Normalna vrednost krvnega tlaka — to pri odraslem človeku pomeni pod 130/80 mm Hg — je zelo pomembna za učinkovito delovanje vitalnih organov, kot so srce, možgani in ledvice, ki skrbijo za naše splošno zdravje in dobro počutje. Vsak od nas naj bi zato poznal vrednost svojega krvnega tlaka, po priporočilu svetovnega združenja za hipertenzijo pa bi si ga morali izmeriti vsaj enkrat na leto.

Z doc. dr. Franjom Najijem, predstojnikom Kliničnega oddelka za kardiologijo in angiologijo v UKC Maribor, smo se pogovarjali o visokem krvnem tlaku, s katerim se spopada okoli 40 % odraslih Slovencev.

Koliko meritev moramo opraviti, da ugotovimo, ali imamo povišan krvni tlak? Ali je dovolj že ena meritev, ki pokaže povišano vrednost?

Običajno je treba narediti več meritev. Ena sama meritev, ki pokaže povišano vrednost, še ni dovolj, da bi postavili diagnozo. Krvni tlak namreč lahko naraste zaradi začasnih dejavnikov, kot so stres, telesna dejavnost ali celo kava. Priporočljivo je, da se meritev krvnega tlaka naredi vsaj dvakrat — na različne dneve in ob različnih urah. Lahko opravimo tudi meritev na eni in drugi roki. Pomembno je, da smo med merjenjem umirjeni, v sedečem položaju in s pravilno nameščeno manšeto. Če aparat opozarja na motnje ritma, potem je smiselno meritev ponoviti, saj aritmije vplivajo na vrednosti krvnega tlaka. Ob kakršnih koli dvomih glede vrednosti krvnega tlaka pa se je vedno dobro posvetovati s svojim osebnim zdravnikom.

Ali so nekateri ljudje bolj dovzetni za razvoj povišanega krvnega tlaka?

Gotovo so določeni posamezniki bolj dovzetni za višji krvni tlak. Verjetno temu botruje določena genska nagnjenost. Če imamo v družini ljudi, ki so imeli povišan krvni tlak, je več možnosti, da ga bomo imeli tudi mi. Ženske v menopavzi imajo lahko več težav s povišanim krvnim tlakom, saj nanj vplivajo hormonske spremembe. So pa tu še drugi dejavniki, kot sta prekomerna telesna teža in nezdrav življenjski slog. K povišanju krvnega tlaka lahko znatno prispevajo slaba prehrana, premalo telesne aktivnosti, prekomerno uživanje alkohola in kajenje.

Kako se lahko povišanemu krvnemu tlaku izognemo?

Veliko lahko naredimo z uravnoteženo prehrano, ki vsebuje veliko sadja, zelenjave in polnozrnatih živil, ter z omejenim vnosom soli in nasičenih maščob. Pomembna je tudi redna telesna aktivnost in obvladovanje stresa, pa ohranjanje zdrave telesne teže. Pri prekomerni telesno teži že izguba nekaj kilogramov lahko pomaga znižati krvni tlak. Za ohranjanje zdravega krvnega tlaka je pomembno tudi zmanjšanje vnosa alkohola, pri kadilcih je pomembna opustitev kajenja. Z obvladovanjem teh navad skrbimo za vsesplošno dobro počutje, hkrati pa vzdržujemo elastičnost arterijskega ožilja in se tako vsaj deloma izognemo višjemu krvnemu tlaku oziroma njegov nastop potisnemo naprej v starost.

Pomembno je tudi redno spremljanje krvnega tlaka, še posebej, če obstaja tveganje zaradi družinske anamneze ali drugih dejavnikov.

Kakšne so posledice neukrepanja pri povišanem krvnem tlaku?

Če povišanega krvnega tlaka ne obvladujemo, lahko to vodi do okvare številnih telesnih organov, predvsem srca, oči, možganov, ledvic. Pride tudi do okvar žilne stene, kar posledično prav tako vodi v aterosklerozo. Pomembno je torej, da povišan krvni tlak ne ostane neopažen in neobravnavan. Obvladovanje krvnega tlaka s spremembami v življenjskem slogu, z jemanjem zdravil ali kombinacijo obojega lahko močno zmanjša tveganje za resne zaplete. Zato je ključnega pomena, da redno spremljamo krvni tlak in ukrepamo, če so vrednosti nad 140/90 mm Hg.

