Vodja smučarskih skokov in nordijske kombinacije pri Smučarski zvezi Slovenije, Gorazd Pogorelčnik, je v Planici predstavil zadnje novosti po škandalu s prirejanjem dresov v norveški ekipi in njihov vpliv na olimpijsko sezono. Po petkovem sestanku pododbora za opremo in razvoj pri mednarodni smučarski zvezi FIS je poudaril, da do sprememb pravil ne bo prišlo, bodo pa prilagojeni merilni postopki.

Lahko se zgodi, da bodo spremembe sledila kasneje

"Kar se bo spremenilo že v olimpijski sezoni, so protokoli meritev. Ti se bodo brez dvoma spremenili, ne bodo pa se spreminjala pravila in to je v tem trenutku za nas najbolj pomembno," je uvodoma za STA dejal Pogorelčnik.

Lahko pa se zgodi, da bo do sprememb prišlo v prihodnji sezoni, v poolimpijski zimi. "Že lani smo se dogovorili, da se pravila do olimpijske sezone po velikih spremembah v zadnjih letih ne bodo spreminjala. Vse te spremembe je potem tudi težko sproti kontrolirati, še sploh, če imaš tam spodaj le enega nadzornika," je še pojasnil vodja panoge pri Smučarski zvezi Slovenije.

Nemogoče bi bilo preveriti vse tekmovalce

Pogorelčnik je opozoril, da je nemogoče preveriti vse tekmovalce. "Nadzornik lahko na tekmo preveri pet ali šest skakalcev, ponavadi so trije ali štirje dresi v redu, eden ali dva pa sta na meji ali pa čez, in jih potem diskvalificirajo. Ampak na vrhu kvalifikacij je 60, 65 skakalcev, niti deset odstotkov jih ne preverijo. Tudi če bi hoteli preveriti vse, se jim ne bi izšlo, ker ena meritev dresa traja vsaj deset minut, da ne govorim, da je treba preveriti še ostalo opremo," je dodal.

Pri FIS-u si prizadevajo za izboljšave, a več nadzornikov pomeni višje stroške, o tem, kdo bo to financiral, pa beseda sploh še ni tekla: "Stroški so zagotovo večji, bojim pa se, da ne samo na strani Fisa, ampak tudi na strani panožnih zvez. Še sploh, če bo šlo v smer, da bomo morali na vse tekme priti že en dan prej, da bodo lahko kontrolorji Fisa preverili vse skakalce in jih premerili skupaj z dresi. Tako se potem res zmanjšajo možnosti za manipulacije med samimi tekmami."

Ena od predlaganih sprememb je zbiranje dresov pred tekmami, pri čemer bi zanje skrbela FIS. Poleg tega bo v prihodnji sezoni dovoljenih manj dresov – v prvi periodi svetovnega pokala dva, nato pa le en na periodo, poroča STA.

Tako bi zmanjšali delo nadzornikov

"Tekmovalcem bodo naredili že predmeritve, kar pomeni, da se potem na samem tekmovanju ne bodo toliko ukvarjali z dresom. Zdaj so bili dresi čipirani, če so imeli ustrezen kroj, prepustnost. Po novem bodo preverili tudi vsakega tekmovalca posebej in če bo dres ustrezal tudi tekmovalčevim dimenzijam, potem bo čipiran, sicer pa ne. S tem bodo imeli nadzorniki manj dela za vsa nadaljnja tekmovanja," je še pojasnil.

Dobro sprejet tudi slovenski predlog

Sestanek je bil namenjen predlogom za izboljšave, odločitev o njih pa bo sprejeta v naslednjih 14 dneh na srečanju v Pragi. "Tudi naš predlog je padel na plodna tla, da bi bil na vsaki tekmi v sobi za kontrolo eden od predstavnikov posamezne reprezentance, saj je v zadnjem delu sezone po aferi prišlo tudi do nezaupanja do kontrolorjev Fisa. Naš predlog je bil, da bi bil vsak tekmovalni konec tedna na preverjanju po eden od vsake reprezentance, kar pomeni, da bi v sezoni vsi prišli na vrsto. S tem bi se po naše izboljšala tudi transparentnost," je povedal Pogorelčnik in dodal, da direktor tekmovanja Sandro Pertile ni bil v ospredju sestanka, da je namenil besedo predstavnikom posameznih reprezentanc.

Na sestanku niso razpravljali o prihodnosti norveških tekmovalcev, ki so bili diskvalificirani zaradi afere s prirejanjem dresov v Trondheimu. "Strinjali smo se, da je treba najti nek konsenz, pravila, ki bodo zadovoljila tako ozko športno strokovno javnost kot tudi širšo športno javnost, da bodo ljudje vedeli, kaj ta pravila v skokih sploh pomenijo," je zaključil Pogorelčnik.