Moda je eden izmed industrijskih sektorjev z največjim vplivom na okolje. Prav zato ni presenetljivo, da se mladi vedno pogosteje sprašujejo, kako bi bilo mogoče združiti sodoben slog oblačenja s trajnostnimi praksami.
Na Srednji ekonomski šoli in gimnaziji Maribor so dijakinje Mara Deša Ciglar, Tinkara Šuen in Kassandra Vrbančič pod mentorstvom Katje Emeršič zasnovale idejo GlamG – mobilno aplikacijo, ki bi povezala umetno inteligenco, modo in okoljsko odgovornost.
Podjetniški dan lahko še pobližje doživite tudi v našem prispevku Dijaška ustvarjalnost v ospredju: TO.TI.KLIP pričaral uvod v podjetniški dan, zmaga med poslovnimi idejami za pametne čistilne robote (FOTO).
Kako bi delovala aplikacija GlamG?
Osnova koncepta je preprosta: uporabnik fotografira oblačilo, ki ga je opazil na družbenih omrežjih, v seriji ali pri mimoidočem. Aplikacija z uporabo umetne inteligence prepozna kos in poišče podobne izdelke v trgovinah z rabljenimi oblačili ali pri ponudnikih, ki stavijo na dostopne in okolju prijazne rešitve. Tako bi GlamG uporabnikom olajšal iskanje želenega sloga, hkrati pa jih usmeril k trajnostni izbiri.
Premium storitev za zahtevnejše
V poslovnem načrtu so dijakinje razmišljale tudi o možnosti nadgradnje aplikacije. V okviru premium paketa bi GlamG ponujal osebnega digitalnega stilista, ki bi pomagal sestaviti unikatne kombinacije oblačil. Ta dodana funkcionalnost bi združila praktičnost in personalizacijo, kar bi aplikacijo približalo širšemu krogu uporabnikov.
Fiktivna ideja z realnimi vprašanji
Čeprav aplikacija v praksi ne obstaja, je poslovni načrt pokazal, kako lahko mladi razmišljajo o pomembnih trendih, kot sta krožno gospodarstvo in digitalizacija. Dijakinje so v predstavitvi izpostavile, da ljudje pogosto ne vedo, kje najti oblačila, ki so jih opazili na spletu, hkrati pa si želijo cenovno dostopne in okolju prijazne izbire. GlamG bi bil, če bi ga razvili, most med obema željama.
Drugo mesto na tekmovanju
Ideja GlamG je na letošnjem tekmovanju Mladi podjetnik osvojila 2. mesto. Komisijo je prepričala povezava tehnologije in trajnostne mode, občinstvu pa je bila blizu predvsem zato, ker odgovarja na vsakdanje izkušnje mnogih mladih – željo po izstopajočem slogu brez pretirane porabe in škode za okolje.
Dogodek je spremljal tudi natečaj kratkih filmčkov To.Ti.Klip – Klipni svojo idejo!, ki je nastal pod okriljem Štajerske gospodarske odličnosti, v sodelovanju z maribor24.si in ob podpori Spar Slovenija. Razglasitev najboljših posnetkov je ponudila navdihujoč vpogled v ustvarjalnost dijakov.