Lahko močno vpliva na kakovost življenja, omejuje gibljivost in povzroča nelagodje v vsakodnevnih aktivnostih. Ne glede na to, ali bolečino povzročajo slaba drža, stres ali kronične težave, obstajajo rešitve, ki vam lahko pomagajo živeti bolj udobno in aktivno.
Bolečine v križu kot ena najpogostejših mišično-skeletnih težav pri večini populacije (79 %) izzvenijo same od sebe v roku dveh do treh tednov. Pri ostalih (21 %) se razvijejo kronične bolečine v križu, katerih intenziteta se postopoma stopnjuje od blagih do izredno hudih.
Pojavijo se v ledvenem predelu hrbtenice, tik pod prsnim košem in nad medenico, ter v večini primerov nakazujejo na telesu neugodne spremembe, za katere je nemalokrat težko najti vzrok nastanka. Za to je potreben temeljit diagnostični pregled, na katerem se med drugim odredi, ali gre za akutne ali kronične bolečine v križu.
- Akutne bolečine v križu trajajo manj kakor 12 tednov in so predvsem posledica hitrega, neprimernega gibanja v hrbtenici. Do njih pripeljejo poškodbe mišic ali ligamentov (pretirane obremenitve, napačno dvigovanje težkih bremen), vnetja sklepov, bolezni notranjih organov (težave z ledvicami, s črevesjem ali z reprodukcijskimi organi), stres in napetosti. Zahtevajo diagnostiko, na osnovi katere se določi stanju in stopnji bolečin ustrezno terapijo.
- Kronične bolečine v križu so dolgotrajne in trajajo več kot 12 tednov, vzroki zanje pa so različni, a so običajno rezultat kombinacije več dejavnikov. Gre za degenerativne spremembe (obraba medvretenčnih diskov in hrbteničnih sklepov), slabo telesno držo, artritis, mišična neravnovesja (v moči in prožnosti mišic), spondilozo (obraba kosti in hrustanca) in hernijo diska, medtem ko izjemno redko (1 % populacije, ki se sooča z bolečinami v križu) težave povzroči rak. Ne glede na vzrok kronične bolečine v križu terjajo različne terapevtske pristope, od zdravil, fizioterapije in vadbenega programa do, izredno pomembno, spremenjenega življenjskega sloga.
Na bolečine v križu opozarjajo različni znaki
Bolečine v križu so povsem izoliran pojav v področju ledvene hrbtenice, čeprav te marsikdaj segajo do medenice, lahko pa pride tudi do komplikacij, zaradi katerih se bolečine v križu razširijo do zadnjice ali celo po nogi navzdol do kolena, v najhujših primerih vse do stopala. Same bolečine v določenih situacijah spremljajo mravljinčenje v nogi, bolečine v zadnjici in občutek odrevenelosti, izjemoma tudi inkontinenca, vročina, mrzla pot ali nenadna izguba telesne teže.
[[image_1_article_77377]]
Ob prisotnosti slednjih je treba nemudoma poiskati zdravniško pomoč, na splošno pa se je v roku nekaj dni od pojava simptomov potrebno odpraviti na diagnostični pregled, na katerem strokovno usposobljeno osebje določi fizioterapevtski program in nevrodinamične vaje za sprostitev živca, ki je vzrok za utesnitev. V kolikor se z zdravljenjem odlaša, se tveganje za progresijo simptomov poveča, akutne bolečine v križu pa preidejo v kronične bolečine v križu, za katere je značilno omejevanje vsakodnevnih obveznosti in aktivnosti. S stanju in vzroku težave ter individualnim potrebam prilagojeno fizioterapijo se je operativnemu posegu možno izogniti.
Vzroki za nastanek bolečine v križu so nadvse široki
Bolečine v križu so praviloma specifične, kar pomeni, da se razvijejo zaradi prisotnih patologij v hrbtenici, vendar so znane tudi nespecifične bolečine v križu, za katere vzroki niso znani. Pripisujejo se stresu, dolgotrajnemu sedenju in šibki muskulaturi, zato prej kot karkoli drugega nakazujejo potrebo po spremembi življenjskega sloga, saj so najpogosteje predhodnik kroničnih težav, ki ob neprimerni rehabilitacijski obravnavi vodijo v razvoj išiasa.
Med najpogostejše vzroke za bolečine v križu tako sodijo patologije hrbtenice, natančneje spinalna stenoza, artroza hrbtenice, hernija diska, sklepni artritis in išias, dolgotrajno sedenje, pomanjkanje kondicije, fizična neaktivnost, mišična neravnovesja, premajhna obremenilna kapaciteta hrbtenice, porušena biomehanika telesa, slaba vzdržljivost v moči mišic rotacijskih stabilizatorjev, neustrezna lega in gibanje hrbtenice, stres ter tvegano delovno mesto.
Celostno fizioterapevtsko zdravljenje bolečin v križu v kliniki Medicofit
Cilj vsakršne rehabilitacije bolečin v križu je hrbtenico okrepiti, jo stabilizirati in povečati njeno obremenilno kapaciteto. Natanko zato izključno manualna terapija in istrumentalna fizioterapija dolgoročnih učinkov ne zagotavljata, kajti potrebna je celostna fizioterapevtska obravnava, kakršna je pacientom dostopna v kliniki Medicofit.
