Tradicionalna mednarodna smučarska tekma žensk za svetovni pokal, imenovala Zlata lisica, se odvija na mariborskem Pohorju že od leta 1964. Za njeno »rojstvo« so krivi Dušan Senčar, Marjan Kožuh in Franci Čop. Prva je potekala med 29. februarjem in 01. marcem 1964, ko sta se odvila  dva slaloma, zmaga pa je pripadla Marielle Goitschel iz Francije. Na prvi tekmi se je zbralo pet tisoč ljudi, ki so spremljali boj 31 tekmovalk. V dolgi zgodovini so zapisani številni dogodki, čeprav je zaradi vremenskih težav nekajkrat bila prestavljena, celo odpovedana.

Tribuna za gledalce in zgrajena cesta na Pohorje

Leto kasneje so za gledalce na slalomišču pod Bellevuejem zgradili tribuno, mariborski Vinag pa je ustekleničil Lisičino vino – rumeni muškat letnika 1964, z znakom pohorskega pokala in slalomskimi vratci. Na 3. Zlati lisici, ki je bila 1966, so morali odpovedati veleslalom zaradi pomanjkanja snega. Leta 1967 so se smučarke na Pohorje lahko odpeljale po novi cesti.

Dve leti kasneje so pričeli z načrti za izgradnjo turističnega Pohorja. Kot poročajo zapisi na zlatalisica.si: »Snovali so konzorcij, ki bi skrbel za vse naložbe, risali načrte o urbanizaciji Pohorja v štirih centrih, mariborskem, lovrenškem, ribniškem in na Rogli. Predsednik turistične zveze Maribor Herman Weiss pa je ugotavljal: Potrebna je enotnejša turistična ponudba na celem Pohorju.« Leta 1970 je Zlata lisica postala svetovna, uvrstila se je v koledar svetovnega pokala.

Zaradi vremenskih razmer se je bila primorana večkrat seliti

Zgodovinski zapisi poročajo, da je leta 1971 sledil prvi evrovizijski prenos Pohorja. Prvič v  zgodovini ženskega alpskega smučanja, sta bila leto kasneje dva teka veleslaloma. 11. Zlata lisica se je morala preseliti v Badgestein, saj je bilo v Mariboru toplo in suho. Več sreče nismo imeli niti leta 1975, ko se je odvila na Jahorini in leta 1976 v Kranjski Gori. V svoj brlog se je lisica vrnila leta 1978.

Prvi velik uspeh naših smučark, v Mariboru tudi moški

Na 21. Zlati lisici leta 1984 so prve večje uspehe osvojile tudi slovenske smučarke. Nuša Tome je bila sedma in je tako dosegla najboljšo domačo uvrstitev, Anja Zavadlav je pristala na 12. mestu. Mateja Svet je drugič v življenju nastopila na tekmi za svetovni pokal s 15. leti in osvojila 15. mesto. Leto kasneje so v Maribor prišli tudi moški, a čez noč je deževalo, zjutraj se je začel led na slalomišču topiti. Uprli so se, po progi so se spustili le najboljši, saj se je ob progi zbralo 15.000 gledalcev. Se spomnite Lisičkinega koncerta v Dvorani Tabor, ki je bila razprodana? Pisalo se je leto 1986. Mateja svet je svojo zmago zapisala leta 1988, ko je Zlata lisica potekala v Kranjski gori, ter ponovno dve leti kasneje v Mariboru pred 20.000 gledalci.

Prva odpoved Zlate lisice

Tudi leta 1991 smo bili primorani tekmo seliti, že petič, tokrat v Kranjsko goro, kjer je v slalomu zmagala Nataša Bokal, v veleslalomu zasedla drugo mesto. 93 leta se je na mariborski areni areni zbralo kar 40.000 gledalcev. V slovenski reprezentanci so na jubilejni 30. Zlati lisici nastopile: Urška Hrovat, Špela Pretnar, Mojca Suhadolc, Alenka Dovžan, Nives Sitar, Lea Ribarič in po dolgem času spet Mariborčanka, Katja Koren. Organizatorji so leta 1997 Zlato lisico prvič posredovali v svet tudi preko interneta, kar je bila novost v svetovnem pokalu. V dveh dneh je bilo na domačo stran Zlate lisice okrog 1500 dostopov iz vsega sveta. Prvo odpoved Zlate lisice beležimo leta 1998.

Slovo od Dušana Senčarja in Francija Čopa

V novo tisočletje je na smučeh in na lisičini progi, ki je bila pripravljena že novembra, skočilo kar 10 tisoč Mariborčanov. 40. jubilejna Zlata lisica je potekala brez dveh ustanoviteljev Zlate lisice. Zlata lisica se je prvič odvila brez obeh očetov, očeta Zlate lisice Dušana Senčarja, in očeta pohorskih smučarskih prog Francija Čopa. Uspešno nadaljevanje njunega dela je najlepša počastitev spomina nanju! Leta 2005 je bila dvakrat najhitrejša Tina Maze.

Podrt steber pohorske gondole

V nedeljo, 19. julija, ob 10.38 se je nenadoma podrl osmi steber pohorske gondole. V nesreči so s stebrom na tla treščile tudi tri gondolske kabine, v katerih sta bila na srečo le dva potnika, ki sta na še večjo srečo ostala nepoškodovana. Do 46. Zlate lisice pa je bila izgrajena nova, osem-sedežna.  Leta 2012 se je lisica selila še sedmič, prav tako ob jubileju leta 2014. Predlani so vsi ogromno pričakovali od najboljše smučarke na svetu Tine Maze, a se ni izšlo. Naravi pa se ne da ukazovati. Lani smo tako zaradi vremena bili primorani odpovedati slalom.

Morda vas zanima tudi: FOTO: Znane startne številke smučark za veleslalom Zlate lisice