Kot poroča slo24, nekdanji grški premier George Papandreou opozarja na vpliv umetne inteligence (UI) na družbo, mišljenje in demokracijo. Na vrhu Združenih narodov v Ženevi je dejal, da bi Sokrat in Platon na UI gledala s previdnostjo. Platon bi jo videl kot sence v jami, ki zastirajo resnico, saj algoritmi in družbena omrežja ustvarjajo iluzijo resničnosti.
Ali še sploh znamo spošltjivo razpravljati?
Papandreou meni, da UI predstavlja velik izziv za demokracijo, saj prispeva k centralizaciji moči, zamegljevanju resnice in polarizaciji javnosti. Sokrat bi danes spraševal, ali UI prispeva k pravičnejši družbi ali pa le koncentrira moč v rokah peščice in utrjuje lažne gotovosti. Spraševal bi se tudi, ali družbena omrežja uničujejo dialog in ali še znamo spoštljivo razpravljati.
Dolgotrajna uporaba lahko oslabi delovanje možganov
Hkrati s filozofskimi pomisleki so tudi študije pokazale zaskrbljujoče rezultate. Raziskava laboratorija MIT je ugotovila, da dolgotrajna uporaba UI, še posebej pri šolskem delu, lahko oslabi delovanje možganov. Uporabniki ChatGPT so pokazali manjšo angažiranost, manj izvirnosti in večjo nagnjenost h kopiranju, kar je posebej škodljivo za mlade, katerih možgani se še razvijajo.
Več o tem lahko preberete na slo24.
Avtorica študije, Nataliya Kosmyna, poudarja, da ne smemo postati zgolj pasivni sprejemniki informacij, saj se morajo možgani razvijati z aktivnim razmišljanjem. Papandreou prav tako poudarja pomen razmisleka in poniznosti v svetu, kjer mnogi menijo, da UI ve vse. Sokratova misel, da je edina prava modrost v zavedanju, da ničesar ne veš, je danes morda bolj ključna kot kdaj koli prej.