Leta 1974 je v Športnem parku Tabor s prostovoljnim delom in navdušenjem teniških zanesenjakov, ki so zgradili prvih 5 asfaltnih igrišč v okviru Železničarskega društva Maribor, bil ustanovljen teniški klub. V petih desetletjih je klub dosegel mnoge državnih naslove, vzgojil številne reprezentante in zgradil močno teniško skupnost. V petek, 20. septembra, so s ponosom obeležili 50 let delovanja, ki temelji na predanosti članov in podpori lokalnega okolja.
"Klub ni namenjen samo tekmovalcev. S skrbnim planiranjem urnikov omogočamo, da se s tenisom na rekreativnem nivoju ukvarja vsak dan med 50 in 100 ljubiteljev tenisa, ki jim zagotavljamo skrbno urejena igrišča na prostem in v dvoranah," za naš spletni medij Maribor24 pove direktor ŽTK, Matjaž Plejić. Posebej razveselila jih je prisotnost najuspešnejše igralke ŽTK, Tine Pisnik, ki sicer že vrsto let živi v Ameriki in posega po samem vrhu najhitreje rastočega športna na svetu - pickleballa. Nekoč 29. igralka sveta je na "ajznponu" naredila prve teniške korake in klub ponesla na teniški zemljevid sveta.
S prisotnostjo jih je počastila tudi legenda slovenskega tenisa, Mima Jaušovec. Plejić dodaja: "Načrti za naprej so ostati najboljši klub v Sloveniji in članom omogočati takšne pogoje za trening, da bodo konkurenčni najboljšim v Evropi in v svetu. To pomeni konstantno posodabljanje infrastrukture in programov, iskanje najboljših rešitev v okviru omejenih sredstev."
Maribor veljal za drugi teniški center Jugoslavije
Delovanje teniškega kluba, prej sekcije, je zaznamovano z dvema obdobjema: pred drugo svetovno vojno in po njej. Klub je bil ustanovljen 4. julija 1927 kot del Železničarskega športnega društva Maribor, pri čemer je teniška sekcija med prvimi začela delovati. Prvo igrišče so zgradili leta 1928, ko je Jože Ermenc osvojil prvo prvenstvo. Od leta 1930 do 1934 je sekcija doživela razmah, saj so privabili nove igralce, kar je povzročilo pretesnost igrišča.
Po 35-letnem premoru je sekcija ponovno zaživela z izgradnjo treh igrišč ob novem nogometnem stadionu. To je omogočilo rast članstva na približno 70. Kljub temu, da so si tekmovalci sami plačevali opremo in stroške, je sekcija do leta 1940 organizirala več kot 50 tekmovanj. Maribor je bil takrat drugi teniški center Jugoslavije. Največji uspeh so dosegli leta 1934 na državnem prvenstvu, kjer so osvojili več medalj. Po vojni so igrišča propadla, kar je prekinilo dvanajstletno teniško tradicijo, sekcija pa je zamrla skoraj 35 let.
[[image_1_article_70250]]
Po drugi svetovni vojni teniške sekcije v ŽŠD Maribor ni bilo, zato so nekateri športniki, med njimi dr. Matjaž Arko, Velibor Frelih in Vito Glavič, igrali rekreativno na igriščih TK Branik. Leta 1966 je na Taboru začel nastajati Športni park ŽŠD Maribor, ki je bil uradno odprt 5. avgusta 1967 ob 40-letnici društva. Kljub sprva pomanjkanju volje in sredstev je po pobudi Franca Podpečana in prepričevanju Arka ter Glaviča upravni odbor leta 1973 sprejel sklep o izgradnji teniških igrišč. Pet asfaltnih igrišč so dokončali septembra 1974 in jih simbolično odprla teniška igralka Mima Jaušovec. Po otvoritvi so se pojavila vprašanja o ustanovitvi teniškega kluba, kar je bilo prepuščeno Vitu Glaviču, vodji pripravljalnega odbora.
Klub pridobil status najboljšega v Sloveniji
Da bi dvignili strokovnost, je klub leta 1996 povabil češkega trenerja Mira Špaleka, leta 1998 pa še Petra Vymetaleka. S trenersko ekipo, ki so jo sestavljali Igor Košak, Urban Marovt ter izkušeni trenerji Milan Soršak, Džino Idžojtič in Gregor Hartman, je klub dosegel status najboljšega v Sloveniji. Kasneje so se pridružili tudi nekdanji tekmovalci Aljoša Gomzi, Miran Cej, Gorazd Polanec in Davor Ozmec, ki so skupaj s talentiranimi mladimi igralci, kot so Nives Čulum, Matija Zgaga in Anže Kapun, oblikovali uspešno ekipo.
