Dvoboj, ki je trikrat odločal o naslovu. Dvoboj, ki je nastal v dolgem nizu devetdesetih, ko se je upirala le Fazanerija. A ne na dolgi rok. O, ne. In zdaj prihaja nov obračun. Po tisti tekmi.

Rivalstvo Maribora in Mure je izpričano, znano, veliko, težko, zgodovinsko. Še vedno. Zdaj pa sploh. Saj ... kaj kdaj ni? Maribor se v soboto zvečer vrača na Fazanerijo po tisti tekmi. Vijoličasti so na sončno zimsko nedeljo, 18. februarja, v 21. krogu suvereno vodili z 0:2, Josip Iličić in Hilal Soudani sta zabila res lepa gola, pomlad je dišala po marsičem, potem pa ... Topovski udar, prekinitev tekme in naknadna registracija tekma s 3:0 za Muro. In za povrh izdatna kazen za Maribor, ki je moral – med drugim – nato igrati štiri tekme v Ljudskem vrtu pred praznimi tribunami.

»Delimo« si zlasti Anteja Šimundžo.

Kar je, tiste z dobrim spominom in ugodnim EMŠO-m, le še bolj spomnilo na to, da je za Maribor Mura, no, Mura. Z leti nekako zavlada občutek, da je Mariboru vzela še več. Ko je sama naposled res uspela, pa je to delala ali proslavljala tukaj. Pri nas. V Ljudskem vrtu. Igrala je prvi play-off za ligo Evropa. Osvojila edini naslov. Igrala konferenčno ligo.

Od kod točno izvira rivalstvo obeh klubov? Dolga zgodba. Kluba sta si delila trenerje – najbolj Anteja Šimundžo, ki je vodil dve Muri, ne gre pa niti brez Bojana Prašnikarja -, še bolj igralce. Znova in znova in znova. Nekdaj je imel Marijan Bakula celo svoj, em, »posrečeni« napis, ki se ga je nosilo zraven. So igralci, ki so si naredili kariero namesto v Mariboru prav tam – Tomi Horvat, Žan Karničnik sta bolj sveža primera, Mark Strajnar je nenazadnje letos tja tudi posojen. Da je še bolj nerodno, kot smo nekdaj že pisali, da prav ta obračun nima bolj konkretnega imena. Poznamo, seveda, večni derbi. Pa štajerski derbi. Ta pa ... Zdaj je itak prepozno, ampak štajersko-prekmurski se sliši tako geografsko. Nekega dne morda vznikne, je pa dejstvo, da so tekme Mure in Maribora tudi na Fazaneriji res »dvobojske«.

Prvič zmaga, potem pa 11 tekem

Maribor in Mura pred 1. SNL, če smo iskreni, nista imela ravno rivalstva. Še iz časov prejšnje države. Maribor je na (naj)višjem nivoju skupaj z Muro v drugi zvezni ligi igral v sezonah 1972/73 in 1973/74 ter dobil vse štiri ligaške obračune. Oba v Ljudskem vrtu, oba na Fazaneriji. Mura tudi nikdar ni bila pred vijoličastimi v republiški ligi, v tistih redkih primerih, ko sta kluba delila isto ligo. Ko je prišla osamosvojitev in 1. SNL s sezono 1991/92, je Maribor po domači zmagi (2:0) dobil tudi prvo gostovanje v 30. krogu (0:2). Igor Poznič in Ante Šimundža sta tistega 15. aprila 1992 zabila, Milan Kukić je v 77. minuti znižal na 1:2 in to je bilo to.

Fazanerija

Mura - Maribor (1991 – 2005)

21 tekem

8 zmag Mure

7 remijev

6 zmag Maribora

Gol razlika: 21:22

Potem pa... Uh. Morda od tu izvira prekletstvo tega »derbija«? Na naslednjih desetih (!) tekmah vijoličasti v Murski Soboti niso več slavili. Vse do 30. maja 1999. Ja, vse tja do poti do tretjega naslova, ko je bilo 0:2, zabila pa sta Amir Karić in, ja, spet Ante Šimundža. Niz, ki mu najbrž ni para, ko gre za gostovanja Maribora pri komurkoli. Deset tekem brez zmage? Uf. Mura je v tem času petkrat zmagala, pet tekem pa se je končalo brez zmagovalca. Nihče, kolikor vemo, ni v 1. SNL tako dolgo pustil vijoličaste brez zmage. Kljub temu pa je na Fazaneriji v ligi Maribor imel celo pozitivno gol razliko: 21:22.

