Porast okužb s koronavirusom med olimpijci ne pomeni avtomatske prekinitve zimskih olimpijskih iger, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Mednarodni olimpijski komite (Mok) namreč ni določil mejnega števila okužb med športniki na bližnjih olimpijskih igrah v Pekingu, ki bi pomenil tudi avtomatsko prekinitev iger.

Potrjenih 232 okužb

Nimamo določene meje. Zadeva je kompleksna in spremljamo tudi, kako so med sabo povezane okužbe znotraj olimpijskega mehurčka,” je danes v Pekingu povedal vodja medicinske komisije iger in partner Mednarodnega olimpijskega komiteja Brian McCloskey. Dodaja, da doslej niso našli povezave med odkritimi primeri na prizorišču iger.

Skupaj so doslej pri “olimpijcih” v Pekingu potrdili 232 okužb, 136 že na letališču in 96 znotraj mehurčka. Ne gre pa spregledati, da številni udeleženci iger, tudi slovenski alpski smučar Martin Čater, na igre sploh niso potovali in bili pozitivni na drugih testiranjih. V Pekingu na prizorišču iger pa je bil na PCR-testu pozitiven tudi slovenski deskar Žan Košir.

Vse skupaj so doslej pri “olimpijcih” v Pekingu potrdili 232 okužb, 136 že na letališču in 96 znotraj mehurčka. Samo danes so jih potrdili 32. 

Danes so prireditelji iger potrdili 32 okužb oziroma pozitivnih testov na virus. Med sredinimi primeri je tudi devet športnikov oziroma članov ekip. Ob vstopu na Kitajsko je bilo pozitivnih 15 ljudi, 17 okužb pa so potrdili znotraj olimpijskega mehurčka.

Večina ne kaže nobenih simptomov

McCloskey je še dodal, da večina pozitivno testiranih ne kaže nikakršnih znakov bolezni. Druge je virus močno prizadel in 11 oseb se zdravi v bolnišnici. “A prav noben primer ni res kritičen,” je še povedal trenutno prvi zdravnik Moka. Ta predvideva, da bo število okužb začelo upadati po tem, ko bo v Peking prišla večina udeležencev in bo narejena dokončana prva selekcija na letališču.

Vsi, ki se bodo natančno držali navodil za preprečevanje širitve virusa, bodo imeli po McCloskeyjevem mnenju majhno možnost, da se okužijo. Vsi udeleženci iger, spremljevalci, novinarji in drugo osebje v Pekingu delujejo znotraj strogo ločenega mehurčka in vsak dan opravljajo test PCR na koronavirus.