Po zadnjih informacijah, po seji organizacijskega odbora Zlate lisice, letošnje jubilejne 50. tekme svetovnega pokala alpskih smučark za Zlato lisico ne bo gostil Maribor. Čeprav so si štajerski organizatorji do zadnjega še pustili čas za dokončno odločitev, pa so vremenske razmere tako slabe, da možnosti za spremembo ni več.
Zdaj prirediteljem ostane le še upanje, da bo tekmo morda prevzela Kranjska Gora, vendar tudi tam v teh dneh dežuje, tako da je že tako tanka snežna odeja še tanjša.
“Zlate lisice v Mariboru ne bo. Vreme je pretoplo, te dni še dežuje, izvedba tekmovanja ne bo mogoča. Zdaj moramo počakati do ponedeljka, da bomo videli, kaj bo napovedano deževje čez konec tedna naredilo v Kranjski Gori, potem pa bomo sklenili, ali tekmo selimo na Gorenjsko. Več bo tako znano v ponedeljek zvečer,” je povedal generalni direktor organizacijskega odbora Zlate lisice Srečko Vilar.
Maribor bi moral tekmo za Zlato lisico gostiti 1. in 2. februarja, drugi teden je za 23. januar napovedana snežna kontrola, vendar v Mariboru trenutno ni česa kontrolirati, saj snega preprosto ni, v kratkem pa tudi niso napovedane ohladitve, ki bi omogočale izdelavo umetnega snega.
V zadnjih štirih letih se je trikrat zgodilo, da tekme za Zlato lisico ni bilo v Mariboru. Dvakrat so jo prevzeli v Kranjski Gori, enkrat pa je bila odpovedana.
več kot dva tedna je do pričetka jubilejne, 50. Zlate lisice. 1. in 2. februarja bi se naj namreč pod Pohorjem zbrale najboljše smučarke sveta. Zaradi visokih temperatur, je proga, kjer bi naj potekala Zlata lisica, še vedno popolnoma zelena. Snega ni, organizatorji pa še vedno ohranjajo upanje, da se bodo temperature le spustile.
Upanje umre zadnje
Organizatorji, kljub slabim vremenskim razmeram in napovedim, ne obupujejo. Še vedno si želijo, da bi Zlato Lisico organizirali v Sloveniji. Če ne bodo razmere dovoljevale, si jo želijo prestaviti v Kranjsko Goro. Tudi tam pa bo potrebno, da se temperature spustijo pod ledišče. Organizator Srečko Viler: »Uradno smo še vedno na poziciji, da bomo tekmo izvedli v Mariboru. Jutri je organizacijski komite, ki bo dal stališča z datumi, ki jih bomo peljali. Na vsak način bomo skušali rešiti situacijo tako, da bi imeli prizorišče izvedbe v Sloveniji. Mi bomo sprejeli sklepe še pred snežno kontrolo. 23.1. je datum do katerega moramo formalno ugotoviti ali tekma bo ali ne bo. Mi bi radi to naredili že prej«, razlaga Viler, ki ocenjuje, da bi za organizacijo Lisice potrebovali okoli 6 hladnih dni. »Za pripravo potrebujemo mrzle temperature in sicer med minus 2 in 4 stopinje. Za zasnežitev proge za slalom 3 dni, za veleslalom še dodatne 3 dni. Brez naravnega snega bi lahko ob nizkih temperaturah v 6 dneh pripravili progo. Bistvo je to, da spremljamo in pridobivamo vse informacije. Odločitev mora biti takšna, da bodo vsi vpleteni zadovoljni, vsak mora svoje odigrati in ne bo težav. V tem trenutku iz napovedi ki so, žal ne kaže najboljše. Pred 25 leti je bilo tako slabo in je bila podobna situacija, ki nas je pognala v Kranjsko Goro« zaključuje Viler.
Odpovedi rezervacij
Na Arehu je sicer še vedno nekaj snega, tako da najvztrajnejši smučarji še vedno lahko smučajo na treh progah. Prvi del januarja so zaradi slabih vremenskih razmer na Pohorju dobili kar nekaj odpovedi rezervacij, razlaga Gregor Bezlaj iz Športnega centra Pohorje. »Trenutno je na areškem Pohorju do 25 cm snega. Naši zaposleni se trudijo obdržati tri proge odprte. Proti vremenu nimamo nobenih možnosti. Gostom, ki so prišli, smo ponudili dodatno animacijo in aktivnosti, tako da smo jim omogočili določene izlete, nakupovanje. Zdaj beležimo velik izpad nočitev. Večina odpovedi je bila po 10. januarju, pa vse tja do konca meseca. Vremenske razmere spremljamo vsak dan. Napovedi so bile, da bo sneg 13., nato 26., zadnje napovedi, da bo okoli 23. To se dnevno spreminja. V kolikor Lisice ne bo, bo velik izpad iz objektov. Še naprej smo optimisti, da sneg počasi bo in da smučarsko sezono izpeljemo tako kot moramo«.
Šport