Helikopter, ki tehta približno 1,8 kilograma, se je od roverja ločil preteklo soboto. Po prvi uspešno prestani noči na površju Marsa je Nasa sporočila, da je “to velik mejnik” za malo plovilo. To je namreč pokazalo, da ima helikopter ustrezno izolacijo, ustrezne grelce in dovolj energije v svoji bateriji, da lahko preživi mrzlo noč. Na Marsu namreč lahko temperatura pade tudi do minus 90 stopinj Celzija. V naslednjih dneh so preizkušali propelerje in motorje, rover pa je naredil tudi selfie skupaj s helikopterjem.

Prvo plovilo, ki bo letelo na drugem planetu

Ingenuity oziroma Iznajdljivost bo prvič poskusil vzleteti šele zvečer. Bo sicer prvo zračno plovilo, ki bo skušalo opraviti nadzorovan motorni polet na drugem planetu. Polet bo velik izziv tudi zato, ker je gostota Marsove atmosfere enaka odstotku gostote Zemljine atmosfere. Mu bo pa pomagala težnost, ki je na Marsu enaka tretjini težnosti na Zemlji.

Predvidoma se bo helikopter v treh sekundah dvignil na tri metre, kjer bo ostal približno 30 sekund, nato pa se bo vrnil nazaj na površje rdečega planeta. Med poletom bo Ingenuity, ki nima znanstvenih instrumentov, fotografiral v visoki ločljivosti. V prihodnjih 30 dneh bo predvidoma opravil še več poletov.

Helikopter vreden 85 milijonov dolarjev

Helikopter je Naso stal 85 milijonov ameriških dolarjev (71,5 milijona evrov). Namenjen je predvsem preizkusu koncepta, ki bi lahko močno spremenil raziskovanje vesolja. Zračna plovila bi lahko v prihodnje raziskovala precej hitreje kot roverji, pri čemer bi lažje raziskovala tudi bolj neravne terene.

Poskus poleta sovpada s 60. obletnico, odkar je ruski kozmonavt Jurij Gagarin kot prvi človek poletel v vesolje, in 40. obletnico od prve izstrelitve raketoplana Columbia. Na helikopterju je tudi košček blaga s krila letala bratov Wright, ki sta leta 1903 opravila prvi motorni let na Zemlji.

Nasa je rover Perseverance oziroma Vztrajnost izstrelila julija lani z izstrelišča v Cape Canaveralu, na Marsu pa je pristalo sredi februarja. Približno 1040 kilogramov težko vozilo išče morebitne znake življenja na rdečem planetu ter proučuje njegovo atmosfero in geologijo.

Prenos poleta v živo si lahko ogledate tukaj.

STA