Danes, sreda 29. november, je v UKC Maribor potekala novinarska konferenca v okviru mednarodnega projekta HosmartAI. Dogodek je bil namenjen predstavitvi projekta in demonstraciji robotke FRIDE s strani vodstva UKC Maribor in Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko.
“Takšen robot lahko osebje razbremeni. Večina osebja je namreč izražala bojazen, da jih hočemo nadomestiti. Pojavljale so se misli, češ da tople roke medicinske sestre ni mogoče nadomestiti. To NI namen tega robota,” pojasni generalni direktor UKC Maribor prof. dr. Vojko Flis. Nadaljuje: “Namen tega robota je vrnitev časa bolniku in opraviti ponavljajoča se, dolgočasna, monotona dela, ki jih po navadi opravlja osebje.”
Frida se pogovarja v Slovenščini
“Zato, da bomo lahko robota validirali, smo mogli oblikovati klinično študijo,… da lahko sploh potem rečemo ali ima robot kakšen poziriven vpliv tako na osebje kot na paciente… V interakcijo z robotom smo v predštudije vključili čez 400 pacientov. V samo študijo do sedaj pa 10 pacientov. Prvi rezultati so načeloma zelo pozitivni,” za medije pove vodja projekta HosmartAI za FERI, dr. Izidor Mlakar.
V predštudijah so ugotovili, da je zanimanje za sodelovanje z robotom med osebjem zelo odklonilen, saj so se pojavili dvomi z etičnega stališča, a tudi skrb za ohranitev poklica. “Po tem, ko so spoznali kaj pravzaprav robot dela, je tudi njihovo mnenje postalo drugačno,” razloži Mlakar.
Pove tudi, da je pri pacientih bilo bistveno manj odklona, saj so pristali na komunikacijo z robotom pod pogojem, da se jim ne zmanjša stik z osebjem. Kar Mlakar obrazloži, da je namen robota predvsem administrativen, saj digitalizira podatke, in ne kot zamenjava za osebni stik, česar se je balo osebje.
Frido lahko tako srečate na oddelkih za Kirurgijo, njenega brata Smiljana pa v prostorih FERI, kjer nadaljujejo raziskave ter izboljšujejo sistem AI.