Vlada je 20.10.2020 sprejela Odlok o začasnih omejitvah pri izvajanju športne dejavnosti, ki zelo omejuje gibalno dejavnost celotne populacije, še posebej vadbene programe. Skoraj istočasno je vlada zaprla tudi šole. Glede na ugotovitve o upadu fitnesa otrok v času prvega vala epidemije COVID-19 je za pričakovati nadaljnji upad zmogljivosti otrok. Še posebej kritično je verjetno stanje pri dijakih, saj so ti bili v času prvega vala odsotni od pouka najdlje. COVID-19 FITbarometer je tako že od oktobra v rdečem polju, saj se ukrepi za zmanjševanje škodljivih posledic izolacije na fitnes otrok in mladine večinoma ne izvajajo, navaja Gregor Jurak iz ljubljanske Fakultete za šport.
“Paradoksalno je vlada omejila gibanje ljudi, pri sprejemanju ali sproščanju ukrepov omejevanja gibanja pa se ni posvetovala s strokovnjaki s področja človekovega gibanja. Na to opozarjamo že od prvega vala epidemije in prek različnih poti pozivamo vlado, da vključi športno in kineziološko stroko v tovrstno odločanje,” še izpostavlja Jurak.
Paradoksalno je vlada omejila gibanje ljudi, pri sprejemanju ali sproščanju ukrepov omejevanja gibanja pa se ni posvetovala s strokovnjaki s področja človekovega gibanja. Na to opozarjamo že od prvega vala epidemije in prek različnih poti pozivamo vlado, da vključi športno in kineziološko stroko v tovrstno odločanje.
Ob tem dodaja, da po dveh mesecih omejitev gibanja še vedno beležimo visoko pojavnost obolevnosti za COVID-19, vendar pa se bodo okoliščine zaradi cepljenja najbolj zdravstveno ogroženih delov prebivalstva zelo spremenile, zato po njegovem prepričanju nastajajo pogoji za odpiranje slovenskega športa. Skladno z navedenim na Fakulteti za šport predlagajo načrt sproščanja ukrepov na področju športa, ki so ga predstavili tudi v spletni reviji SLOfit.
Izhodišča predloga sproščanja, ki jih predlagajo
- Šport je del rešitve in ne del problema. Kakovostna gibalna dejavnost bo namreč okrepila imunski sistem posameznika, dolgoročni učinek vadbe pa tako pomeni blažji potek bolezni, večje možnosti za preživetje in manjše trajne posledice pri okuženih, ker je pri njih manj pridruženih bolezni, ki dokazano povečujejo smrtnost in težke poteke bolezni.
- Živeti z virusom in prilagoditi izvajanje športa temu. Slovenski šport je izrazil pripravljenost, da prevzame odgovornost za izvedbo športnih programov v pogojih, ko je pojavnost virusa SARS-CoV-2 v naši družbi še vedno visoka, ni pa več velike nevarnosti za širjenje virusa med najbolj ogroženo populacijo (zaradi precepljenosti) in za preobremenitev zdravstvenega sistema.
- Zaupati slovenskemu športu
- Ne administrativni, temveč življenjski ukrepi skladni z razvojem okoliščin
- Razumljivi in učinkoviti ukrepi.
- Omogočiti vsem otrokom in mladostnikom vključevanje v gibalne intervencije, takoj ko se ponovno odprejo vrtci in šole.
Načrt sproščanja ukrepov
Trenutno stanje
- Poskusno (pilotno) odpiranje določenih sredin v športu z namenom preverjanja tveganja širjenja okužb skozi šport po modelih odgovorne vadbe.
- Skladno z izsledki poskusa in precepljenostjo najbolj tveganega dela populacije se začne odpiranje športa. Prednostno se najde rešitev za vadbene skupine športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport.
- Športna vadba za vrhunske in poklicne športnike poteka po načelu mehurčka kot do sedaj.
Delno ali popolnoma odprt izobraževalni sistem
- Športna vadba se izvaja predvsem na prostem z ohranjanjem razdalje 2 m. Če se vadba izvaja v zaprtih prostorih, je treba zagotoviti najmanj 20 m2 na vadečega. Vodja vadbe ves čas ohranja do vadečih razdaljo najmanj 3 m, obenem pa poskrbi za ohranjanje priporočene razdalje med vsemi vadečimi. Če vodja vadbe ne more zagotoviti razdalje do vadečih 3 m, nosi masko. Po vsaki vadbi v zaprtem prostoru je treba prostor temeljito prezračiti pred vadbo novih uporabnikov.
- Vadba skupinskih športov poteka individualizirano tako, da je v skupini toliko udeležencev, kot jih zahteva trenutni vladni odlok, med njimi pa je zagotovljena ustrezna razdalja. Udeleženci vadbe si morajo pred vadbo in po njej (zaradi skupne uporabe pripomočkov) umiti oz. razkužiti roke.
- Uporaba garderob je načeloma prepovedana, uporaba drugih skupnih prostorov (npr. hodnikov, stranišč, avle) je mogoča samo z uporabo maske. Izjemoma se lahko uporabljajo garderobe, kjer je mogoče zagotoviti individualno uporabo ali 20 m2 na uporabnika, vendar je zadrževanje v garderobi omejeno na največ 10 min, po uporabi pa je treba zagotoviti prezračevanje garderob.
- Športne prireditve potekajo brez gledalcev.
- Športna vadba za vrhunske in poklicne športnikepoteka po načelu mehurčka kot do sedaj.
- Pouk šolske športne vzgoje poteka po načelu mehurčka na podlagi posebnih priporočil za izvedbo. Izvajanje ostalih šolskih športnih dejavnosti (npr. intervencijski program Zdrav življenjski slog, interesne dejavnosti, šport v podaljšanem bivanju) poteka po enakih principih kot šport zunaj šole.
“Odpiranje športa in odgovorno športno vadbo naj vlada skupaj z OKS-ZŠZ skomunicira s splošno in športno javnostjo prek nacionalne kampanje #VadiOdgovorno, prek katere skozi različne kanale s pomočjo znanih športnikov predstavi navedene principe odgovorne vadbe in nagovori prebivalce Slovenije k njihovemu upoštevanju,” še dodajajo.