Čeprav andropavza ni tako dramatična kot menopavza pri ženskah, se mnogi moški po 40. letu srečujejo z upadom testosterona, utrujenostjo, zmanjšanim libidom in drugimi simptomi, ki lahko vplivajo na njihovo življenje. Doc. dr. Nejc Kozar, dr. med. na oddelku za reproduktivno medicino in ginekološko endokrinologijo klinike za ginekologijo in perinatologijo nam je razložil, kaj andropavza sploh je in, kako opaziti prve simptome.
Moški in ženske se v številnih pogledih zelo razlikujemo
Kot pojasni naš sogovornik, je andropavza neposrečen, publicističen koncept, ki ga je zasledil zgolj v medijih, v stroki pa ne. "Menopavza pri ženskah je definirana kot zadnja menstruacija in se jo določi šele eno leto po samem dogodku (prej žal ni mogoče vedeti, da je bila zadnja). Ker pri moških menstruacij ni, tudi nimamo takšnega mejnika," pojasni.
Doda, da se tudi sam hormonski status med moškimi in ženskami pomembno razlikuje. "Oboji imamo sicer iste hormone na nivoju hipotalamusa in hipofize (FSH in LH), pri čemer pri ženskah omenjeni hormoni vzpodbujajo jajčnike, pri moških pa testise. Pri vzpodbujanju jajčnika raste dominanten folikel, kateri ovulira in se iz njega sprosti jajčna celica. Folikel tudi izloča estrogene in po ovulaciji progesteron. Pri moških FSH vzpodbuja Sertolijeve celice, ki sodelujejo v tvorbi semenčic, LH pa Leydigove celice, ki izločajo testosteron. V jajčniku je omejeno število foliklov, ki z leti upada. Ko doseže kritično spodnjo mejo, gre ženska v menopavzo. Pri moških tega ni in tvorba semenčic in testosterona poteka vse življenje," nadaljuje.
Smo pa tudi pri moških priča upadu testosterona in zmanjšanju tvorbe semenčic, vendar je ta upad postopen, po približno 35. letu starosti pride do približno 1% zmanjšanja tako koncentracije testosterona, kot števila semenčic vsako leto.
Ker gre za posledico staranja, te spremembe zadevajo vse moške
Pri vseh moških gre, po podatkih Kozarja, za zelo primerljiv upad, opažajo pa izjemno razliko v tem, kako to na moške vpliva. "Podobno, kot se različno staramo, tudi tega upada nekateri sploh ne opazijo, medtem ko pri drugih lahko pride do težav z razpoloženjem, pomanjkanjem energije, motnjami z erekcijo in pomanjkanjem libida," pojasni.
Najpogostejši simptomi torej vključujejo utrujenost, motnje razpoloženja in pomanjkanje libida. V dolgoročnem smislu pa bi lahko ugotavljali tudi zmanjšanje mišične mase, zmanjšanje poraščenosti in vročinske oblive, kar pa bi lahko bilo bolj opazno v bolezenskih primerih in ne toliko zgolj ob starostnem upadu hormonov.
Hormonski upad lahko torej pomembno vpliva na spolno življenje in intimne odnose. Kljub vsemu je ta vzrok eden izmed redkejših in ne predstavlja vsesplošnega problema.
Težave, povezane z upadom spolnih hormonov pri moških so redke
Po ocenah ima tovrstne težave 3% moških, starih med 60 in 69 let in 5% moških, starejših od 70 let. Te številke seveda pomenijo, da so pri teh moških težave opazne, ne pa tudi, da v veliki meri vplivajo na kakovost življenja. Poleg tega obstajajo številni načini za lajšanje težav. Na primer sildenafil (Viagra) je veliko učinkovitejša pri zdravljenju erektilne disfunkcije od zdravljenja s testosteronom in večina družinskih zdravnikov tovrstne težave svojih bolnikov uspešno obvladuje.
"Najpomembnejša je odkrita komunikacija o težavah z izbranim zdravnikom, ki je prvi v vrsti obravnave in lahko dejansko tudi reši veliko večino težav. Pogosto poglobljena diagnostika niti ni potrebna. Zdravljenje je v prvi meri usmerjeno v odpravljanje težav. Trenutno ni nobenih trdnih dokazov, da bi hormonska terapija na dolgi rok prinašala kakršnekoli koristi. V današnjem sistemu ob vedno večji privatizaciji zdravstva seveda obstaja nevarnost, da številni “strokovnjaki” želijo za vsako ceno prodajati rešitve, ki pa niso vedno dobre, zato bi vedno svetoval reševanje težav skupaj z izbranim osebnim zdravnikom, rešitve izven javnega zdravstvenega sistema pa zgolj po njegovem priporočilu," poudari Kozar.
Vsi vemo, da se s staranjem pojavijo številne težave. Doda tudi, da je pomembno govoriti o težavah s spolnostjo, saj se lahko velik del težav preprosto reši, ko se nekdo odloči poiskati pomoč. Nasprotno pa lahko z ozaveščanjem nastanejo tudi težave. "Staranje in hormonski upad sta nekaj naravnega in predstavljanje tega kot bolezen lahko odpira nov trg vseh mogočih prehranskih dopolnil in raznih substanc, ki ponujajo nerealne rezultate, poleg tega pa niso podvržene striktnim nadzorom kot zdravila in lahko predstavljajo tveganje ne samo za denarnico, pač pa tudi za zdravje," pokomentira.
Moški lahko sami naredijo največ
Kot pojasni strokovnjak, kažejo rezultati izjemne razlike med moškimi glede na življenjski stil. Prekomerna telesna teža in telesna neaktivnost sta dve največji težavi, ki v veliki meri potencirata težave, povezane s hormonskim upadom. Ugotovitev sicer ni presenetljiva, saj enako velja za praktično vsa področja, povezana s staranjem. Z dobro telesno kondicijo je namreč mogoče preprečiti ogromno raznolikih težav ali jih vsaj omiliti.
Hormonska terapija je rezervirana za redke primere, kjer dejansko odkrijejo izredno znižane nivoje testosterona v kombinaciji s kakšnimi težavami.
"Številne raziskave so pokazale koristi zdravljenja s testosteronom, vendar zgolj v primerih, ko gre za jasno pomanjkanje. Hormonsko zdravljenje lahko seveda prinaša številna tveganja. Ob nepravilni in nestrokovni uporabi lahko pride do neke vrste zasvojenosti, ko bolniki niso več zmožni normalno funkcionirati brez tovrstnega zdravljenja. Velik problem je tudi vpliv na testise, saj se hormonska funkcija moškega na ta način popolnoma poruši, kar pomeni tudi veliko tveganje za neplodnost, v kolikor gre za moške v reproduktivnem obdobju," zaključi sogovornik.