Tadej Tasič je ime, ki v svetu natančnih meritev pomeni sinonim za inovacije in tehnološke preboje. V svojem raziskovalnem delu se ukvarja z laserskimi interferometri in njihovo vlogo v modernem meroslovju, kar odpira nova vrata k bolj natančnim, hitreje dostopnim in zanesljivejšim meritvam.
Toda kaj pomeni ta tehnološka revolucija v praksi? Kako bodo napredne merilne metode vplivale na industrijo in naše vsakdanje življenje?
Od klasičnih meritev do laserske natančnosti
Tradicionalne merilne metode, kot so mikrometri, kalibri in optične naprave, imajo svoje omejitve, saj lahko že najmanjši premik povzroči napako.
Tukaj nastopijo laserski interferometri, ki omogočajo izjemno natančnost merjenja, pogosto v obsegu nanometrov ali celo pikometrov.
Tadej Tasič je v svojem delu dokazal, da integracija laserskih interferometrov s koordinatnimi merilnimi napravami omogoča znatno zmanjšanje merilne negotovosti, kar pomeni, da industrija lahko zagotovi še bolj natančne izdelke z manjšimi odstopanji.
Zakaj so natančne meritve ključne?
»Industrija prihodnosti temelji na avtomatizaciji, robotiki in umetni inteligenci. Vse te tehnologije potrebujejo izjemno natančne podatke za pravilno delovanje. Brez zanesljivih meritev bi bilo nemogoče izdelati ultranatančne komponente za medicinske naprave, letalsko industrijo, avtomobilske motorje in celo polprevodniške čipe,« namreč pojasnjuje Tadej Tasič in poudarja, da bodo v prihodnosti meritve postale še bolj avtomatizirane in integrirane s sistemom umetne inteligence. To pomeni, da bodo stroji lahko sami zaznavali napake in jih odpravili še preden pride do proizvodnih napak.
Industrijska uporaba: Kje laserske meritve spreminjajo igro?
Marsikje, pravi Tadej Tasič. Tako pove, da se z laserskimi interferometri preverja natančnost sestavnih delov, kar zmanjšuje napake v proizvodnji in povečuje varnost vozil. Tudi pri izdelavi letalskih motorjev je vsaka tisočinka milimetra pomembna. Napake bi lahko pomenile katastrofalne posledice.
Laserji niso tuji niti medicini … 3D tisk medicinskih vsadkov zahteva izjemno natančne meritve, da se implantati popolnoma prilegajo telesu pacienta. Tasič pove še, da so tudi pri proizvodnji mikročipov nanometrske meritve nujne za zagotavljanje pravilnega delovanja.
Prihodnost merjenja: Kaj sledi?
Tadej Tasič napoveduje, da bo prihodnost merjenja v digitalizaciji in povezovanju merilnih naprav v pametne tovarne. Internet stvari (IoT) bo omogočil stalno spremljanje in prilagajanje meritev v realnem času, kar bo močno povečalo učinkovitost proizvodnje.
Poleg tega se razvijajo kvantni senzorji, ki bodo še izboljšali natančnost meritev in omogočili zaznavanje izjemno majhnih sprememb v materialih, temperaturi in vibracijah.