[[image_2_article_70250]]
Največ naslovov državnih prvakov so osvojili Nives Čulum, Matija Zgaga in Anže Kapun, ki so se uvrstili med najboljših mladih igralcev v Evropi. Zgaga je dosegel 26. mesto na ITF lestvici, Nives Čulum 54., Anže Kapun pa 36. Leto 1997 je zaznamovala Tina Pisnik, ki je pri 16 letih zmagala na turnirju Ladies Open. Konec 90. let je klub imel izredno kakovostne igralce in igralke v vseh starostnih kategorijah, kar je vodilo do uspehov, ki so se začeli s prelomnim letom 2006, ko sta obe članski ekipi osvojili naslov državnih prvakov. Tadeja Majerič in Anže Kapun sta nadaljevala uspehe v letih 2009 in 2010, medtem ko je svoj pohod na vrh mladinskega tenisa začel tudi Matej Leljak.
Sledila so leta uspehov vse do pandemije, ki je močno reducirala mednarodni program. Domači mednarodni turnirji so potekali z slabšo udeležbo, kar so igralci izkoristili; Petje Drame in Maj Premzl sta osvojila Grawe Open do 16 let, Žiga Švec do 14 let, Paolo Angeli in Nala Kovačič pa Bergantov memorial do 14 let. Leta 2021 je ŽTK Maribor prevladoval v slovenskem tenisu z osvojitvijo šestih naslovov posamičnih državnih prvakov, osem naslovov v dvojicah in treh ekipnih naslovov. Sebastian Dominko je napredoval na 47. mesto na mladinski lestvici ITF, kar mu je omogočilo nastope na Wimbledonu in US Openu.
[[image_3_article_70250]]
Zaradi koronavirusa ekipni prvenstvi do 18 in 16 let nista bili izvedeni, ekipi do 14 let pa sta osvojili zlato. Deklice so pod vodstvom Marka Potiska nadvladale nasprotnice, dečki pa so bili prav tako nepremagljivi pod Mitjem Zajškom. Matic Špec je po vrnitvi iz ZDA osvojil naslov članskega državnega prvaka, med mladimi pa so naslove državnih prvakov osvojili tudi drugi igralci. Leta 2022 so ekipe do 16 in 18 let ter dečki do 14 let osvojili naslove državnih prvakov, pri čemer je ekipa do 18 let zmagala s 5:2, ekipa do 16 let pa tesno proti Triglavu.
Železničarski teniški klub novim izzivom naproti
V letu 2023 so se vse ekipe ŽTK Maribor uvrstile v playoff, kjer sta ekipi do 16 in do 18 let ponovno osvojili naslov državnih prvakov. Ekipa do 16 let je v napeti tekmi premagala TK Center Court s 4:3, medtem ko je ekipa do 18 let pod vodstvom Mitje Zajška zmagala s 5:0 brez izgubljene tekme. Člani kluba so se uvrstili v finale, a izgubili proti Triglavu s 4:1. Paolo Angeli je postal poletni prvak do 16 let v posameznih in dvojicah, Petja Drame je osvojila člansko prvenstvo, Beti Butina Jazbec pa prvenstvo do 16 let. Mnogi igralci, vključno z državnim prvakom Marselom Žnuderlom, so dosegli uspehe v dvojicah, Marino Kegl pa je na OP Australije za gluhe tenisače osvojil 2. mesto.
[[image_4_article_70250]]
V zadnjih letih je osvojitev moške lige postala ključni cilj kluba, saj so ključni igralci pridobili izkušnje. Kljub okrepljenim ekipam nasprotnikov, Slovana in Triglava, so naši suvereno zmagali vsa srečanja rednega dela ter v polfinalu premagali Triglav Kranj s 5:2. V finalu so proti Slovanu kljub optimizmu izgubili z 4:3. Ekipo so sestavljali Tino Kovačič, Lun Obrul, Marsel Žnuderl, Gal Emeršič Potočnik, Jan Kupčič, Sebastian Dominko, Jan Kobierski in Mark Bečirovič Novak, medtem ko Maj Premzl ni mogel igrati zaradi nezadostnega soglasja ameriške univerze.
Dekleta ŽTK Maribor so bila blizu naslova, saj je kljub poškodbam ekipa končala v finalu s Triglavom, ki pa je bil ponovno boljši. V ekipi so nastopile Petja Drame, Michelle Pernat in Beti Butina Jazbec, pri čemer je Petja obranila naslov članske državne prvakinje, Beti pa je osvojila naslov do 16 let. V tej kategoriji je Mark Bečirovič Novak dosegel svoj prvenec po zmagi v finalu nad Liamom Lugaričem. Tudi v dvojicah so bili uspešni, saj sta Hana Bečirovič Novak in Lija Mumlek osvojili poletno člansko prvenstvo, Liam Lugarič Kotnik in Mark Laubič dvoransko prvenstvo do 16 let, Mark Bečirovič Novak pa je s Andražem Rožmanom osvojil poletno prvenstvo.