih, ter Pametna kolesa, ki omogočajo preračunavanje števila kolesarjev na določenem področju in napovedovanje trenda v prihodnje.

Kranj z Mlako kot zgled za ostala slovenska mesta

Kot je prepričan kranjski župan Matjaž Rakovec, je projekt pokazal, kako je mogoče s sodobnimi informacijskimi rešitvami in vzpostavitvijo informacijske platforme izboljšati kakovost življenja za občane z boljšim informiranjem in sprotnim spremljanjem podatkov iz okolja, porabe energentov, prometa in še marsičesa drugega. “Mlaka je šele začetek. Pred nami je namreč tudi nova finančna perspektiva, ki bo, po napovedih, v veliki meri sofinancirala tovrstne projekte,” je napovedal župan.

“Mlaka je šele začetek. Pred nami je namreč tudi nova finančna perspektiva, ki bo, po napovedih, v veliki meri sofinancirala tovrstne projekte,” je napovedal župan.

Posebej je zadovoljen s sodelovanjem lokalnega gospodarstva in javne uprave. “Takšni projekti in sodelovanja so prihodnost in temelj nadaljnjega razvoja mest, česar se v Kranju dobro zavedamo,” je izpostavil. Sodelujoča podjetja, ki s pilotnim projektom pridobivajo pomembne izkušnje, pa računajo tudi na dolgoročno partnerstvo na področju digitalizacije mest, ki se odvija po vsem svetu.

Pameten tudi Maribor

Pametna pa ni le Mlaka pri Kranju, saj si tudi Maribor že vrsto let prizadeva za to, da bi v naš vsakdan vpeljal čimveč pametnih rešitev. V zadnjem času smo tako lahko priče pametnim košem, razsvetljavi, ki se uravnava sama, kolesarskim števcem, pametnemu križišču in podobno. Več o tem lahko preberete tudi v našem prispevku DNEVNA: Maribor je vsako leto “pametnejši”.

STA