Mura je bila sicer kmalu, a ne za dolgo konkurent, le dvakrat je končala pred Mariborom do »razpada«: v tretji sezoni 1993/94 je končala na drugem mestu, za Olimpijo in pred Mariborom, toda obenem izgubila pokal prav proti vijoličastim. Le še v 1995/96 je končala pred vijoličastimi, ko je bila tretja, Maribor pa peti. A nato se je začela serija, kakršne ni imel potem nihče več. Sedem zaporednih naslovov. Še ko se je serija končala, je Mura končala na petem mestu, po osmem mestu v 2004/05 pa je klub kot tak ugasnil,

Najbolj kisli poraz? Tisi v zadnjem krogu, ko je šel osmi naslov

Rivalstvo, torej, ki pa je prešlo v precej več. Na tisti dan. Ko je Maribor šel po osmi zaporedni naslov. V zadnjem krogu 2003/04, ko se je zgodil troboj. Mura je v sistemu, ki je ligo razdelil na dva dela, za prvaka in obstanek, bila le še statist. Pa je na zadnji tekmi grizla in grizla. Zakaj? To so se spraševali navijači Maribora, ko je Mura zmagala z 2:1 na tekmi, ki njej ni štela pravzaprav »nič«. Sezona 2003/04 je šla na tesno, Maribor pa je v zadnji krog šel povrhu kot vodilni: 54 točk, Gorica 53, Olimpija 52. Končalo pa se je ... Kot se je. Še Zlatko Zahović je prišel na tekmo, tedaj seveda še igralec Benfice.

Mariboru je kazalo dobro, še bolje, ko je mladi Damir Skomina pokazal na belo piko po prekršku nad Alenom Mujanovićem. Ampak kaj, ko je Boštjan Žnuderl slabo udaril in je Amel Mujčinović ubranil strel. Toda šampionskih sedem naslovov je vseeno še nekaj štelo, Danijel Brezić je tik pred odmorom zadel s prostega strela in dvignil pol stadiona na noge. Toda v nadaljevanju je šlo preveč stvari narobe: Enes Mešanović je bil z drugim rumenim kartonom v 60. minuti izključen, Mura pa je poletela, izenačila že v 67. minuti, ko je pobegnil Žarko Jeličić, vijoličasti so šli na glavo po zmago, v zameno pa je Aleksandar Radosavljević zabil za 2:1. »Mura je nezasluženo zmagala, Gorica je zasluženo prvak,« je bila izjava Matjaža Keka, ki je tedaj še vodil Maribor. Slavje Prekmurcev do danes za marsikoga ni bilo pozabljeno, prav tako ne pot domov.

Serija, ki je prišla kot lekcija: štiri zmage doma, štiri v gosteh

Ko se je ime Mura kot ND Mura 05 vrnilo v prvo ligo s sezono 2011/12, je Prekmurcem uspelo marsikaj. Končali so nemudoma z Antejem Šimundžo na klopi na tretjem mestu in šli v Evropo, kjer so tudi po spletu okoliščin prvi po Mariboru prišli do play-offa za ligo Evropa, kjer so sicer visoko klonili proti Laziu, tekmo pa igrali v Ljudskem vrtu. Ampak Mura je bila tedaj krhka tvorba, Šimundža je ves čas poudarjal, da je cilj – obstanek. Ne na lestvici, temveč v računovodskih izkazih.

Fazanerija #2

Mura 05 – Maribor (2011-2013)

4 tekme

0 zmag Mure

0 remijev

4 zmage Maribora

Gol razlika: 4:11

Mura pa je kljub dobri sezoni naletela prav v Mariboru na tekmeca, ki ji ni dal dihati. Ne samo, da je Maribor dobil vse štiri tekme v Ljudskem vrtu, zmagal je tudi vse štiri na Fazaneriji. Krut, krut niz. Obisk v Fazaneriji pa 5.000, 3.700, 2.300 in 700. Trend je bil jasno viden. Ko je Muro vodil Robert Pevnik na prvi tekmi v Ljudskem vrtu, je pred konferenco po porazu s 6:0 spraševal, če ima kdo kak čik..

Sladko, sladko, dvojno maščevanje: ne osmi, ampak šestnajsti naslov!

Bilo je nekaj kakor milo za drago. Milo za drago? Ne, bilo je direktno maščevanje. Dvojno, če štejemo še tisto tekmo iz 2004. Mura je v 2020/21 osvojila naslov v Ljudskem vrtu. V zadnjem krogu. Z Antejem Šimundžo. Mariboru je štel že remi, pa je Simon Rožman na koncu še ene koronske sezone »izpustil žogo«. Čeprav je Maribor z golom Jana Mlakarja povedel.

Leto kasneje je Maribor tekmoval s Koprom za naslov, Mura je bila le statist, a bi še lahko pokvarila načrte. Pa jih ni. Fazanerija je bila nabito polna, prepolna, naval iz Maribora je bil izjemen. Če je kdo dvomil, je bilo dvomov konec, ko je Rok Kronaveter zabil tik pred polčasom, Martin Milec takoj po, nato pa še Ognjen Mudrinski. Slavje na Fazaneriji je bilo glasno, tudi kontroverzno in ne brez kazni. Končnih 1:3 je bilo zelo sladkih za šestnajsti naslov Maribora. Malo manj lepe so bile scene takoj po zadnjem žvižgu, ko se je steklo proslavljati šestnajsti naslov. Scene, ki so še bolj pokazale, za kakšno rivalstvo gre. In bo šlo. Še naprej.

Fazanerija #3

NŠ Mura – Maribor (2018 - )

12 tekem

5 zmag Mure

4 remiji

3 zmage Maribora

Gol razlika: 19:12