Pravilna nega kože in las v pomladnih mesecih je ključna za ohranjanje njihovega zdravega in sijočega videza.
Dejavniki, ki vplivajo na kožo
Povečana izpostavljenost soncu: S prihodom pomladi se povečuje izpostavljenost sončni svetlobi. Čeprav sončni žarki lahko pomagajo pri tvorbi vitamina D, ki nam ga večinoma primanjkuje zaradi dolgih zimskih mesecev, in izboljšajo razpoloženje, lahko že v zgodnjih pomladnih mesecih čezmerna izpostavljenost soncu povzroči sončne opekline, kar vodi v trajne poškodbe kože, prezgodnje staranje in celo poveča tveganje za nastanek kožnega raka.
Spremembe vlažnosti: Pomlad lahko prinese spremembe v vlažnosti zraka, še posebej, ko se bliža poletje. Nihanja v vlažnosti zraka lahko vplivajo na sposobnost zadrževanja vlage v koži, kar lahko povzroči izsušenost kože, še posebej, če smo izpostavljeni vetru.
Spremembe temperature: S prihodom pomladi se temperature običajno zvišajo, kar lahko vpliva na aktivnost lojnic in izločanje sebuma (kožnih maščob). Nihanja temperature lahko vplivajo tudi na razširjene pore in povečajo tveganje za nastanek aken.
Alergijske reakcije: Pomlad je čas cvetenja in povečanih koncentracij cvetnega prahu v ozračju, kar lahko povzroči alergijske reakcije pri ljudeh, ki so alergični na določene rastline. Alergijske reakcije se lahko kažejo kot srbenje, izpuščaji, rdečina ali draženje kože.
Potenje: S toplejšim vremenom se lahko poveča potenje, kar lahko povzroči večjo možnost za nastanek zamašenih por, nastanek mozoljev in nečistoč ter poslabšanje že obstoječih težav s kožo.
Spremembe v prehrani: Spremembe v prehrani, kot so pogostejše uživanje sadja in zelenjave, lahko pozitivno vplivajo na zdravje kože, saj vsebujejo antioksidante in hranila, ki pomagajo v boju proti prostim radikalom in izboljšajo stanje kože.
Psihološki dejavniki: Pomlad lahko vpliva tudi na psihološko stanje, kar lahko posledično vpliva na kožo. Tako stres lahko povzroči poslabšanje kožnih stanj, kot so akne ali dermatitis.
Spremembe na koži, ki so lahko posledica izpostavljenosti neugodnim dejavnikom
Suha koža: Čeprav pomlad prinaša višje temperature, se koža še vedno lahko izsuši zaradi močnega vetra, sonca in nihanj vlažnosti zraka. Če se koža čezmerno izsuši in ne more ohranjati primerne navlaženosti, se začnejo skozi povrhnjico izgubljati tudi maščobe, koža pa postaja suha, pordela, na koži se pogosto opazi tudi luščenje.
Preobčutljivost kože: Vremenske spremembe in uvajanje novih izdelkov za nego kože lahko povzroči preobčutljivost. Koža se lahko odzove z rdečico, srbenjem, izpuščaji ali draženjem. Pomembno je, da si nego kože prilagodimo glede na njeno stanje in se tako izognemo preobčutljivosti.
Povečano izločanje sebuma: Spremembe temperature lahko vplivajo na aktivnost žlez lojnic, kar lahko vodi do povečanega izločanja loja. To lahko posledično poveča tveganje za nastanek aken in ogrcev. Redno čiščenje kože z blagimi čistilnimi sredstvi, ki kožo očistijo, a hkrati ohranjajo in vlažijo povrhnjico, zmanjša možnost zapiranja por in nastanek aken. Uporaba trdih naravnih mil ni primerna za čiščenje obraza.