Tam fizioterapija vključuje štiri različna, medsebojno dopolnjujoča se področja.
- Diagnostika kot temelj rehabilitacije sloni na pridobivanju podatkov o fizičnem stanju pacienta, raziskovanju vzrokov za nastanek bolečin v križu in pregledu prisotne simptomatike. To strokovno usposobljeno osebje doseže z anamnezo, s fizičnim pregledom z inspekcijo in s palpacijo ledvene hrbtenice, s seznanitvijo z zgodovino bolezni in s časom trajanja težav, z oceno bolečin po VAS lestvici, z meritvami gibljivosti in mišične moči, z artokinematiko, z oceno biomehanike hoje, funkcionalnih gibalnih vzorcev in obremenilne kapacitete hrbtenice, s specialnimi ortopedskimi in nevrološkimi testi, po potrebi pa tudi z rentgenom ter z magnetno resonanco.
- Akutna fizioterapija je usmerjena v zmanjšanje bolečin v križu in vnetij ter v povečanje gibljivosti in mišične moči. S tem namenom se strokovno usposobljeno osebje poslužuje manualne terapije, miofascialnega sproščanja, terapije prožilnih točk, sklepne mobilizacije, instrumentalne terapije in specialne terapevtske vadbe za krepitev globokih stabilizatorjev ledvene hrbtenice. S slednjo sta povezani krepitvena vadba, katere namera je izvajanje hrbteničnih vzorcev v smeri anti-lateroflekije in anti-rotacije, ter progresivna vadba s fleksijskim in ekstenzijskim gibalnim vzorcem v nebolečih položajih, medtem ko instrumentalna terapija zajema TECAR WINTECARE terapijo, visokotonsko elektrostimulacijo HiTOP, diamagnetno terapijo PERISO ter visokoenergijski SUMMUS laser.
- Postakutna kineziologija krepi hrbtenico v polnih obsegih gibljivosti, torej hrbtenici vrača polno moč, gibalno funkcijo in odpornost. Vključuje motorično kompleksnejše izvedbe vaj in pravilno mišično kontrolo medeničnega obroča, med drugim vaje za moč jedra ter krepitev fleksije in ekstenzije hrbtenice z dodatnimi obremenitvami ter vadbo vzdržljivosti v moči, s čimer strokovno usposobljeno osebje dosega gibalno učinkovitost pacienta in njegovo sposobnost prenašanja vsakodnevnih obremenitev.
- Kinezioterapija, zaključna faza rehabilitacije bolečin v križu, prav tako poteka pod nadzorom strokovno usposobljenega osebja, to pa se trudi v smeri povečanja obremenilne kapacitete hrbtenice, doseganja ciljne tolerance na obremenitve, uspešno opravljene testne baterije ter učenja preventivnih vaj za dolgoročno preprečevanje vnovičnega pojava bolečin v križu.
[[image_2_article_77377]]
V kliniki Medicofit je pacientom z bolečinami v križu omogočena urgentna fizioterapevtska obravnava. Pacient je tako diagnostičnega pregleda deležen v roku 24-ih ur od naročila na diagnostiko, kateri neposredno sledita protibolečinska in protivnetna fizioterapija na osnovi manualne terapije, TECAR WINTECARE terapije, diamagnetne terapije PERISO, elektrostimulacije HiTOP ter visokoenergijskega SUMMUS laserja. Tudi sicer vsaka posamezna fizioterapevtska obravnava bolečin v križu v kliniki Medicofit obsega 60 min individualnega dela s fizioterapevtom in 30 min visokotonske stimulacije HiTOP, skupno 90 min.
Na diagnostični pregled najsibo akutnih najsibo kroničnih bolečin v križu, pa tudi na urgentni diagnostični pregled bolečin v križu, se je možno naročiti preko obrazca na spletni strani klinike Medicofit, telefonske številke +386 (0)64 190 220 in elektronskega naslova [email protected].
Medicofit je ena najsodobnejših fizioterapevtskih ustanov v Sloveniji, ki se posveča popolni individualizaciji protokola terapij in vaj. Vsaka fizioterapevtska obravnava je zato individualno prilagojena posameznemu pacientu, pri čemer strokovno usposobljeno osebje upošteva vrsto in stopnjo poškodbe, vzrok za njen nastanek, pa tudi življenjski slog pacienta, njegove psihofizične sposobnosti ter cilje.
Namen rehabilitacijskih postopkov poškodb in bolečin ortopedskega izvora je povrnitev polne gibalne funkcije, kar je možno zaradi celostne, individualne obravnave, sodobne tehnologije in visoke strokovnosti ter povezovanja klinične diagnostike, fizioterapije in kineziologije. Vse našteto v slovenskem prostoru predstavlja novost, ki pa paciente zanesljivo vodi od akutnega stanja do vnovične vrhunske telesne pripravljenosti.