Za zniževanje krvnega tlaka obstajajo zdravila. V katerem primeru brez njih ne gre in jih je zato nujno začeti jemati?

Zdravila niso nujno zlo, ampak učinkovito orodje za zniževanje tlaka. Potrebna so v primerih, ko krvni tlak ostane povišan kljub spremembam v življenjskem slogu. Če je torej krvni tlak tudi po 3 do 6 mesecih upoštevanja priporočil za zdravo življenje še vedno nad 140/90 mm Hg, se zdravnik odloči za uvedbo zdravil. Zdravnik bo zdravila predpisal takoj, če je krvni tlak zelo visok, na primer nad 180/100 mm Hg. To so namreč vrednosti, ki zahtevajo takojšnje jemanje zdravil, da se prepreči resnejše zaplete, ki sem jih že omenil.

Če ima pacient druge dejavnike tveganja, kot so srčne bolezni, diabetes, visoka raven holesterola, prekomerna telesno teža ali družinsko anamnezo srčno-žilnih bolezni, pa lahko zdravnik predpiše zdravila za zniževanje krvnega tlaka tudi, če krvni tlak ni izredno visok.

Najbolj pomembno je, da pacienti zdravila jemljejo po navodilih zdravnika in jemanja ne prilagajo sami. Za uspešno obvladovanje visokega krvnega tlaka sta komunikacija in sodelovanje med pacientom in zdravnikom izjemno pomembni.

Večinoma samo eno zdravilo za znižanje tlaka ni dovolj in se hitro nabere več tablet. Je možno zdravljenje kako poenostaviti?

Za znižanje krvnega tlaka je na voljo več zdravil. Nekatera razširijo žilno steno, druga zmanjšajo volumen krvi v žilah, tretja vplivajo na elastičnost srčne mišice. Ti različni mehanizmi delovanja se dopolnjujejo, zato je kombinacija različnih zdravil običajno učinkovitejša že pri manjših odmerkih. Seveda pa je treba jemati vse in ne le eno, zato se lahko hitro nabere preveč zdravil, kar je za pacienta zapleteno in nepraktično. Veliko spremembo v načinu zdravljenja so zato prinesla zdravila, v katerih je združenih več zdravilnih učinkovin, kar pacientom zmanjša število tablet in jim precej poenostavi življenje, saj jih lažje vključijo v vsakodnevno rutino.

Včasih se lahko krvni tlak spreminja, zato je pomembno, da zdravnik redno spremlja krvni tlak pacienta in po potrebi prilagodi zdravljenje. S tem bo lažje zagotovil optimalno zdravljenje, ki bo učinkovito in z manjšim številom tablet.

Ali se da navkljub zdravljenju z zdravili še naprej živeti kakovostno?

Ob jemanju zdravil se da precej bolj kakovostno živeti, kot če jih ne jemljemo. Zdravljenje z zdravili je lahko zelo učinkovito, vendar je to pogosto le en del rešitve, ki vključuje tudi spremembe življenjskega sloga. S pravilnim zdravljenjem pod nadzorom zdravnika, rednim spremljanjem krvnega tlaka in skrbjo za svoje telo je lahko življenje še vedno polno in aktivno, brez kakršnih koli omejitev. Pomembno vlogo pri tem igra tudi reden obisk zdravnika, s katerim skupaj spremljamo, če so zdravila še vedno učinkovita in je krvni tlak v želenem območju. Tudi ob pojavu neželenih učinkov je ključno, da je o njih zdravnik obveščen, da jih lahko pravočasno obvladuje in s tem pacientu zagotovi najboljše počutje.

Informacij o spopadanju z visokim krvnim tlakom je veliko, sploh na spletu. Katera so po vašem mnenju zmotna prepričanja?

Najbolj zmotno prepričanje po mojem mnenju je, da je visok krvni tlak začasna težava, ki bo minila. Gre pa v veliki večini primerov za kronično stanje, ki zahteva doživljenjsko spremljanje in obravnavo.

Res je, da ga je mogoče nadzorovati z zdravili, spremembami življenjskega sloga in rednim spremljanjem, vendar običajno ne izgine v celoti. Na tem mestu bi poudaril, da čeprav visok krvni tlak ni povsem ozdravljiv, je z njegovo ustrezno obravnavo mogoče živeti povsem normalno. Ključ je v prilagoditvah življenjskega sloga, doslednem spremljanju, rednemu jemanju zdravil za znižanje in redni komunikaciji z zdravnikom.