Spremembe pigmentacije: Povečana izpostavljenost soncu v pomladnih mesecih lahko prispeva k pojavu pigmentnih sprememb. Zato je pomembno, da uporabljamo zaščito pred soncem z visokim zaščitnim faktorjem vsak dan in se izogibamo pretiranemu izpostavljanju soncu. Sonce povzroča spremembe na koži tudi takrat, ko je za oblaki.
Alergijski dermatitis: Zaradi povečanega cvetenja rastlin in s tem povečane izpostavljenosti alergenom se pri ljudeh, ki imajo alergije, pogosto pojavi alergijski dermatitis. Pomembno je redno spiranje alergenov s kože in menjava oblačil, s katerimi smo se gibali v naravi. Kožo pomirjamo s kozmetičnimi izdelki, ki so namenjeni negi kože, nagnjeni k alergijam, in z zdravili proti alergijam, ki so v lekarni na voljo brez recepta. V primeru težjih oblik alergijskega dermatitisa se posvetujemo z zdravnikom.
Pomembni koraki nege kože
Pravilna nega kože mora zajemati izdelke, ki ustrezajo stanju kože in zagotovijo vsa hranila in vlago koži. Njihova sestava mora posnemati naravne lastnosti kože in podpirati njeno ravnovesje. Dnevna rutina mora biti sestavljena iz ključnih korakov, in sicer čiščenja, toniziranja, uporabe seruma, negovalne kreme in zaščite pred soncem. Negovalna krema in zaščita pred soncem sta lahko združeni v enem izdelku.
1. Čiščenje kože
Redno čiščenje kože je ključno za odstranjevanje nečistoč, odvečnega sebuma in ličil, ki se naberejo na koži čez dan. Uporabite nežno čistilno sredstvo, ki ustreza tipu kože, ter nežno masirajte obraz s krožnimi gibi. Temeljito sperite s toplo vodo in nežno osušite s čisto brisačo. Za čiščenje mastne kože se priporoča uporaba čistilnih gelov ali pen, za suho kožo pa izdelki s kremnim videzom, kot so losjoni za čiščenje in nežne čistilne pene. Enkrat do dvakrat tedensko se priporoča izvedba pilinga. Pilingi naj ne bodo grobi, mehanski (zrnati), saj ti zelo hitro poškodujejo povrhnjico. Najblažji in najvarnejši so pilingi, ki vsebujejo rastlinske encime. Najpogosteje so to encimi iz ananasa in papaje, ki s kože nežno odstranijo odmrle celice in jo osvežijo.
2. Uporaba tonika
Čiščenje vedno zaključimo z nanosom tonika. Tonik pomaga uravnotežiti pH (kislost) kože in dodatno očisti pore. Tonik se nanese na vato, s katero se nežno dotikamo obraza. Nanos lahko izvedemo tudi z blazinicami prstov. Tako tonik rahlo vtremo v kožo. Za normalno, suho in občutljivo kožo je treba izbrati tonik brez alkohola.
3. Nanos seruma
Serumi vsebujejo visoko koncentracijo aktivnih sestavin, kot so vitamini, antioksidanti, hialuronska kislina, peptidi in drugi hranilni elementi, zasnovani za nego kože. Njihova lahka tekstura omogoča hitro vpijanje in prodiranje do globljih plasti kože, kar omogoča, da aktivne sestavine lahko učinkovito podpirajo delovanje kože in rešujejo težave s kožo, kot sta izsušenost in pomanjkanje sijaja, zmanjšajo vidnost gub, pomirjajo razdraženost in rdečico, obnavljajo povrhnjico, izboljšujejo stanje aknaste kože. Majhno količino seruma nanesemo zjutraj in zvečer na očiščeno kožo po nanosu tonika na obraz, vrat in dekolte. Vedno je treba upoštevati navodila za uporabo, saj so nekateri toniki primerni le za večerno uporabo.
4. Izdelek za nego in zaščito pred soncem
S kremo za obraz dopolnimo potrebe kože. Običajno je to mehčanje kože, zadrževanje vlage, hranjenje kože in zaščita pred soncem. Redna uporaba krem za obraz je ključna za ohranjanje zdrave, navlažene in sijoče kože. Pomembno je, da izberemo kremo, ki ustreza tipu in stanju kože, ter jo redno uporabljamo.
Koža se obnavlja počasi, zato je pri negi nujna doslednost in vztrajnost. Vidnejše spremembe opazimo po treh mesecih redne nege, če imamo težave s kožo, pa okrevanje lahko traja tudi pol leta ali več.
Spremembe stanja las in lasišča
Povečano izpadanje las: V pomladnih mesecih številni opazijo povečano izpadanje las. To je lahko posledica sezonskega prehoda, pri čemer večje število lasnih mešičkov preide s stopnje rasti na stopnjo odmiranja in izpadanja. Poleg tega se lahko povečana izguba las pojavi tudi zaradi stresa, sprememb v prehrani ali hormonskih nihanj.
Suhi lasje in lasišče: Čeprav pomlad prinaša vlažno vreme, lahko močan veter, sonce in pogostejša uporaba izdelkov za nego las prispevajo k suhosti las in lasišča. To lahko povzroči srbenje, luskasto lasišče in krhke lase. Uporaba vlažilnih šamponov, balzamov in mask za lase lahko pomagajo preprečiti, da bi lasišče in lasje čezmerno izgubljali vlago.
Pojav prhljaja: Spremembe v vremenu in stres lahko povečajo tveganje za nastanek prhljaja. Prhljaj je lahko posledica suhega lasišča, čezmernega izločanja sebuma (izloček žlez lojnic) ali prisotnosti glivic, ki povzročajo prhljaj. Uporaba posebnih šamponov proti prhljaju in redno čiščenje lasišča lahko pripomoreta k zmanjšanju pojavnosti prhljaja.
Posledice alergij: Pomlad prinaša tudi sezono alergij, kar lahko vpliva na stanje las. Ljudje z alergijami lahko občutijo srbenje, rdečico in draženje lasišča, kar lahko vodi do poslabšanja stanja las. V času povečane koncentracije cvetnega prahu v ozračju je priporočljivo, da si lase operemo pogosteje, saj tako z las in lasišča speremo cvetni prah in druge alergene. Pri pogostejšem pranju las je pomembno, da izberemo blage šampone, ki so primerni za vsakodnevno pranje las.
Nega las
Z redno in skrbno nego lahko ohranjamo zdrave, močne in sijoče lase ter lasišče. Vedno je treba izbrati šampon, ki oskrbi lase glede na njihovo stanje. Za intenzivnejšo nego in zaščito se priporoča občasna uporaba mask za lase. Če je možno, si las ne peremo prepogosto in ne uporabljamo prevročih sušilnikov (likalniki, kodralniki), da lasje ne postanejo krhki in izsušeni. Priporočljivo je redno striženje konic.
Pri laseh je pomembna tudi prehrana lasnih koreninic. Ključna hranila, ki jih je smiselno vključevati v prehrano ali dodajati v obliki prehranskih dopolnil, so vitamini skupine B, med njimi predvsem biotin (B7) in pantotenska kislina (B5), vitamin C in E kot antioksidanta. Omega-3-maščobne kisline, ki jih najdemo v ribah, lanenem semenu, čia semenih, oreščkih in avokadu, pomagajo ohranjati lasišče navlaženo in zdravo, kar lahko vpliva na sijaj in elastičnost las. Cink je mineral, ki je ključen za zdravje lasišča in spodbujanje rasti las. Pomanjkanje železa lahko prispeva k izpadanju las.
Pomembno je, da smo pri negi kože in las dosledni in vztrajni. V Lekarnah Maribor vam bomo prisluhnili in izbrali izdelke, ki jih vaša koža in lasje potrebujejo.
Marjeta Rak Namestnik, mag. farm., spec. lek. farm., viš. pred.
Lekarne Maribor
Strokovno vsebino zagotavljajo Lekarne Maribor